Regionų administracinio teismo Vilniaus rūmai, nagrinėjantys dvi sujungtas „Eurochem Logistics International“ inicijuotas bylas, birželį įmonės prašymu iki lapkričio vidurio atidėjo posėdį, nes šalys derasi dėl galimybės baigti bylą taikos sutartimi iki įmonės reorganizavimo pabaigos, BNS pranešė teismas.
„Taikos sutartis teismui kol kas nepateikta“, – teigė teismo administracijos sekretorė Irena Mialdunienė.
Pasak jos, kol teismas negavo taikos sutarties, „negalima nuspėti, koks įvyks (arba neįvyks) susitarimas“.
FNTT atstovė Modesta Zdanauskaitė BNS pranešė, kad taikos sutartis kol kas nėra pasirašyta.
BNS nepavyko susisiekti su įmonės vadovu Linu Kieru, kuris taip pat dirba „Lifosos“ pirkimų ir logistikos direktoriumi. Informacijos apie jos reorganizavimą taip pat nėra – apie tai neužsimenama nei 2023 metų ataskaitoje, nei kituose dokumentuose bei šaltiniuose.
Regionų administracinis teismas nagrinėja dar vieną panašų „Eurochem Logistics International“ skundą, grįžusį Lietuvos vyriausiajam administraciniam teismui (LVAT) 2022 metų lapkritį nurodžius pirmos instancijos teismui dar kartą nagrinėti šios ir dar penkių sankcionuotų įmonių skundus dėl FNTT įsakymo.
Šioje byloje įmonė teismo prašo panaikinti FNTT sprendimą atsisakyti išbraukti ją iš sankcionuotų įmonių sąrašo, įpareigoti FNTT nurodyti, kad įmonė nepriklauso ar nėra kontroliuojama asmenų, kuriems taikomos tarptautinės sankcijos, taip pat panaikinti jos turto areštą, be to, prašo kreiptis į Europos Sąjungos Teisingumo Teismą bei Konstitucinį Teismą.
„Abejose bylose „Eurochem Logistics International“ reikalavimas iš esmės tapatus – įmonės išbraukimas iš sąrašo asmenų, turinčių sąsajų su subjektais, kuriems taikomos finansinės sankcijos“, – BNS nurodė FNTT.
FNTT sąraše nurodoma, kad įmonei sankcijos taikomos dėl sąsajų su Kremliui artimu oligarchu Andrejumi Melničenka, kuris anksčiau buvo netiesioginis Kėdainių fosforo trąšų gamyklos „Lifosa“ akcininkas – šiuo metu jos naudos gavėjai Registrų centre nurodomi trys asmenys – Rusijos pilietis Andrejus Fokinas ir du Kipro piliečiai.
Nuo 2009 metų veikianti „Eurochem Logistics International“ teikia laivų agentavimo ir krovinių ekspedijavimo sausumos ir jūrų keliais paslaugas. Iki sankcijų 2022 metų pavasarį ji aptarnaudavo apie 240 laivų Klaipėdos uoste ir apie 340 – Antverpene, inspektuodavo apie 3 mln. tonų krovinių, gabenamų iš Europos uostų, rašoma 2023 metų įmonės veiklos ataskaitoje.
Anot jos, įmonę įtraukus į FNTT sankcionuojamųjų sąrašą jos veikla Lietuvoje yra apribota – ji nebegali vykdyti jokios komercinės veiklos, mokėjimai atliekami tik iš anksto gavus FNTT leidimą. Šiemet įmonė neplanavo aptarnauti „Eurochem“ grupės įmonių krovinių Klaipėdos uoste, todėl jos pajamos gali smukti net iki 100 proc., o jei situacija nesikeis, gali teikti priimti sprendimus dėl jos galimybių tęsti veiklą, rašoma ataskaitoje.
Bendrovės pajamos pernai siekė 811,2 tūkst eurų – 5,1 karto mažiau nei 2022-aisiais (4,14 mln. eurų). 2021 metais ji gavo 16,83 mln. eurų pajamų.
FNTT sprendimus dėl įtraukimo į sankcionuojamų įmonių sąrašą teismams skundė Rusijos energetikos milžinės „Inter RAO“ kontroliuojamos bankrutuojanti elektros tiekėja „Inter RAO Lietuva“, „Lifosa“ (nuo šių metų liepos ji išbraukta iš sankcionuojamų įmonių sąrašo, nes jai paskirtas laikinasis administratorius), Rusijos bendrovės SUEK (Sibiro anglių energetikos kompanija – BNS) padalinys Lietuvoje „SUEK Baltic, „Inter RAO Lietuvos“ grupės įmonė „Vydmantai wind park“ bei trąšų gamintoja „PhosAgro Baltic“.
FNTT duomenimis, šiuo metu dėl sąsajų su sankcionuotais Rusijos ir Baltarusijos asmenimis įvairūs ribojimai taip pat taikomi mineralinio vandens prekybos įmonei „IDS Borjomi Europe“, metalo gaminių tiekėjai „BMZ-Baltija“, bendrovėms „Faberlic Baltija“, „EM System“, „EM Idustry“, „Amkodor Baltic“, „TT Baltics“, Jūrų laivybos registrui, „Belintertrans Baltic“, „MTZ Traktorius“ ir aviacijos verslo įmonei „GTLK Lietuva 01“, susijusiai su Rusijos valstybine transporto lizingo kompanija (angl. „State Transport Leasing Company“).