Europos Sąjungos (ES) valstybių narių vadovai sutarė kitą mėnesį paskelbti vadinamųjų bankų „streso testų“ rezultatus, kad parodytų investuotojus, kur slypi rizika, praneša BBC.
Europos Komisijos pirmininkas Žozė Manuelis Barozas (Jose Manuel Barroso) sakė, kad bus skelbiami „kiekvieno banko rezultatai. Tai turėtų nuraminti investuotojus“.
Apie tokius planus buvo pranešta po ES viršūnių susitikimo, kurio metu daugiausia buvo kalbama apie daugelio Bendrijos narių skolas.
„Bankų „streso testų“ rezultatai bus paskelbti vėliausiai antroje liepos pusėje“, - sakė ES prezidentas Hermanas Van Rompėjus (Herman Van Rompuy).
Trečiadienį Ispanija paskelbė savo finansų institucijų „streso testų“ rezultatus. Dabar, nepaisant Vokietijos nenoro, visos ES narės sutiko tai padaryti. Šiuo precedento neturinčiu veiksmu siekiama atkurti rinkos pasitikėjimą euru.
ES vadovai taip pat sutarė dėl būtinybės įvesti bankų mokestį siekiant užtikrinti, kad už būsimą bankų gelbėjimą mokėtų patys bankai, o ne mokesčių mokėtojai.
Nors detalės kol kas nežinomos, skelbiama, kad ES paragins Jungtines Valstijas ir kitas didžiąsias pasaulio ekonomikas Didžiojo dvidešimtuko (G20) viršūnių susitikimo metu ateinančią savaitę prisidėti prie bendro bankų mokesčio sistemos.
„G20 susitikimo metu mes taip pat pasiūlysime apsvarstyti galimybę įvesti bankų finansinių transakcijų mokestį“, - sakė H. Van Rompėjus.
Viršūnių susitikimo Briuselyje metu ES vadovai taip pat sutarė griežčiau kontroliuoti valstybių narių biudžetų planus. Taip pat sutarta griežtinti ES šalių skolų lygio taisykles.