Apklausus 301 ES lėšas gavusį organizacijos atstovą paaiškėjo, kad dažniau nei kas antra organizacija (55 proc.), kuri įgyvendina ES lėšomis finansuojamus projektus, mano, jog ES lėšų panaudojimui turėtų būti taikomi aukštesni skaidrumo standartai, nes jos viešos ir surinktos iš mokesčių mokėtojų. Kas penktas projekto vykdytojas (19 proc.) teiginiui prieštaravo, 26 proc. pasirinko atsakymą „sunku pasakyti“.
Skaidrumas visų pirma reiškia tai, jog nelieka vietos neaiškiems klaustukams – informacija yra lengvai prieinama, aiški ir lengvai suprantama. Labai svarbu suvokti, jog skaidrumas nėra absoliutus, tai siekiamybė, kuriai reikalingos visų pastangos. Norint būti skaidriu, neužtenka būti nekorumpuotam, nes gali būti sąžiningas, bet nebūdamas atviras nebūsi skaidrus. Tiesa, dalis atsakomybės tenka ir visuomenei – būdami Lietuvos piliečiais tai, kaip panaudojami viešieji pinigai, domėtis turime ir mes. Iš esmės tokią formulę atspindi ir projektų vykdytojų apklausa.
Vykdant apklausą, projektų vykdytojų buvo klausiama, kas, jų manymu, labiausiai padėtų padidinti ES lėšų panaudojimo skaidrumą. Apibendrinus rezultatus, išryškėjo tendencija, jog didžiausią prasmę jie, siekiant skaidrumo, mato projektų vykdytojų ir visuomenės dialoge.
Ketvirtadalis projektų vykdytojų teigė, jog skaidrumą padidintų visuomenės skatinimas domėtis ES lėšomis, penktadalis – pačių vykdytojų skatinimas atsiskaityti visuomenei už gautas lėšas. Gerokai mažiau projektų vykdytojų pasisakė už tai, kad būtų griežtinami reikalavimai ar bausmės. Tai rodo vykstančius mąstymo pokyčius – Lietuvoje pradedame atsisakyti „bausti už viską“ idėjų, pasisakoma už skatinimą elgtis tinkamai ir tai yra geras ženklas. Penktadalis (22 proc.) projektų vykdytojų į šį klausimą atsakė „sunku pasakyti“, kas dešimtas – pasirinko „kitą variantą“. Pasirinkusieji „kitą variantą“ teigė, jog skaidrumą padidintų naudos ilgalaikėje perspektyvoje komunikacija, bendrai aktyvesnis projektų viešinimas ir pan. Išsakydami savo nuomonę, daugelis projektų vykdytojų teigė, jog ES lėšų panaudojimo kontrolė pakankamai griežta, tačiau galėtų būti aiškesnės lėšų panaudojimo gairės, didesnis viešųjų pirkimų viešumas.
Asociacija „Žinių ekonomikos forumas“ tapo vienais iš skaidrumo iniciatyvos „Jonvabaliai“ steigėjų. Ši savanorišku dalyvavimu pagrįsta iniciatyva yra įrankis, suteikiantis galimybę ES struktūrinių fondų lėšomis projektus įgyvendinantiems vykdytojams ir visuomenei užmegzti dialogą visiškai kitame atvirumo lygyje. Projektų vykdytojai gali pildyti pasirinktas skaidrumo deklaracijas ir atskleisti visuomenei daugiau informacijos apie tai, kaip buvo įgyvendinti projektai, taip pat kokiomis nuostatomis vadovaujasi pati organizacija, tuo tarpu gyventojai gali be jokių sudėtingų pastangų lengvai iniciatyvos tinklalapyje prie šios informacijos prieiti ir pakviesti prie iniciatyvos prisijungti juos dominančius projektus.
Internetinė projektų vykdytojų apklausa buvo vykdyta 2014 m. lapkričio 24 – gruodžio 4 dienomis. Apklausoje dalyvavo 301 asmuo, kuris organizacijoje yra atsakingas už ES lėšomis įgyvendinamus projektus. Apklausa buvo vykdyta, įgyvendinant informacinę kampaniją apie ES investicijas.