• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

ES energetikos ministrai antradienio susitikime pamėgins įveikti nesutarimus dėl to, kaip suvaldyti energijos gamybos sąnaudas bloke, paaiškėjus, jog pasiūlymas dėl dujų kainų apribojimo turi spragų. 

ES energetikos ministrai antradienio susitikime pamėgins įveikti nesutarimus dėl to, kaip suvaldyti energijos gamybos sąnaudas bloke, paaiškėjus, jog pasiūlymas dėl dujų kainų apribojimo turi spragų. 

REKLAMA

Šis klausimas yra itin aktualus Europos Sąjungai (ES), susiduriančiai su rekordines aukštumas pasiekusia infliacija, kurią skatina sparčiai augančios energijos kainos, ypač Rusijos invazijos į Ukrainą fone. 

Artėjanti žiema ir stiprėjantis gyventojų pasipiktinimas dėl ES šalyse augančių pragyvenimo išlaidų verčia ieškoti būtų, kaip išspręsti problemą. 

ES lyderiai praėjusią savaitę susitarė dėl didelės apimties plano, kaip sumažinti energijos kainas, patikėdami Europos Komisijai (EK) ir ministrams parengti išsamius, visiems priimtinus pasiūlymus. 

Visgi atsižvelgiant į tai, kad 27 bloko šalys naudoja įvairius energijos šaltinius, įskaitant anglis, dujas, vėjo, vandens ir branduolinę energiją, sunku susitarti dėl vienodos politikos. 

REKLAMA
REKLAMA

Esminė problema yra neslopstančios aukštos gamtinių dujų kainos.

Pagal dabartines ES elektros energijos rinkos taisykles, elektros energijos gamyba yra susieta su brangiausio šaltinio – dujų – kaina.

REKLAMA

Maždaug 15 bloko narių pritaria visos ES mastu taikytinam modeliui, pagrįstam Ispanijoje ir Portugalijoje jau galiojančiu modeliu, pagal kurį subsidijuojama tokia elektros energijos gamyba, kurioje naudojamos dujos. 

Visgi energetikos ministrams skirtame dokumente EK atkreipė dėmesį į nevienodus padarinius, kuriuos sukeltų tokia politika, jei ji būtų taikoma platesniu mastu. 

Vienas iš padarinių galėtų būti toks, kad su bloko elektros tinklais sujungtos ES nepriklausančios šalys, tokios kaip Didžioji Britanija, Šveicarija ir Balkanų šalys, gautų naudos iš subsidijuojamų dujų ir padidintų suvartojimą, o ne jį sumažintų.

REKLAMA
REKLAMA

Be to, Vokietija, Nyderlandai, Italija ir kitos šalys, kurios yra smarkiai priklausomos nuo dujomis kūrenamų elektrinių, būtų priverstos galiausiai mokėti didesnes sumas, kad padengtų subsidijas, o tos, kurios daugiausia naudoja kitus šaltinius, ypač Prancūzija, iš esmės pasikliaujanti branduoline energija, gautų ženklios finansinės naudos. 

Europos Komisija paragino parengti „struktūriškesnį metodą“, kuris atsižvelgtų į ilgalaikius skirtumus ir kuriame būtų veiksmingai atskirta iš dujų gaunama elektros energija nuo elektros energijos, pagamintos naudojant atsinaujinančius energijos šaltinius arba atomines elektrines, nustatant skirtingas kainas elektros energijos pagal jos gamybos būdą. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
-->
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų