Apie tokį ketinimą tiekėjai turės informuoti vartotojus, o kartu su sąskaita jie privalės pateikti informaciją apie tą dieną jo siūlomą mažiausią kainą.
Seimas ketvirtadienį priėmė tai numatančias Elektros energetikos įstatymo pataisas: už balsavo 122 Seimo nariai, prieš buvo vienas. Pataisos įsigalios, kai jas pasirašys prezidentas.
Seimas taip pat įpareigojo tiekėjus nuo birželio 1-osios siūlyti žmonėms 12 bei 24 mėnesių trukmės sutartis. Pataisos, be kita ko, numato, kad sutartyse bus draudžiama numatyti jų nutraukimo, tiekėjo keitimo mokesčius ar netesybas už vienašališką sutarties nutraukimą.
Seimas atmetė parlamentaro Petro Gražulio siūlymą leisti tiekėjams vienašališkai elektros kainas mažinti ir verslui. Už balsavo 45 Seimo nariai, prieš buvo 38, o susilaikė 32.
„Tai daryti nėra tikslinga“, – teigė Ekonomikos komiteto pirmininkas Kazys Starkevičius.
Pasak jo, verslas turi daugiau informacijos apie padėtį elektros rinkoje nei buitiniai vartotojai, daugiau galimybių bei patirties derantis su nepriklausomais tiekėjais.
„Ateityje galėsime žiūrėti, jeigu matysime (būtinybę – BNS)“, – sakė K. Starkevičius.
Tačiau Sveikatos reikalų komitete dirbantis Remigijus Žemaitaitis siūlė stabdyti įstatymo priėmimą ir tęsti diskusijas dėl galimybės elektros tiekėjams vienašališkai mažinti kainas ir verslui.
Mišriai Seimo narių grupei priklausantis Artūras Skardžius teigė, kad leidimas buitiniams vartotojams nustatyti mažesnes kainas neturės jokios naudos.
„Išleidote liberalizavimo džiną iš butelio nepasiruošę. Ir jis dabar klajoja. Kalbame apie pasekmes nevykusio sprendimo, vadinamo rinkos liberalizavimu“, – teigė jis.
Pasak jo, 85 proc. vartotojų nepriklausomu tiekėju pasirinko „Ignitis“, o 15 proc. rinkos priklauso „Enefit“ ir „Elektrum“, tačiau pastarieji neturi tokių konkurencinių galimybių kaip „Ignitis“.
„Jiems nėra tokia palanki situacija, kaip „Ignitis“, kuris gali pasisemti iš bet kurios savo daugelio kišenių ir dempinguoti kainas“, – tvirtino A. Skardžius.