• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Vos trečdalį visos šalyje suvartojamos energijos Lietuva pasigamina pati. Visą kitą energiją importuojame, vadinasi, ir visus pinigus už ją vis dar atiduodame kitiems – dažniausia kaimynams.

Vos trečdalį visos šalyje suvartojamos energijos Lietuva pasigamina pati. Visą kitą energiją importuojame, vadinasi, ir visus pinigus už ją vis dar atiduodame kitiems – dažniausia kaimynams.

REKLAMA

Paprastai didmeninė elektros kaina, kuri nustatoma „Nord Pool“ biržoje, Lietuvoje, Latvijoje ir Estijoje daug nesiskiria. Bet trečiadienis buvo visiškai neįprasta diena.

Primename, kad didžiausia nekompensuojama mažmeninė elektros kaina vartotojams šiuo metu yra 28,5 ct/kWh.

Tačiau vienu metu Lietuvoje elektros didmeninė kaina gegužės 24 d. Lietuvoje pakilo iki 629 Eur/MWh arba iki vartotojams įprastesnių 62,9 ct/kWh. Tuo metu Estijoje ji buvo neigiama.

Tiesiogiai tokie svyravimai labiausiai veikia tuos nepriklausomo tiekimo vartotojus, kurių elektros planai yra susieti su jos kaina biržoje.

REKLAMA
REKLAMA

Tačiau netiesiogiai svyravimai veikia ir kitus vartotojus, mat visuomeninio, nepriklausomo ar garantinio tiekimo elektros kainos nuolat perskaičiuojamos, be kita ko, atsižvelgiant ir į kainas biržoje.

REKLAMA

Kodėl susidaro tokie skirtumai?

Valstybei priklausančios elektros perdavimo bendrovės „Litgrid“ Rinkos plėtros skyriaus vadovė Aistė Krasauskienė priminė, kad dėl planinių darbų šiuo metu yra apriboti tarpsisteminiai elektros energijos pralaidumai su Lenkija ir tarp Estijos ir Latvijos.

„Šią savaitę vykdomi „LitPol Link“ keitiklio techninės priežiūros darbai, dėl to nevyksta importas ir eksportas su Lenkijos zona. Techninė priežiūra truks iki šio šeštadienio. 

REKLAMA
REKLAMA

Dėl pasiruošimo sinchronizacijai su kontinentinės Europos tinklais vykdomų darbų Estijoje ir aukštos temperatūros dienos metu ribojamas tarpsisteminis pralaidumas tarp Estijos ir Latvijos. Šiuo metu jis yra sumažintas nuo 1000 MW iki 600 MW“, – komentavo A. Krasauskienė.

Ji patikino, kad apie šiuos planinius darbus rinkos dalyviai yra informuojami prekybos biržoje „Nord Pool“.

„Litgrid“ Šiandien dienos metu – nuo 12 iki 17 val. – susiformavo didmeninės elektros kainos skirtumas tarp Lietuvos, Latvijos ir Estijos.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Lietuvoje ir Latvijoje 12–16 valandomis elektros kaina svyruoja nuo 81 iki 106 Eur/MWh, o 16–17 valandą pakyla iki 629 Eur/MWh. Estijoje tuo pat metu kaina yra apie -1 Eur/MWh. 

Nuo 17 val. kaina Lietuvoje ir Latvijoje vėl sumažėja ir svyruoja nuo 85 iki 178 Eur/MWh.

„Šiandien dienos metu Lietuvoje yra maža vėjo generacija. 16–17 valandą pradeda mažėti saulės generacija ir augti vartojimas, todėl Lietuva ir Latvija importuoja didžiausią galimą kiekį iš Švedijos ir Estijos, o trūkstamą elektros kiekį užtikrina hidro ir mažosios šiluminės elektrinės.

REKLAMA

Estijoje neigiama elektros kaina yra susidariusi dėl elektros pertekliaus – importuojama pigi elektra iš Suomijos. Šio pertekliaus Estija negali eksportuoti dėl tarpsisteminių jungčių pralaidumo trūkumo“, – paaiškino A. Krasauskienė.

Tiekėjų kainos keičiasi mažai

Lietuvos energetikos agentūra pastebi, kad šiuo metu nepriklausomų elektros tiekėjų siūlomi fiksuotų kainų planai kinta nežymiai ir yra palankus laikas gyventojams peržiūrėti savo sutartis su tiekėjais bei rinktis mažesnes elektros kainas. 

REKLAMA

Fiksuotų planų kainoms daro įtaką elektros biržos tendencijos: vidutinė savaitės elektros kaina „Nord Pool“ biržoje yra stabili keturias savaites iš eilės – 0,08 Eur/kWh.

Per šią savaitę, palyginti su ankstesne, planų su fiksuota elektros energijas kaina tarifus nežymiai (mažiau kaip 0,6 proc.) koregavo du nepriklausomi tiekėjai – „Elektrum Lietuva“ ir „Ignitis“. „Enefit“ elektros kainų vartotojams nekeitė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Visų trijų tiekėjų siūlomos fiksuotos elektros energijos kainos planų tarifai yra 0,19–0,34 Eur/kWh (dviejų laiko zonų) ir 0,25–0,33 Eur/kWh (vienos laiko zonos).

Planų su fiksuota elektros energijos kaina (24 mėn. ir 36 mėn.) 1 kWh vidutinė kaina siekia 0,267 Eur/kWh (dvi laiko zonos) ir 0,276 Eur/kWh (viena laiko zona).   Šiuo metu 12 mėn. ir 36 mėn. kainos fiksavimo planus siūlo po vieną tiekėją (atitinkamai – „Ignitis“ ir Elektrum Lietuva“), 6 mėn. ir 24 mėn. – po du tiekėjus (atitinkamai – „Elektrum Lietuva“ ir „Enefit“ bei „Ignitis“ ir „Enefit“).

REKLAMA

Vidutinė elektros energijos kaina Nord Pool biržoje gegužės 1–23 d. siekė 0,080 Eur/kWh be PVM, t. y. buvo 19 proc. didesnė už vidutinę balandžio mėnesio kainą, tačiau šiuo metu išlieka palyginti maža ir stabili.

Kaip jau skelbė Lietuvos energetikos agentūra, balandį vidutinė didmeninė elektros energijos mėnesio kaina Nord Pool biržoje siekė 0,067 Eur/kWh be PVM ir buvo 24 proc. mažesnė už vidutinę kovo mėnesio biržos kainą, kuri sudarė 0,089 Eur/kWh be PVM.

REKLAMA

Kaip žinoma, pirmąjį šių metų pusmetį už elektrą gyventojams valstybė padengia kainos dalį, aukštesnę už 28,5 cento už kWh. Energetikos ministerija siūlo antrąjį pusmetį kompensacijų už elektrą atsisakyti. Tam dar turės pritarti Vyriausybė.

Nepriklausomi elektros tiekėjai galės vienašališkai pakeisti sutarties sąlygas, mažindami brangių fiksuotų planų kainas vartotojams, įsigaliojus Elektros energetikos įstatymo pakeitimams.

Primename, kad garantinio tiekimo kaina (planas „Standartinis“) nuo gegužės 1-osios yra 0,169 Eur/kWh (viena laiko zona), taip pat – 0,181 Eur/kWh bei 0,141 Eur/kWh (dvi laiko zonos). Tai apie 15 proc. mažiau už garantinio tiekimo kainą balandžio mėnesį.

Paskolinkim Estijai kreivį - šokinės ir pas juos
Tuoj ir su broliais estais susipyks, nors ne jų nosei- medis svarbiau negu žmogus Lietuvoje
Nu kaip visada lietuvos vagys yra godesni uztai pas mus ir elektra brangesne
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų