Liūdni darbuotojų veidai Lietuvoje – įprastas vaizdas. Dažnas užkalbintas tik numoja ranka, esą su uždirbama alga net neverta eiti į parduotuvę. Statistika irgi nelinksmina. Jeigu 2015 metais algos „į rankas“ vidurkis Europos Sąjungoje buvo daugiau kaip 2000 eurų, Lietuvoje – tik 550. Pernai trečiąjį ketvirtį padėtis jau pagerėjo – vidutinė alga čia viršijo 600 eurų, tačiau štai Estijoje perkopė 900. Iš kur tokie skirtumai?
Vadinasi, algos sparčiausiai auga tiems, kurie ir šiaip pinigų stygiumi nesiskundžia. O skurdžiausieji vos suduria galą su galu. Atskirtis vis didėja.
Ir čia jau daug metų buksuojame, kai, pavyzdžiui, kaimynė Estija jau senokai šovė į viršų. Ekonomistai ironizuoja. Kai Lietuvos valdžia mindžikavo vietoje ar dalis visuomenės dėjo pastangas uždrausti parduoti žemę užsieniečiams, Estija sudarė palankias sąlygas pritraukti užsienio investicijas. Tuo ji Lietuvą lenkia 3 ar net 4 kartus.
O tautiečiai labiausiai reaguoja į mokesčius. Štai ką tik paaiškėjo, kad jau nuo sausio didėja mokesčiai dirbantiems savarankiškai. Tai – buvusios socdemų valdžios palikimas, tačiau išaiškinti to visuomenei ji nematė reikalo. Tai, pasak Boguslavo Gruževskio, yra didžioji valdžios klaida. Žmonės nori jausti, kad jų darbas gerbiamas.
Norint, kad didėtų algos viešojo sektoriaus darbuotojams, būtina mažinti jų skaičių. Valstiečių valdžia žada to imtis. Konkurencinga valstybės tarnyba netgi galėtų skatinti pasistiebti privatų verslą. O dabar gaji tendencija, kai darbdaviai pelnu visai netrokšta dalytis su darbuotojais. O darbuotojai neprieštarauja. Taigi, žmonės esą turėtų aktyviau kovoti už savo teises.
Norint prisivyti Estiją, dar reikėtų mažinti šešėlį. O tai padaryti itin sunku, kai daugiau nei pusė lietuvių jį toleruoja. Tuo metu valdžiai ekspertai siūlo daugiau drąsių sprendimų, tik ne ribojančių, o leidžiančių dirbti.
Pastaraisiais metais atlyginimai Lietuvoje vidutiniškai kilo maždaug penkiais procentais. Panašiai tiek žadama ir šiemet. Tiesa, keletu procentų brangs ir maisto produktai, o paslaugos – galbūt net dešimtadaliu.
Plačiau apie tai TV3 reportaže