• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Potencialiam Lietuvos paskelbto pirmojo 700 megavatų (MW) galios vėjo parko Baltijos jūroje konkurso nugalėtojui – „Ignitis grupės“ antrinei įmonei „Ignitis renewables“ – pasiūlius sumokėti 20 mln. eurų vystymo mokestį, daugelis rinkos dalyvių ir ekspertų sako, jog tai yra nedidelė suma.

Potencialiam Lietuvos paskelbto pirmojo 700 megavatų (MW) galios vėjo parko Baltijos jūroje konkurso nugalėtojui – „Ignitis grupės“ antrinei įmonei „Ignitis renewables“ – pasiūlius sumokėti 20 mln. eurų vystymo mokestį, daugelis rinkos dalyvių ir ekspertų sako, jog tai yra nedidelė suma.

REKLAMA

Vis dėlto dalis jų įsitikinę, kad keturis kartus už pradinę kainą didesnė suma rodo investuotojų pasiryžimą svarbius projektus vystyti nelaukiant valstybės paramos bei nulemta su vystymu susijusių rizikų. 

Lietuvos vėjo elektrinių asociacijos (LVEA) direktorius Linas Sabaliauskas sako, jog pasiūlytas 20 mln. eurų jūrinio vėjo parko vystymo mokestis, palyginti su kitais Europoje įvykusiais tokiais aukcionais, yra per mažas.  

„Jeigu žiūrint pagal europinius konkursus, kur dalyvavo visi didieji vystytojai ir vien tik už galimybę vystyti buvo pasiūlyta tikrai daugiau. Dvidešimt milijonų – tai juokingi (pinigai – BNS)“, – BNS teigė L. Sabaliauskas. 

REKLAMA
REKLAMA

„Jau ko vertas tas tiekimo prioritetiškumas, kad vėjo elektrinių parkas jūroje būtų atjungiamas nuo sistemos paskutinis, jeigu sistemoje būtų elektros perteklius – vien tik tai ko verta“, – pridūrė LVEA vadovas. 

REKLAMA

L. Sabaliausko teigimu, pasiūlytą didžiausią mokestį galėjo lemti ir tai, jog pirmąjį aukcioną laimėjęs vystytojas, skirtingai nei antrojo, su valstybės pagalba planuojamo vystyti parko atveju, turės pats atlikti teritorijos jūroje tyrimus ir kitus infrastruktūros plėtrai bei statybai reikalingus veiksmus, taip pat parengti poveikio aplinkai vertinimą (PAV).  

„Jeigu nieko nepasiūlei, tai tiek ir gavai. Jeigu pasiūlai bent jau paruoštą poveikio aplinkai vertinimą, kuris pasako, kad toje vietoje gali vystyti tą veiklą. O dabar investuotojas pasakė: aš nežinau, ar ten galima vystyti veiklą, tai aš tiek ir vertinu jūsų tą konkursą, nes rizikos tai iš tikrųjų yra daug“, – sakė LVEA vadovas. 

REKLAMA
REKLAMA

Dalyvauti konkurse anksčiau svarsčiusios bendrovės „Green Genius“ Vėjo ir žaliojo vandeninio verslo linijos vadovas Darius Biekša sutiko, kad 20 mln. eurų mokestis yra nedidelis, tačiau jį lemia potencialaus vystytojo įvertintos rizikos bei jo parengtas verslo modelis. 

„Turbūt ir tie, kurie organizavo konkursą, tikėjosi didesnio mokesčio valstybei. Bet tai turbūt atspindi ir patį faktą, kad konkursas buvo greitas, mažai dalyvių, maža konkurencija“, – BNS sakė D. Biekša. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Čia nėra produktas, už kurį rinkoje yra kažkokia standartinė kaina. Čia priklauso nuo labai daug dedamųjų, tai sunku būtų spekuliuoti“, – pridūrė „Green Genius“ atstovas.  

Energetinių tyrimų instituto vadovas Tomas Janeliūnas mano, kad valstybės mastu 20 mln. eurų nėra didelė suma, tačiau, jo teigimu, tai rodo vystytojų pasiryžimą be valstybės paramos investuoti į didelį energetikos projektą. 

REKLAMA

„Pats (aukciono – BNS) modelis turbūt lemia tai, kad iš esmės buvo svarbu pritraukti dalyvius ir kad jie apskritai jaustų motyvaciją dalyvauti. Jau vien tai, kad įvyko pats konkursas ar kad nereikia valstybės paramos, manau, jau yra sėkmė“, – BNS sakė T. Janeliūnas. 

„Dar prieš keletą metų be valstybės paramos konkursai būdavo apskritai nedaromi. Dabar jau mes perėjome į pusę, kai vystytojai sumoka už galimybę turėti išskirtinę vietą išskirtinėje infrastruktūros grandinėje“, – pridūrė politologas.   

REKLAMA

Tuo metu Lietuvos atsinaujinančių išteklių energetikos konfederacijos prezidentas Martynas Nagevičius sako, kad 20 mln. eurų mokestis yra pakankamas. 

„Daug kas rinkoje buvo skeptikai, kad čia bus pasiūlyta mažiausia galima kaina (5 mln. eurų – BNS). Dabar svarbu, kad projektas būtų įgyvendintas“, – BNS sakė M. Nagevičius. 

„Daug, nes tai yra keturis kartus daugiau nei minimali suma. Tai reiškia, kad aukcionas iš principo įvyko. Tai, kad kažkas plėtoja projektą neprašydamas valstybės paramos ir dar pats yra pasiruošęs mokėti šitą (vystytojo – BNS) mokestį ir dar plius mokestį bendruomenėms, (...) tai čia yra gerai“, – kalbėjo jis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Konkursą organizuojanti Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT) anksčiau teigė, kad potencialus konkurso laimėtojas bus žinomas jau liepos 11 dieną, kai įvyks konkurso komiteto posėdis, tačiau jis kol kas nebus paskelbtas viešai.

Vyriausybinė strateginių įmonių sandorius tikrinanti komisija dar turės patvirtinti, kad jis atitinka nacionalinio saugumo interesus. Planuojama, kad laimėtojas oficialiai bus paskelbtas rugsėjo pradžioje.

REKLAMA

Viena aukciono dalyvių – valstybės valdoma „Ignitis grupė“, jame dalyvaujanti kartu su partnere – viena didžiausių pasaulyje tarptautinių jūros vėjo parkų vystytojų „Ocean Winds“, po dviejų valandų nuo aukciono pabaigos pranešė, kad yra potenciali nugalėtoja. 

BNS remdamasi šaltiniais anksčiau skelbė, kad antroji konkurso dalyvė yra didžiausio Lenkijos naftos koncerno „Orlen“ jūrinės vėjo energetikos bendrovės „Orlen Neptun“ padalinys Lietuvoje „Orlen Neptūnas“, tačiau Lenkijos įmonės atstovai to nekomentuoja. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų