Gyventojų apklausą atlikusi ministerija žada parengti ir sąrašą priežasčių, kada žmonės galės nutraukti pensijų kaupimo sutartis. Ekonomistai rėžia, kad kiekvienam žmogui svarbios priežastys gali būti skirtingos ir apskritai ragina atsisakyti kaupimo antroje pakopoje.
Reikalauja atgauti pinigus
Panevėžietė Rita turi negalią ir sako, kad norėtų pasiimti savo sukauptus pinigus iš antros pensijų pakopos. Tačiau Lietuvos įstatymai tai draudžia. Moteriai iki pensijos liko mažiausiai dešimt metų.
„Mane dabar vaikai turi išlaikyti. O paskui jie atsiims pinigus už penkių metų, jei mirsiu? Nu nesąmonė kažkokia“, – kalbėjo moteris.
Tokių kaip Rita, norinčių anksčiau išsiimti pinigus iš antros pakopos, dauguma. Tai rodo Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (toliau – SADM) atlikta gyventojų apklausa. Virš 90 procentų gyventojų norėtų turėti galimybę atsiimti pinigus iš antros pakopos dėl itin svarbių priežasčių.
„Pirmas – dėl ligos, antras – dėl negalios, trečias – jei susidaro aplinkybės, kad žmogus gali prarasti būstą“, – vardijo viceministras Martynas Šiurkus.
Konstitucinis Teismas prieš keletą savaičių paskelbė, kad žmonėms turi būti numatyta galimybė pasitraukti iš antros pakopos dėl svarbių priežasčių. Tačiau jų neįvardijo. Dabar išsiaiškinti, kurios priežastys turėtų būti laikomos svarbiomis, bando socialinės apsaugos ir darbo ministerija.
TV3 žinios taip pat pasiteiravo žmonių, ką šie laiko svarbiomis priežastimis, kad būtų galima pasitraukti iš pensijos kaupimo:
„Kažkam iš šeimos rimta liga ir reikėtų gelbėti gyvybę ir sveikatą. Man atrodo, tuo momentu pinigai būtų svarbiausi.“
„Ir liga, ir nelaimės, mūsų pinigai tai tegul leidžia mums patiems spręsti.“
„Dėl svajonės galima. Dėl kelionės. Daug yra priežasčių.“
Pensijų fondai – griežti
Štai pensijų fondų valdytojai tai, kad žmogus gali prarasti būstą ir jam reikia pinigų, nelaiko rimta priežastimi nutraukti kaupimą.
„Palyginus su Vakarų Europos šalimis, daug didesnė dalis mūsų išgali įsigyti būstą“, – tikino Investicinių ir pensijų fondų asociacijos vadovas Tadas Gudaitis.
Pensijų fondų valdytojai nori, kad ministerija aiškiai įvardintų priežastis, dėl kurių žmogus galėtų nutraukti kaupimą.
„Pirmiausia, žmogus žinotų, kada jis gali kreiptis ir pasiimti pinigus“, – pridėjo jis.
„Bet kas svarbu, o kas ne, žino tik pats žmogus, o ne valdžia, kuri bandys vardinti ligų sąrašą, diagnozes ir panašiai“, – pabrėžė Vilniaus universiteto profesorius Romas Lazutka.
Žmonės, atgavę pinigus, perka šaldytuvus
Apskritai atsisakyti pensijų kaupimo antroje pakopoje siūlo ne tik ekonomistas, bet ir darbuotojų profsąjungos. Esą svarbių priežasčių gali būti aibė.
„Jeigu žmogus kaupia antroje pakopoje, tai tikslas ir valstybės, ir jo paties, ir visuomenės viešasis interesas, kad jis turėtų daugiau pajamų išėjęs ir sulaukęs pensinio amžiaus“, – tvirtino SADM viceministras M. Šiurkus.
„Žmonės dabar sulaukę pensijos gauna 30–40 eurų. Tai yra juokinga suma. „Sodros“ pensija per metus padidinama daugiau, nei jie kaupia 20 metų. Tai reikėtų žmones iš tos baudžiavos paleisti, tai būtų geriausias sprendimas“, – įsitikinęs profesorius R. Lazutka.
Prieš keletą metų estai leido savo gyventojams stabdyti pensijų kaupimą ir pasiimti pinigus. Valdžia tada tikėjosi, kad estai pasiimtus pinigus investuos toliau, tačiau didelė dalis žmonių juos tiesiog išleido. Lazutka mano, kad taip nutiktų ir Lietuvoje, bet esą nieko čia blogo.
„Yra tokie vertinimai, kad estai padarė klaidą. Bet ar tai yra blogai, jeigu žmonės nusipirko buitinę techniką. Jeigu žmogus yra keturiasdešimties metų, jam iki pensijos 25 metai ir jis tik sulaukęs pensijos galės pasiimti tuos pinigus, tai 25 metus jam gyventi be šaldytuvo?“ – retoriškai klausė R. Lazutka.
Pensijų fondų valdytojai apie tai nenori nė girdėti.
„Tai tam ekonomistui norėčiau patarti paskaityti Konstitucinio teismo sprendimą“, – rėžė Investicinių ir pensijų fondų asociacijos vadovas.
Ekonomisto skaičiavimu, aktyviai kaupiančių pensiją antroje pakopoje šiuo metu yra apie 800 tūkstančių žmonių. Nors ministerija skelbia, kad antroje pakopoje kaupia beveik pusantro milijono.
Dauiau apie tai – aukščiau esančiame vaizdo įraše.