• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Civilizuoto darbdavio ir darbuotojo santykio stoka skatina lietuvius rinktis emigranto kelią, įsitikinęs Vilniaus universiteto docentas, socialinių mokslų daktaras ir ekonomistas Teodoras Medaiskis. Anot jo, kalbant apie emigraciją reikėtų nepamiršti ne tik finansinių dalykų, bet ir paprasčiausios pagarbos darbuotojui ir jo atliekamam darbui.

REKLAMA
REKLAMA

„Vienas iš emigraciją skatinančių faktorių – darbo neturėjimas ir jo ieškojimas kitur. Tai yra banali tiesa. Tačiau yra ir kitų aspektų, į kuriuos nelabai atkreipiame dėmesio. Nėra civilizuoto darbdavio  ir  dirbančiojo santykio. Žmogus svetur ieško geresnio požiūrio į jį“, - apskritojo stalo diskusijoje tema „Emigracija, Lietuva ir Europos Sąjunga“ sakė ekonomistas.

REKLAMA

Jo teigimu, statistika rodo, kad Lietuvoje iki 1,5 tūkst. litų uždirba 50 proc. žmonių.

„Tuo metu glamūriniuose žurnaluose mes skaitome, kad verslininkas perka savo dukrai vilą užsienyje ir t.t. ir pan. Šita prasme toks necivilizuotas santykis tarp darbdavio ir dirbančiojo yra labai skatinantis faktorius emigruoti. Geriau šluoti gatves Londone , kai darbdavys gerbia tavo darbą, nei jaustis nevertinamam Lietuvoje“, - ironiškai kalbėjo T. Medaiskis.

REKLAMA
REKLAMA

Išeitį mato mentaliteto pakeitime

Ydingas darbdavių ir dirbančiųjų santykis, ekonomisto nuomone, labai sunkiai pakeičiamas. Galima įvesti progresinius mokesčius, tačiau vargu, ar jie ką keistų iš esmės.

„Progresiniais mokesčiais atimsime iš verslininko ir padalinsime dirbantiesiams. Tuomet verslininkas dar mažiau mokės, nes sakys, kad jam išlaidos padidėja. Viena iš krypčių galėtų būti mentaliteto įveikimas. Mes vis į tą Švediją žiūrime, kaip ten gerai viskas. Reikėtų ieškoti civilizuotų skandinaviškų santykių tarp darbdavio ir dirbančiojo, kad tas darbdavys, kuris gali mokėti, mokėtų daugiau. Mechaniškas minimalios algos didinimas vargu, ar ką padėtų, nes kai kuriam verslui, kai kurioms veikloms padidinta minimali alga iki 1 tūkst. juos paskandintų visiškai. Bet kai kur yra taip, kad gali mokėti – bet nemoka“, - lietuviškas realijas aptarė ekonomistas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jo svarstymu, į visą šį procesą turėtų aktyviau įsijungti ir profesinės sąjungos.

„Galbūt jos galėtų labiau kovot, nes gali labiau žinot apie situaciją įmonėse. Ten kur galima, reiktų išsireikalauti, kad su žmonėmis būtų labiau skaitomasi ir jie būtų labiau gerbiami“, - sakė T. Medaiskis.

REKLAMA

Pasisako už stambaus verslo plėtrą

Ekonomistas kritiškai vertino ir įvairias verslumo programas, skatinančias steigti savo smulkųjį verslą.

„Ne kiekvienas gimęs būti verslininku“, - sakė jis. Anot jo, valstybėje ne visada orientavimasis į smulkųjį ir vidutinį verslą duoda norimos  naudos, nereikėtų pamiršti ir stambaus verslo, kuris kuria darbo vietas.

„Jeigu bus Lietuvoje daugiau investicijų iš stambių įmonių, didesnio verslo, tada smulkūs turės iš ko gyventi. Jeigu mes orientuosimės  vien į smulkų verslą, labai abejoju, ar ilgai ištempsime. Labiau reikėtų skatinti stambesnio verslo atėjimą į Lietuvą, kuris, ypač iš užsienio ateinantis,  galbūt atneštų ir labiau civilizuotus darbdavio ir dirbančiojo darbo santykius“, - svarstė ekonomistas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų