Batsiuvių ekonomika, skirtingai negu premjero Andriaus Kubiliaus, nekyla. Posakis: „Nauji metai, nauji batai“ daugeliui tiesioginę reikšmę prarado nuo 2008-ųjų, kai prasidėjo ekonominė krizė. Nuo tada žmonės nebeišlaidauja kasdienei avalynei, dažniau tenkinasi pigesniu kinišku apavu.
Sausis — „sausas“ mėnuo
Šiaulių batų taisyklose dirbantys meistrai, kaip ir kiti verslininkai, pajamų atžvilgiu sausį vadina sausu mėnesiu. Po išlaidavimo šventėms, net ir į batų taisyklas žmonės užsuka rečiau.
„Darbo mažiau dar ir dėl to, kad nėra sniego, — sako Dainius Baziulis, dirbantis batų taisykloje. — Sniegas ir druska batams “padeda„ greičiau susidėvėti.“
Namo pusrūsyje įsikūrusios dirbtuvėlės lentynoje, skirtoje iš klientų priimtiems batams, žieminio apavo nesimato. Meistras sako, kol nėra sniego, daugelis žieminius batus taupo, tebevaikšto su rudeniniais.
Mieste batsiuviams geriausi spalio, lapkričio ir gruodžio mėnesiai. Tada dauguma žmonių neša taisyti pavasarį dėvėtą avalynę, kad kuriam laikui atidėtų naujos pirkimą.
„Šiemet, kaip niekada anksčiau, turime mažiau klientų. Ankstesniais metais gruodžio pabaigoje jų būdavo daugiau, nes avalynę ar lagaminus taisyti atnešdavo iš darbo užsienyje grįžę šiauliečiai. Šiemet ir jų buvo tik vienas kitas“, — pasakoja centre esančioje batų ir galanterijos taisykloje dirbanti Zita Gestautaitė.
Paslauga pigi
„Ar jums nebus per brangu 20 litų?“ — taisykloje klientės teiraujasi priėmėja, paimdama aulinukus, kuriems reikia prikalti puspadžius. Pakalus batsiuviai irgi siūlo atsižvelgdami į savo klientus. Vienos medžiagos yra pigesnės, greičiau nusidėvi, kitos — brangesnės ir patvaresnės.
Jau beveik 15 metų, įgijęs verslo liudijimą batus taisantis Dainius Baziulis sako, kad batsiuvių paslaugų kainos išliko bene mažiausios mieste. „Kai aš pasakau, kad prairusią bato siūlę susiūti kainuos vieną litą, žmonės nustemba: „Kas čia per kaina?“, — pasakoja meistras.
„Prieš vadinamąją krizę smulkaus batų remonto kainos irgi buvo mažos, bet tada žmonės palikdavo litą kitą arbatpinigių. O dabar ir centus susiskaičiuoja“, — sako batų meistras, pasidalijantis beveik 20 kvadratinių metrų dirbtuvėlę su dar dviem batsiuviais.
Batų remonto kainos Šiauliuose vos ne dvigubai mažesnės nei Vilniuje, nes ir šiauliečių pajamos gerokai mažesnės nei vilniečių.
Be darbo neliks
Nors klientų ir mažėja, bet batų meistrai ramūs dėl savo verslo ateities. Visi batsiuviai tvirtina, kad dabar batų kokybė yra žymiai prastesnė, todėl batsiuviai darbo turės.
„Vienas nuolatinis mūsų klientas kartą stebėjosi, jog anksčiau jo perkami aukštos klasės batai ilgiau tarnaudavo, o dabar jie dvigubai greičiau susidėvėjo. Taip yra dėl to, kad daugelis garsių firmų, ieškodamos pigios darbo jėgos, juos gamina Rytų šalyse ir iš prastesnių medžiagų,“ — sako batų mesitras D. Baziulis.
Dažnai gerai atrodančių batų meistrai nebepataria remontuoti. Susmukę užkulniai, susmegę ir suminkštėję lieti padai nebeturi stabilumo, todėl pakalai nuo jų nukristų nė nesusidėvėję. Pigesnės avalynės užtrauktukai taip pat greičiau susidėvi.
„Prabangių ir tikrai kokybiškų batų žmonės retai beatneša. Retai kas tokius avi“, — pasakoja batų taisyklos, esančios atokiau miesto centro dirbantis meistras Edvardas. Jis mato, kad pigius ir ne visada naujus batus pastaraisiais metais perka vis daugiau jo klientų.
„Matosi, kad žmonės taupo ir avalynės sąskaita. Jei už kelis litus nusiperka nenaujus batus, juos suremontuoju už dešimt ar dvylika ir apavas sezoną tarnauja“, — sako batsiuvio paslaugas daugiau nei dešimtmetį teikiantis šiaulietis.
Meistras sako, kad po švenčių jo klientai batų taisyklos durų nevarsto. „Darbo padaugės po algų ir pensijų“, — remdamasis patirtimi sako batų meistras Edvardas.
Janina VANSAUSKIENĖ