Kuomet dėl neramumų Egipte auga naftos kainos, Norvegija kas minutę į savo šalies biudžetą įsideda po 100 tūkst. Norvegijos kronų (44 tūkst. litų), skelbia šalies naujienų portalas NRK.
Politikos mokslų profesorius Dagas Haraldas Claesas teigia, kad baimė daro Norvegiją turtingesnę. „Kuomet veikėjai naftos rinkoje susiduria su tokia nežinia, naftos kainos toliau kyla, o iš to pelnosi Norvegija“, – sako profesorius.
200 JAV dolerių už barelį
Dėl kylančių naftos kainų Norvegija į savo biudžetą kasdien uždirba po 200 mln. Norvegijos kronų (88 mln. litų). „Tai yra geros papildomos pajamos Norvegijai, kurių ji nesitikėjo“, – teigė „Wilhelmsen“ kompanijos analitikas Oyvindas Munthe–Kaasas.
„Nordea“ banko vyriausiasis ekonomistas Steinaras Juelis neabejoja, kad Norvegija pasipelnys dar labiau, jei neramumai persikels ir į kitas Vidurio Rytuose esančias naftą eksportuojančias valstybes. „Jei naftos eksporto situacija dar labiau pablogės, tuomet galime laukti naftos kainų kilimo iki 150 ar net 200 JAV dolerių už barelį“, – sako analitikas.
Brangstanti laivyba
Norvegijos laivybos kompanijos yra smarkiai sunerimusios dėl grasinimų uždaryti Egipte esantį strategiškai svarbų Sueco kanalą. Šiuo metu tai yra pagrindinis visos pasaulinės prekybos kelias.
O. Munthe–Kaasas teigė, kad kai kurios laivybos kompanijos netgi galėtų pasipelnyti iš Sueco kanalo uždarymo, nes tuomet galėtų padidinti laivybos mokesčius.
Gali sukelti ilgojo laikotarpio nuostolius
Nepaisant to, kad šiuo metu Norvegija pelnosi iš Egipte vykstančių neramumų, „Nordea“ analitikas S. Juealis įspėja, kad pasaulio ekonomika negalės atlaikyti aukštų naftos kainų ilgą laiką.
Profesorius D. H. Claesas pažymi, kad nepaliaujamai kylančios naftos kainos ilguoju laikotarpiu gali panaikinti Norvegijos iš naftos gaunamas pajamas. Jo manymu, jei naftos kainos nesugebės išlikti stabiliai žemos, tuomet turėtų išaugti alternatyvios energijos šaltinių projektų finansavimas.
„Bus kur kas patogiau surasti pamainą naftai, jei jos kainos išliks labai aukštos, – sako politikos mokslų profesorius. – Norint, kad nafta išliktų energijos rinkoje, jos kainos neturėtų būti pernelyg aukštos.“