Tokią nuomonę portalui gazeta.ru išsakė Rusijos Nacionalinio energetinio saugumo fondo vadovas Konstantinas Simonovas.
"Maskva leidžia suprasti Ukrainai ir Lietuvai, kad tos šalys, kurios nesutaria su Rusija, netenka tranzito privalumų", - teigė Rusijos ekspertas
Pasak jo, pagrindinis naujo Ukrainą aplenkiančio dujotiekio per Baltarusiją Jamalas-Europa 2 ir Baltijos jūros dugnu einančio "Nord stream" atšakos į Karaliaučių tikslas yra "demonstracija potencialiai nenaudingoms tranzito šalims, kad laikas praėjo ir daugiau jokių tranzito zonų nebus".
Tačiau kitas ekspertas - "East European Gas Analysis" vadovas Michailas Korčiomkinas pastebėjo, kad jau egzistuojantys Rusijos dujų transportavimo vamzdynais pajėgumai (255 mlrd. kubinių metrų per metus) stipriai prasilenkia su realiai į Europą eksportuojamų dujų kiekiu.
"Turint omeny tai, kad praėjusiais metais "Gazprom" į Europą eksportavo 138 mlrd. kubinių metrų (2013 metais suplanuota 151,8 mlrd. kubinių metrų), aš manau, kad tai - dujotiekiomanija", - Kremliaus planus apibūdino jis.
K.Simonovas taip pat pažymėjo, kad planai tiesti dujotiekio jūra atšaką į Karaliaučių galėtų pakoreguoti planus šioje tarp Lietuvos ir Lenkijos įsiterpusioje Rusijos teritorijoje statyti atominę elektrinę.
"Kol kas neaišku, ar ji (jėgainė) bus reikalinga tokiu pavidalu, kokiu suplanuota, - sudaryta iš dviejų blokų", - svarstė ekspertas.
Trečiadienį įvykusiame susitikime su prezidentu V.Putinu "Gazprom" vadovas A.Mileris pranešė, kad jo vadovaujama bendrovė išnagrinėjo galimybę tiesti dujotiekio atšaką į Karaliaučiaus sritį. Jis pranešė, jog tartasi ir su "Nordstream" vadovybe, kuri "patvirtino tokią techninę galimybę".
Šiuo metu dujas į Karaliaučių per Lietuvą transportuoja "Gazprom" valdoma bendrovė "Lietuvos dujos".