Sausio–vasario mėn. sudaryta 601 tūkst. draudimo sutarčių – 4,1 proc. daugiau nei tuo pačiu laikotarpiu praėjusiais metais. Ne gyvybės draudimo rinkoje buvo sudaryta 590,2 tūkst. sutarčių, gyvybės draudimo rinkoje – 10,8 tūkst. sutarčių.
Kaip DPK ir prognozavo, ne gyvybės draudimo rinkos augimas sulėtėjo, o gyvybės draudimo rinka mažėjo palyginus su praėjusiais metais. Populiariausiomis ne gyvybės draudimo grupėmis išlieka kasko ir transporto priemonių valdytojų civilinės atsakomybės draudimas, o gyvybės draudime populiariausias – investicinis draudimas. Vis dėlto 2008 metų pirmų mėnesių duomenys rodo besikeičiančią tendenciją.
Mažėjančioje gyvybės draudimo rinkoje didėjo išmokų apimtys
Vasario mėnesį, palyginti su sausio mėn., buvo sudaryta 6,6 proc. mažiau investicinio gyvybės draudimo sutarčių ir 3,3 proc. mažiau nei pernai tuo pačiu metu. Tradicinio gyvybės draudimo sutarčių skaičius vasarį beveik nesiskyrė nuo sausio mėn. rodiklių, tačiau buvo 59,6 proc. didesnis nei pernai tuo pačiu metu.
Per pirmus du šių metų mėnesius gyvybės draudimo rinkoje buvo pasirašyta įmokų už beveik 79 mln. Lt, tai yra 9,1 proc. mažiau nei pernai tuo pačiu metu. Investicinio gyvybės draudimo įmokų apimtys vasario mėn. sumažėjo 18,3 proc. palyginti su šių metų sausio mėn. ir 9,2 proc. palyginti su 2007 metų vasariu. Tuo tarpu tradicinio gyvybės draudimo įmokų apimtys vasario mėnesį, palyginti su sausiu, išaugo 4,1 proc.
Kaip pastebi DPK Informacijos analizės skyriaus vedėjas Ramūnas Baravykas, anksčiau viena iš patraukliausių ilgalaikio taupymo formų buvo tradicinis kaupiamasis draudimas. Augant akcijų rinkų grąžai, visoje Europoje tapo populiarus investicinis gyvybės draudimas, kai visa investavimo rizika atitenka draudėjui.
„2007 metais šio draudimo populiarėjimą lėmė jo lankstumas – juo galima ne tik apsidrausti gyvybę, bet ir kaupiant kapitalą gauti didesnę grąžą investuojant į su akcijomis susietus fondus. Pernai dalis lėšų į šį draudimą buvo nukreipta vienkartinių įmokų pavidalu, tačiau šiemet jų tikimasi sulaukti mažiau dėl akcijų rinkose tvyrančio neužtikrintumo: įmonių patirtų nuostolių, jų galimo nemokumo ir kitų priežasčių", – teigia R. Baravykas.
Per du šių metų mėnesius stipriai išaugo gyvybės draudimo išmokų apimtis – ji buvo net 169,5 proc. didesnė nei pernai tuo pačiu metu. Anot DPK komisijos narės I. Judickaitės, išmokų pagal tradicinio gyvybės draudimo sutartis padaugėjo todėl, kad didelė šio draudimo sutarčių dalis buvo sudaryta daugiau nei prieš 10 metų, todėl jau atėjo jų išmokų laikas.
Ne gyvybės draudimo rinkoje – populiariausias kasko draudimas
Vasario mėnesį daugiausiai sutarčių buvo sudaryta TPVCA (50,3 proc.), sveikatos draudimo (18,8 proc.) bei turto draudimo (13,4 proc.) grupėse.
Įmokų vasario mėnesį ne gyvybės draudimo rinkoje daugiausiai buvo pasirašyta pagal kasko (32,5 proc.), transporto priemonių savininkų ir valdytojų privalomojo draudimo (TPVCA) (26,1 proc.) bei turto draudimo (21,3 proc.) sutartis.
DPK ekspertų tvirtinimu, tendencija, kai savanoriškoms draudimo rūšims skiriama vis didesnė lėšų dalis, vertintina teigiamai, nes tai rodo gyventojų sąmoningumą ir draudimo paslaugų, kaip saugumo garanto, poreikio suvokimą.
Pasak R. Baravyko, šių metų vasario mėnesį ne gyvybės draudimo rinkoje buvo pasirašyta daugiau draudimo įmokų nei pernai vasarį, tačiau pasirašytų įmokų suma sumažėjo palyginti su šių metų sausio mėnesio duomenimis. Tai, anot jo, vyko dėl to, kad sausio mėnesį ne gyvybės draudimo rinkoje buvo sudaryta daugiau komercinių draudimo sutarčių ir pasirašyta daugiau įmokų. Įmonės draudė tiek savo turtą, tiek ir automobilius bei civilinę atsakomybę.
Ne gyvybės draudimo rinkoje išmokų apimtis sausio–vasario mėn. išaugo 36,1 proc. palyginti su tuo pačiu laikotarpiu pernai. Daugiausiai žalų vasarį buvo apmokėta pagal kasko draudimą. Išmokų pagal šią draudimo rūšį apimtis vasarį, palyginti su sausio mėn., išaugo 13 proc., o palyginus su tuo pačiu laikotarpiu pernai jos padidėjo 35,5 proc.
TPVCA draudimo išmokų apimtis vasarį buvo 10,1 proc. mažesnės nei sausį, turto draudimo išmokų per vasario mėn. sumažėjo 24,7 proc.