Tokius duomenis atskleidė „Danske“ banko užsakymu atliktas įmonių savininkų ir vadovų nuomonės tyrimas.
Pirmąjį 2012 m. pusmetį 54,8 proc. visų tyrime dalyvavusių savininkų ir vadovų sako nesusidūrę su apyvartinio kapitalo problemomis, 29,8 proc. - susidūrė su trumpalaikėmis, o 13,9 proc. - su ilgalaikėmis apyvartinio kapitalo problemomis. Dažniausiai trumpalaikes apyvartinio kapitalo problemas patyrė įmonės, kurių metinė apyvarta yra nuo pusės iki trijų milijonų litų.
52 proc. įmonių savininkų ir vadovų mano, jog situacija keičiasi, 31,7 proc. sako esantys užtikrinti dėl ateities, 14,7 proc. jaučiasi nestabiliai ir sako esantys priklausomi nuo aplinkybių, todėl įmonėje, tikėtina, gali pristigti apyvartinių lėšų.
„Danske“ banko Verslo klientų lėšų valdymo skyriaus vadovas Algirdas Bogdevičius pažymi, jog, vertinant apyvartinio kapitalo valdymą smulkiose ir vidutinėse įmonėse, galima pastebėti, kad kur kas ramesnės yra didelės kompanijos.
„Nedidelės įmonės su apyvartinio kapitalo problemomis dažniau susiduria paprasčiausiai dėl žinių ir kompetencijos stokos. Smulkių ir vidutinių įmonių savininkai ir vadovai turėtų daugiau dėmesio skirti apyvartinio kapitalo valdymui, susipažinti su teoriniais pagrindais, praktiniais patarimais, išbandyti interaktyvias skaičiuokles, kurios padeda įvertinti ir optimizuoti verslo procesus bei pagerinti įmonės apyvartinio kapitalo valdymą“, - sako jis.
Pasak A. Bogdevičiaus, mažiausiai (25,9 proc.) ateitimi užtikrintos tos, kuriose dirba iki 10 žmonių. Pastarosios dažniau nei kitos jaučiasi ir priklausomos nuo išorinių veiksnių (56,5 proc.).
Panaši tendencija išryškėja ir įmones lyginant pagal metines apyvartas. Dažniau (65,6 proc.) nuo išorinių veiksnių yra priklausomos įmonės, kurių metinė apyvarta yra nuo pusės iki trijų milijonų litų. Dėl ateities dažniau (70,3 proc.) užtikrinti savininkai ir vadovai, kurių įmonių metinė apyvarta viršija 3 mln. litų ribą.
Įmonių savininkų ir vadovų tyrimą šių metų rugsėjo mėnesį užsakė „Danske“ bankas, telefoninę apklausą atliko rinkos tyrimų bendrovė RAIT. Iš viso tyrime dalyvavo 252 respondentai.