Didžiausio mažmeninės prekybos tinklo Jungtinėse Valstijose „Walmart“ įkūrėjas, Semas Voltonas (1918–1992) užaugo skurdžiame Misūrio ūkyje, Didžiosios depresijos laikotarpiu. Skurdas privertė jį suprasti pinigų vertę.
Baigęs Misūrio universitetą, jis pradėjo dirbti „J.C. Penny“, kur ir pajuto mažmeninės prekybos verslo skonį. Po tarnavimo Antrojo pasaulinio karo metu, jis tapo sėkmingu „Ben Franklin“ parduotuvių franšizės savininku.
Kai 1962-iais metais jis pasiūlė atidaryti didžiules parduotuves miestų pakraščiuose, valdyba tokį jo sumanymą atmetė iškart. Užsispyrėlis Voltonas tikėjo savo vizija – taip prasidėjo stulbinanti sėkmės istorija. Kai 1992-iais metais Semas Voltonas mirė, jam priklausė 25 mlrd. JAV dolerių turto.
Šiandien „Walmart“ yra didžiausias pasaulyje mažmeninės prekybos tinklas, turintis daugiau nei 5 tūkst. parduotuvių JAV, Kanadoje ir Vokietijoje. Štai dešimt Semo Voltono patarimų iš jo paties lūpų, kuriuos jis skiria pradedantiesiems verslininkams.
Būk atsidavęs savo verslui. Tikėk savo verslu. Manau, kad visus sunkumus pakėliau jausdamas neapsakomo dydžio aistrą savo idėjomis. Nežinau, ar aistra įgimta ar įgyjama. Žinau, kad joms reikia kaip oro. Jei mylite savo darbą, netrukus visi aplinkiniai užsikrės ta aistra ir sukursite kažką didingo.
Dalinkitės pelnu su partneriais. Jei su savo verslo partneriais elgsitės kaip pridera, netrukus jų pastangos ir rezultatai viršys didžiausius jūsų lūkesčius. Svarbiausia, kad būtumėte kaip nuolankus tarnas. Paskatinkite savo partnerius investuoti į jūsų verslą. Pasiūlykite nuolaidų ar garantijų – tai atsipirks.
Motyvuokite savo partnerius. Pinigai ir nuosavybės turėjimas nėra vienintelės motyvavimo priemonės. Reguliariai sugalvokite naujų ir įdomesnių būdų įkvėpti, duokite jiems iššūkių. Nustatykite aukštus tikslus, suteikite galimybę tobulėti. Geriausia, jei priversite visus spėlioti, kokį naują triuką pasitelksite – būkite nenuspėjamas.
Praneškite svarbią informaciją. Kuo daugiau partneriai žino, tuo daugiau jie supranta. Kuo daugiau jie supranta, tuo labiau jiems tai rūpi. Jei nepasitikite savo partneriai ir nepranešate svarbios informacijos (finansinės ataskaitos, klientų skaičius), jie nesijaus jūsų partneriais. Informacija yra galia, o prieiga prie jos – leidžia mums pasijusti galingais.
Vertinkite savo partnerius. Žmogus gyvas tol, kol yra vertinamas. Mes mėgstame komplimentus, o ypač kai padarome kažką ypatingo. Negali būti nieko geriau, kaip tinkamu laiku išgirsti tinkami pagiriamieji žodžiai. Geriausia tai, kad tai visiškai nemokama.
Švęskite pergales. Juokitės iš savo nesėkmių. Nepriimkite visko pernelyg rimtai. Mėgaukitės! Rodykite entuziazmą. Visada. Kai viskas griūna, nusiimkite kostiumą ir sudainuokite kvailą dainelę. Geriausia, kad tai sumažina konkurencinę įtampą, o darbas tampa produktyvesnis.
Išklausykite darbuotojų. Jūsų priekinio fronto „kariai“ – jūsų darbuotojai – žino daugiausiai. Būtent jie kasdien bendrauja su jūsų klientais. Jūsų tikslas yra išsiaiškinti, ką jie žino. Norėdami patobulinti paslaugų kokybę – klausykitės! Visa tai nepaprastai svarbu.
Viršykite klientų lūkesčius. Duokite savo klientams ką pažadėjote ir truputį daugiau. Tokiu atveju jie sugrįš dar ne kartą. Vertinkite savo klientus. O jei suklydote – nuoširdžiai atsiprašykite. Du patys svarbiausi žodžiai „Walmart“ versle yra: „Pasitenkinimas garantuotas“.
Kontroliuokite savo išlaidas. Tai didžiulis konkurencinis pranašumas. Dvidešimt penkerius savo veiklos metus „Walmart“ stengėsi tapti pigiausias kainas siūlanti „žaidėja“ nr. 1. Galbūt jūs galite sukurti nuostabų produktą, tačiau jei nesirūpinsite išlaidomis – bankrutuosite neišvengiamai.
Mąstykite kitaip. Darykite kitaip, negu jums sako kiti. Ignoruokite tradicinę „išmintį“. Būkite pasiruošę kritikai. Kita vertus, jei jūsų nekritikuoja, gali būti, kad kažką darote blogai. Per visus verslo vystymo metus dažniausiai girdėjo šią frazę: „Miestelyje, neturinčiame nei 50 tūkst. gyventojų, neįmanoma išlaikyti žemų kainų ilgą laiką.“
Šaltinis: Maiklo Bergdalio parašyta knyga „Dešimt Semo Voltono taisyklių“ (angl. „The 10 rules of Sam Walton“ (2007 m. birželis).