Jeigu jie ir toliau to nepadarys, pinigai nukeliaus į valstybės biudžetą – tai yra bendrą valstybės pinigų katilą.
Kaip žinoma, per milijoną šalies gyventojų kiekvienais metais teikia pajamų deklaracijas Valstybinei mokesčių inspekcijai (VMI).
Daliai tokių gyventojų susidaro gyventojų pajamų mokesčio (GPM) nepriemoka, kurią reikia patiems sumokėti VMI.
Kita dalis žmonių sumoka daugiau mokesčių, negu turėtų. Tokią susidariusią mokestinę permoką VMI grąžina žmonėms – pinigus perveda į banko sąskaitą.
Tačiau dėl vienų ar kitų priežasčių kasmet atsiranda tūkstančiai gyventojų, kurie nepareikalauja savo pinigų ir juos palieka VMI.
Nesusigrąžina beveik po 400 eurų
„Deklaracijas laiku pateikę, tačiau permokų iki liepos 31 d. nesulaukę gyventojai turėtų pasitikrinti ar jiems nereikia patikslinti anksčiau teiktos deklaracijos.
Pateikus patikslintą deklaraciją, permokos gražinimo terminas – ne vėliau kaip per 90 dienų nuo deklaracijos pateikimo dienos“, – aiškina VMI vadovės pavaduotojas Martynas Endrijaitis.
Jis skaičiuoja, kad šiuo metu net apie 9,1 tūkst. gyventojų nėra patikslinę ar pateikę duomenų už 2022 m., o pagal VMI turimus duomenis – negrąžinta ir valstybės biudžete likusi GPM permokos suma yra apie 3,5 mln. eurų.
Taigi vienam tokiam gyventojui priklauso vidutiniškai 384,6 euro.
„Atkreipiame dėmesį, kad ši suma gali keistis, nes asmeniui pateikus ar patikslinus duomenis, grąžintino GPM gali nebelikti arba pakisti jo suma“, – portalui tv3.lt komentavo M. Endrijaitis.
Jis aiškino, kad žmonės pinigų nesusigrąžina dėl skirtingų priežasčių. Pavaduotojas pateikė tokias situacijų, dėl kurių VMI negali grąžinti GPM permokos įprasta tvarka:
- gyventojai deklaruoja ne visas pajamų mokestį mažinančias išlaidas;
- gyventojas išvyksta iš Lietuvos ir nebesijungia prie VMI sistemų;
- nežinoma, kad darbovietėje netaikius mėnesinio NPD, vėliau perskaičiuojamas metinis NPD ir gali susidaryti mokesčio permoka.
Kodėl susidaro mokesčių permokos
M. Endrijaitis nurodė, kad GPM permoka neretai susidaro tais atvejais, kai gyventojas nusprendžia netaikyti mėnesio neapmokestinamojo pajamų dydžio (NPD), nors jam šis priklauso:
„Tokiu atveju susigrąžinti GPM permoką galima tiesiog pateikus metinę pajamų mokesčio deklaraciją per Elektroninio deklaravimo sistemą (EDS).“
GPM permokos gali susidaryti ir tiems gyventojams, kurie pagal gyvybės draudimo sutartis savo, sutuoktinio, nepilnamečių vaikų arba vyresnių kaip 18 m. neįgalių vaikų naudai moka draudimo įmokas; pensijų kaupimo įmokas; palūkanas už būsto kreditą (paimtą iki 2009 m. sausio 1 dienos).
„Taip pat tais atvejais, kai gyventojai moka už studijas, kurių metu įsigyjamas pirmasis aukštasis išsilavinimas ar suteikiama pirma kvalifikacija, arba grąžina studijoms gautą paskolą. Jei studentas neturi galimybės pasinaudoti šia teise, už jį tai gali padaryti tėvai ar sutuoktinis“, – vardijo pavaduotojas.
Bendrai šiemet pajamų mokesčio permokų jau sulaukė daugiau nei 600 tūkst. gyventojų – jiems grąžinta 250 mln. eurų GPM permokų.
Susigrąžinti GPM permoką esą labai paprasta, kai ji susidaro gyventojui laiku ir tinkamai pateikus teisingai užpildytą GPM deklaraciją, o tai padaro didžioji dauguma.
Tinkamai ir laiku pateikta deklaracija automatiškai prilygsta prašymui grąžinti permoką ir gyventojui nieko daugiau daryti ar teikti nereikia – permokos suma tiesiog pervedama į asmens nurodytą banko sąskaitą iki tų metų liepos 31 d., priminė VMI atstovas.
Permokų grąžinimas vykdomas atsitiktine tvarka, nepriklausomai nuo deklaracijos pateikimo laiko, taip pat atitinkamai atsižvelgiant į savivaldybių biudžetus, iš kurių jos grąžinamos gyventojams.
Gyventojas deklaraciją gali teikti už penkis praėjusius metus, o jeigu deklaracijos nepateikia, tai už senesnius laikotarpius susidariusios GPM permokos lieka biudžete.