Keliuose kiekvieną dieną keliuose įvyksta daugybė nenumatytų įvykių – sugenda automobilio variklis, nuleidžia padangą, patenkama į eismo nelaimę, kurios metu apgadinama transporto priemonė, o kartais atvejais gali pasibaigti ir degalai.
Tačiau kai kurios draudimo bendrovės, jeigu transporto priemonę apdraudėte privalomuoju vairuotojų civilinės atsakomybės draudimu (TPVCA), suteikia vairuotojams nemokamas paslaugas.
Tiesa, paprastai tai numatantys draudimo polisai būna ir kiek brangesni.
Vardija nemokamas paslaugas
Lietuvos draudimo atstovas Saulius Abraškevičius naujienų portalui tv3.lt komentavo, kad jų klientams iš viso siūloma bent 10 nemokamų paslaugų, kuriomis jie gali pasinaudoti.
„Tai automobilio transportavimas po eismo įvykio, taip pat transportavimas sumaišius degalus arba sutrikus vairuotojo sveikatai, taksi paslauga iš įvykio vietos, ištempimas užklimpus purve ar sniege, avarinis durelių atrakinimas, variklio užvedimas išsikrovus varikliui, rato pakeitimas, degalų pristatymas, ir konsultacija telefonu sugedus automobiliui ar patekus į eismo įvykį“, – kalbėjo S. Abraškevičius.
Tiesa, kiekvienu atveju bendrovės klientai turi laikytis tam tikrų sąlygų, pavyzdžiui, techninė pagalba gali būti suteikiama, jei:
- transporto priemonės bendroji masė neviršija 3 500 kg ir ji registruota kaip M1 arba N1 klasės automobilis;
- draudėjas yra fizinis asmuo;
- transporto priemonių valdytojų civilinės atsakomybės privalomojo draudimo metinė sutartis galioja.
Techninės pagalbos tarnybos teikiamos nemokamos paslaugos atsitikus įvykiui:
- konsultacija telefonu, sugedus transporto priemonei arba patekus į eismo įvykį (neribojamas skambučių skaičius);
- variklio užvedimas – paslauga teikiama išsikrovus automobilio akumuliatoriui;
- rato keitimas - prakiurus padangai techninės pagalbos tarnyba pakeičia automobilio ratą, turint atsarginį ratą;
- degalų pristatymas – pasibaigus automobilio degalams techninės pagalbos tarnyba pristato 10 l benzino arba dyzelino. Už atvežtus degalus vairuotojui reikia apmokėti pagal pateiktą sąskaitą ir degalinės kvitą;
- avarinis durelių atrakinimas pametus arba užtrenkus užvedimo raktelius – techninės pagalbos tarnyba avariniu būdu atrakina automobilio dureles, pristato atsarginius automobilio užvedimo raktelius. Avarinio durelių atrakinimo paslauga neteikiama sugedus arba užšalus spynelei (durų, bagažinės, užvedimo) arba durelėms. Už naujų automobilio užvedimo raktelių gamybą, programavimą vairuotojas apmoka pagal pateiktą sąskaitą;
- pagalba užklimpus sniege arba purve – teikiama automobilių kelio (kaip apibrėžta Saugaus eismo automobilių keliais įstatyme) ribose ir transporto priemonei esant ne toliau kaip 5 metrai nuo automobilių kelio ribos.
Bendrovė primena, kad kiekviena pagalbos kelyje paslauga teikiama du kartus per kalendorinį mėnesį, bet ne dažniau kaip vieną kartą per septynias dienas.
Be to, apdraustasis turi teisę pasinaudoti automobilio transportavimo paslauga vieną kartą dėl vieno įvykio (įvykių skaičius neribojamas):
- po eismo įvykio – kai automobilis nėra tinkamas kelionei tęsti, jis transportuojamas iki artimiausio autoserviso arba iki vairuotojo nurodytos vietos. Norint pasinaudoti paslauga, klientas privalo užpildyti eismo įvykio deklaraciją (tais atvejais, kai pagal Kelių eismo taisykles policijos kviesti nereikalaujama);
- sumaišius degalus – automobilis transportuojamas iki artimiausio autoserviso, kad būtų išvalyta kuro sistema. Už serviso paslaugas (kuro sistemos išvalymą) vairuotojas apmoka pagal pateiktą sąskaitą;
- sutrikus vairuotojo sveikatai – kai dėl vairuotojo sveikatos sutrikimo jis pats arba keleiviai išsikvietė greitąją medicininę pagalbą, automobilis transportuojamas iki artimiausio autoserviso arba iki vairuotojo nurodytos vietos. Transportavimo paslauga po gedimo ar kitais atvejais teikiama su specialia 25 proc. nuolaida;
- taksi paslauga iš eismo įvykio vietos. Paslauga teikiama, jeigu po eismo įvykio transporto priemone sava eiga negalima tęsti kelionės, ji transportuojama į apdraustojo nurodytą vietą ir jeigu apdraustasis arba keleiviai netelpa į autovežio kabiną. Apdraustajam ir jį lydintiems asmenims suteikiama taksi paslauga iš eismo įvykio vietos iki apdraustojo namų arba nurodytos vietos. Paslauga teikiama tik techninės pagalbos tarnybai transportavus automobilį.Viršijus nustatytą limitą (50 eurų) apdraustasis moka pagal taksi įmonės įkainius.
Tiesa, kai kuriais atvejais techninės pagalbos tarnyba, kaip yra teigiama Lietuvos draudimo internetiniame puslapyje, turi teisę nesuteikti nemokamų paslaugų.
Pavyzdžiui, jei transporto priemonė yra skirta ir (arba) naudojama keleiviams ar kroviniams pervežti komerciniais tikslais, saugos paslaugoms teikti, skystajam kurui, dujoms arba sprogstamosioms medžiagoms pervežti.
Taip pat ir tais atvejais, kai apdraustasis neturi transporto priemonės registracijos dokumentų, užvedimo raktelių.
Arba tada, jei po įvykio gedimai netrukdo tęsti kelionės ir nekelia grėsmės įprastam vairavimui, vairuotojo ir keleivių saugumui ir pačiai transporto priemonei. Be to, ir tais atvejais, kai transporto priemonė sulaikyta teisėsaugos institucijų darbuotojų.
Įvardijamos ir kitos priežastys, kodėl vairuotojams gali būti pasakyta, kad nemokama paslauga jiems nepriklauso:
- žala atsirado tuo metu, kai apdraustasis vairavo transporto priemonę būdamas neblaivus arba apsvaigęs nuo vaistų, narkotinių arba kitų svaiginamųjų medžiagų; arba kai vartojo alkoholį arba kitas svaiginamąsias medžiagas po eismo įvykio iki jo aplinkybių nustatymo arba vengė neblaivumo arba apsvaigimo patikros. Neblaivumas arba apsvaigimas suprantamas pagal tos šalies, kurioje įvyko įvykis, norminius teisės aktus;
- jeigu draudžiamasis įvykis įvyko dėl karo veiksmų, masinių neramumų, riaušių (streikų, teroro aktų ir pan.) arba radioaktyvaus spinduliavimo poveikio;
- apdraustasis trukdo techninės pagalbos tarnybos darbuotojui apžiūrėti transporto priemonę ir nustatyti gedimą;
- transporto priemonės draudėjas yra atleistas nuo įmokų mokėjimo;
- techninės pagalbos paslauga jau yra teikiama pagal bet kokią kitą draudimo sutartį;
- jei įvykis įvyko dėl techniškai netvarkingos transporto priemonės eksploatavimo, kai jį naudoti draudžia kelių eismo taisyklės, arba transporto priemonė dalyvauja bet kurio pobūdžio sportinėse varžybose, sportinėse lenktynėse arba su tuo susijusiuose bandymuose;
- transporto priemonės gedimas įvyko iki draudimo sutarties įsigaliojimo.
Atlygina ir pakaitinio automobilio išlaidas
Tuo metu „Gjensidige“ transporto draudimo produkto vadovas Baltijos šalims Mantvydas Buta antrina, kad žmonės ne visuomet žino, kad jei vairuotojas nukentėjo nuo TPVCA draudimo apsidraudusio asmens, turi būti atlyginamos ir būtinos išlaidos, susijusios su eismo įvykių ar jo pasekmėmis. Pavyzdžiui, pakaitinio automobilio išlaidos.
„TPVCA draudimas skirtas apsaugoti klientą nuo nuostolių, kuriuos jis eismo įvykio metu padarė tretiesiems asmenims. Tačiau kartu su šiuo draudimu siūlome įsigyti ir pagalbos kelyje bei vairuotojo ir keleivių draudimą nuo nelaimingų atsitikimų.
Tokiu atveju, net kai TPVCA apsidraudęs asmuo bus įvykio kaltininkas, atlyginsime išlaidas už jo transporto priemonės transportavimą, keleivių parvežimą, o vairuotojo ar keleivio sužalojimo atveju klientas galėtų kreiptis į draudiką dėl išmokos“, – komentavo M. Buta.
„Ergo“ Verslo klientų transporto draudimo portfelio valdytojas Rimvydas Pocius taip pat įvardijo, kokiomis nemokamomis paslaugomis gali pasinaudoti transporto priemonę apdraudę vairuotojai.
„Įsigijus privalomąjį vairuotojų civilinės atsakomybės draudimą, suteikiame pagalbos kelyje paslaugų paketą.
Jei dėl sveikatos asmuo nebegali vairuoti arba po eismo įvykio Lietuvoje nevažiuojančio automobilio pargabenimą; automobilio nuvežimą į servisą, jei buvo sumaišyta kuro rūšis; rato pakeitimą; degalų atvežimą ar vairuotojo su keleiviais parvežimą po eismo įvykio“, – komentavo jis.
Už neapdraustą automobilį – bauda
Privalomuoju vairuotojų civilinės atsakomybės draudimą privalo turėti kiekvienas vairuotojas. Jeigu tokio dokumento vairuotojas neturi, policija taip pat gali skirti ir baudą.
Bauda už tokį pažeidimą siekia nuo 50 eurų iki 100 eurų. Atsakingiems už sutarties sudarymą (t.y. transporto priemonės savininkams) fiziniams asmenims numatyta bauda nuo 60 eurų iki 120 eurų, juridinių asmenų vadovams ar kt. atsakingiems asmenims – nuo 120 eurų iki 240 eurų.