Praėjusią savaitę bendrovės „Izobara“ akcininkai nusprendė restruktūrizuoti įmonės veiklą. Toks žingsnis žengtas susidūrus su finansiniais sunkumais ir siekiant išvengti įmonės bankroto bei išsaugoti vykdomą ūkinę komercinę veiklą.
2010 m. „Izobara“ patyrė beveik 6 mln. Lt nuostolį, 2011 m. – 8,36 mln. Lt. Preliminariais duomenimis, šių metų pirmo pusmečio bendrovės nuostoliai siekia 1,71 mln. Lt.
„Izobara“ yra numačiusi atsisakyti nuostolingos veiklos ir pajamas gauti iš šilumos tiekimo. Numatoma restruktūrizavimo trukmė – ne mažiau nei ketveri metai.
Apyvarta siekė 40 mln. Lt
Patvirtintuose Bendrovės restruktūrizavimo plano metmenyse nurodyta, kad „Izobara“ įsteigta 1999 metais santechnikos, kanalizacijos, inžinerinių sistemų priežiūros ir eksploatavimo darbams vykdyti. Per dešimtmetį įmonės veikla išsiplėtė. 2009 m. bendrovėje buvo 374 darbuotojai. Taip pat buvo plečiama ir techninė bazė – bendrovė įsigijo komercinio ir lengvojo transporto priemones, mechanizmus ir įrenginius, pirko ir statė šilumą ir/arba karštą vandenį tiekiančias katilines. Tokių šilumos tiekimo vietų visoje Lietuvoje yra daugiau kaip 55, beveik 90 proc. jų valdoma nuosavybės teise. „Izobara“ tiekia šilumą ir karštą vandenį VšĮ Ukmergės ligoninė, pensionatams (Jasiuliškių, Prūdiškių, Skemų ir kt.), mokykloms (Kėdainių, Kelmės, Vilniaus, Ukmergės rajonuose), daugiabučių savininkų namų bendrijoms, kitiems svarbiems objektams (kultūros namai, policijos komisariatai, priešgaisrinės tarnybos ir kt.).
„Ilgainiui įmonėje susiformavo dvi pagrindinės veiklos, sudarančios didžiausią dalį visų pajamų (daugiau nei 90 proc.): statyba ir montažas bei šilumos ūkio eksploatavimas ir priežiūra. 2008 metais įmonės apyvarta pasiekė rekordinį lygį ir sudarė beveik 40 mln. Lt“, – pažymima bendrovės restruktūrizavimo plano metmenyse.
Siekdama modernizuoti savo ūkį ir plėsti veiklas įmonė nuolat skolinosi iš bankų ir kitų finansinių institucijų. 2010 m. bendrovės paskolų portfelis visoms finansų įstaigoms sudarė beveik 17 mln. Lt. 2009 m. bankrutavus keliems įmonės užsakovams, UAB „Izobara“ pajamos sumažėjo beveik perpus (iki 22 mln. Lt) ir bendrovė patyrė 3,34 mln. Lt nuostolį. Per 2010 metus įmonė neteko didžiosios nuosavo kapitalo dalies – beveik 6 mln. Lt.
Pasikeitė savininkai
2011 metų rugpjūčio 22 dieną 90 proc. UAB „Izobara“ akcijų įsigijo investicinė bendrovė UAB „Amber Capital Partners“. Jos pagrindinis tikslas buvo išsaugoti svarbiausią įmonės turtą – valdomą šilumos ūkį. Naujieji akcininkai nusprendė tęsti nuostolingą statybų veiklą tol, kol bus įvykdyti visi sutartiniai įsipareigojimai, ir tokiu būdu nuolat mažinti darbuotojų skaičių ir darbų apimtis.
„Pasikeitus vadovybei pavyko sumažinti įmonės nuostolius – nuo liepos mėnesio jie tesiekė vos 1 mln. Lt, palyginti su 7,3 mln. Lt nuostoliu per pirmuosius septynis 2011 metų mėnesius iki akcininko pasikeitimo“, – teigiama restruktūrizavimo plano metmenyse. Taip pat nurodyta, kad naujasis akcininkas per 2011 metų pirmąjį pusmetį į įmonę paskolų forma investavo daugiau nei 3,78 mln. Lt.
UAB „Izobara“ akcininkai nurodo, kad pagrindinis įmonės tikslas šiuo metu – sėkmingai atsisakyti įmonei nuostolingų statybų, autoserviso ir valymo veiklų, ženkliai sumažinti išlaidas, tinkamai vystyti pagrindinę UAB „Izobara“ veiklą – šilumos tiekimą, gauti pelną ir tokiu būdu atsiskaityti su visais įmonės kreditoriais, tuo pačiu išvengiant bankroto, atkurti įmonės mokumą, išsaugoti didžiąją dalį sukurtų darbo vietų.
Bendrovės restruktūrizavimo plano metmenyse nurodyta, jog per visą restruktūrizavimo laikotarpį (2013-2016 m.) UAB „Izobara“ vien iš šilumos tiekimo veiklos gautų daugiau nei 60 mln. Lt pajamų arba 9 mln. Lt grynųjų pajamų.
UAB „Izobara“ įstatinis kapitalas sudaro 767 tūkst. Lt, jis yra padalintas į 100 vienetų paprastųjų vardinių nematerialiųjų 7 670 Lt nominalios vertės bendrovės akcijų. 90 proc. įmonės akcijų nuosavybės teise priklauso UAB „Amber Capital Partners“, 10 proc. – Juozui Armanavičiui. UAB „Izobara“ vadovas ir generalinis direktorius – Daumantas Kraujalis, valdybos pirmininkas – Gvidas Grinkas, valdybos nariai – J. Armanavičius ir D. Kraujalis. Rugsėjo 14 dieną bendrovėje dirbo 123 darbuotojai.
Bendrovę lydi nemalonumai
UAB „Izobara“ nemalonumai prasidėjo jau anksčiau. Laikraštyje esame rašę, kad pavasarį, gausus būrys Vilniaus ir Ukmergės policijos pareigūnų bendrovėje atliko kratą. Taip pat policijos pareigūnai krėtė vieno iš UAB „Izobara“ savininkų, buvusio generalinio direktoriaus, dabar einančio šilumos ūkio direktoriaus pareigas, rajono Savivaldybės tarybos nario J. Armanavičiaus namus.
Tuo pat metu UAB „Izobara“ dar atliktas ir įmonės patikrinimas. Jis inicijuotas viešojoje erdvėje pasklidusios informacijos dėl galimai neskaidrios šio ūkio subjekto veiklos.
Atliekant kratą bendrovės UAB „Izobara“ administracijos patalpose, esančiose Linų g. 44, apžiūrint bendrovės darbo kabinetuose esančius kompiuterius buvo nustatyta, kad 25-iuose kompiuteriuose yra instaliuotos (atgamintos) ir naudojamos kompiuterinės programos, kurioms bendrovės vadovai nepateikė įsigijimą ir įsigijimo teisėtumą patvirtinančių dokumentų.
Lietuvos Respublikos specialiųjų tyrimų tarnyba, gavusi informacijos, susijusios su Ukmergės stadiono pastato rekonstrukcija, pradėjo ikiteisminį tyrimą.
2010 metų vasarą UAB „Izobara“ kartu su UAB „IZO turtas“ (šiai įmonei Vilniaus apygardos teismas 2011 metais iškėlė bankroto bylą – L. E.) laimėjo konkursą dėl Ukmergės stadiono pastato rekonstrukcijos rangos darbų. Su rajono savivaldybės administracija pasirašytos sutarties bendra vertė – 749,4 tūkst. Lt. Viešųjų pirkimų tarnyba, patikrinusi šį viešąjį pirkimą, nustatė įstatymo pažeidimų ir konstatavo, jog tai „galėjo turėti įtakos pirkimo rezultatams“. Kai vyko konkursas, UAB „Izobara“ vadovavo jos savininkas ir rajono Tarybos narys J. Armanavičius.
Streikavo gatvių valytojai
Birželio mėnesį vienuolika UAB „Izobara“ gatvių valytojų su pranešimu kreipėsi į įmonės vadovus. Minėtų darbuotojų pasirašytame pranešime teigiama, kad darbdavys nesilaiko sudarytų sutarčių ir pažeidžia Darbo kodeksą. „Neatsiskaičius su mumis iki 2012-06-20 už balandžio ir gegužės mėnesius, mes atsisakome atlikti savo darbinę veiklą“, – informavo įmonės vadovus gatvių valytojai.
Darbininkų raštu išdėstytas reikalavimas nebuvo patenkintas, tad ankstyvą birželio 26-osios rytą gatvių valytojai su šluotomis buvo susirinkę prie rajono savivaldybės. Netrukus jie patraukė į UAB „Izobara“. Nesulaukę susitikimo su įmonės generaliniu direktoriumi, apie 14.30 valandą žmonės paliko bendrovės teritoriją. Trečiadienio rytą jie vėl buvo ne savo darbo vietose, o prie UAB „Izobara“ vartų. Iš čia žadėjo nesitraukti tol, kol nebus išmokėta visa įsiskolinta suma. Pasak gatvių šlavėjų, įmonė jiems yra skolinga po 1 200-1 500 Lt.
Kai gatvių valytojai pagrasino, jog jie apie neišmokėtus atlyginimus paskelbs viešai – Savivaldybės tarybos posėdyje, darbuotojams dalis pinigų buvo grąžinta. Tačiau atlyginimų mokėjimas strigo ir toliau.
Gatvių šlavėjos, reikalaudamos savo uždirbtų pinigų, bendrovėje lankėsi ir rugpjūčio 29 bei 31 dienomis, rugsėjo 7-ąją. UAB „Izobara“ gatvių šlavėjais dirbo dvylika žmonių. Pačių darbuotojų skaičiavimais, kiekvienam buvę darbdaviai skolingi vidutiniškai po 3 000 litų. Šlavėjų teigimu, su jomis neatsiskaityta už darbą birželį, liepą ir rugpjūtį, taip pat neišmokėtos kompensacijos už pavadavimą, kitos išmokos.
L. Ežerskytė