Įtardami dviejų statybos ir betonavimo darbais užsiimančių įmonių galimą didelio masto mokesčių vengimą, atlyginimų vokeliuose mokėjimą Lietuvoje dirbantiems užsienio šalių darbininkams bei galimą 750 tūkst. eurų pasisavinimą, Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos (FNTT) pareigūnai Vilniuje atliko 19 kratų, buvo sulaikyti 5 asmenys, trečiadienį pranešė tarnyba.
Ikiteisminio tyrimo duomenimis, dvi tarpusavyje įmonės darbams atlikti samdė apie 100 užsieniečių iš Ukrainos, Baltarusijos, Tadžikistano, rūpinosi jų oficialiu atvykimu ir surasdavo jiems gyvenamąją vietą.
Įtariama, kad siekdami nemokėti privalomų mokesčių valstybei, įmonių vadovai galėjo į apskaitą įtraukti tik dalį duomenų apie mokamus atlyginimus bei priskaičiuotą darbo laiką, nors tikėtina, kad darbuotojai dirbo ilgiau nei parodyta dokumentuose, ir uždirbo daugiau.
Pareigūnai skaičiuoja, kad nuo 2020 m. sausio mėn., per daugiau nei pusantrų metų, iš vienos įmonės banko sąskaitų galėjo būti išgryninta 1,5 mln. eurų, o valstybei galėjo būti nesumokėta per 400 tūkst. eurų pelno mokesčio ir socialinio draudimo įmokų.
Siekdami surinkti galimos neteisėtos veikos įrodymus, FNTT pareigūnai Vilniuje įmonių biuruose ir įtariamųjų namuose atliko 19 kratų, per kurias buvo paimti buhalterinės apskaitos dokumentai, galimai vestos „juodosios buhalterijos“ dokumentai, juodraščiai, kompiuteriai, telefonai, įtariama, netikri darbuotojų profesijų diplomai. Rasta ir paimta per 122 tūkst. eurų grynaisiais pinigais.
Pasak išplatinto pranešimo žiniasklaidai, asociacijos „Linava“ generalinis sekretorius Zenonas Buivydas teigia, kad kvalifikuotos darbo jėgos iš trečiųjų šalių judėjimas neturi būti ribojimas, kadangi tai didelis praradimas valstybei.
Esą Lietuvos transporto sektorius peraugęs šalies darbo rinką, todėl niekada neužteks tik lietuvių darbuotojų.
Pasak Z. Buivydo, šiuo metu norintis užsienietis įsidarbinti Lietuvoje turi laukti 2–3 mėnesius, kai Lenkijoje užtenka vos 1,5 savaitės. Būtent todėl mūsų šalis praranda konkurencingumą prieš kitas kaimynines valstybes.
Lietuvos statybininkų asociacija vadovas Dalius Gedvilas pritarė, kad ir jų sektoriuje trūksta darbuotojų:
„Jaučiamas didelis darbo jėgos trūkumas. Visų pirma, vyrauja netvari viešųjų pirkimų sistema, dažniausiai ieškomi rangovai, kurie darbus atlieka už mažiausią kainą, todėl daug statybininkų patiria nuostolius. Vis daugiau statybinių organizacijų ieško darbo ES šalyse, todėl geri specialistai išvežami dirbti į užsienį, o namų rinkoje pradeda trūkti kompetentingų specialistų“.