• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Darbo ieškojusi lietuvė Anglijoje pateko į nemalonią situaciją – bankas užblokavo jos sąskaitą ir pasakė, kad naujojo darbdavio įmonė – fiktyvi. Tik per plauką netapusi galimai „pinigų mulu“, tautietė nori įspėti visus Anglija.lt skaitytojus, kad būtų atsargūs ieškodami darbo.

Darbo ieškojusi lietuvė Anglijoje pateko į nemalonią situaciją – bankas užblokavo jos sąskaitą ir pasakė, kad naujojo darbdavio įmonė – fiktyvi. Tik per plauką netapusi galimai „pinigų mulu“, tautietė nori įspėti visus Anglija.lt skaitytojus, kad būtų atsargūs ieškodami darbo.

REKLAMA

Darbo pasiūlymas - „emailu“

Į Anglija.lt kreipėsi Anglijoje gyvenanti Mažena, kuri nusvilo patikėjusi, kad gaus gerai apmokamą nuolatinį darbą. Moteris papasakojo savo istoriją, norėdama patarti tautiečiams įtariai žiūrėti į panašius darbo pasiūlymus.

Kovo 17 dieną moteris sulaukė darbo pasiūlymo iš „PTR Processing Corp“. Jai buvo pasiūlytos dvi pozicijos – „Payments Processing Officer“, metinė alga nuo 29 000 £ iki 34 000 £ ir „Computer Operator / Data Entry Operator“, metinė alga nuo 24 000 £ iki 27 000 £ per metus. Laiškas buvo pasirašytas bendrovės žmogiškųjų išteklių vadybininkės, Pamelos Reynolds, vardu.

„Kadangi šiuo metu intensyviai ieškojau darbo, pamaniau, galbūt rado mano kontaktinius duomenis viename iš darbo paieškos tinklalapių. Paprašiau išsamesnės informacijos, buvo atsiųstas darbo aprašymas, taip pat ir mokymų, kurių metu mokės po 30 svarų už dieną. Baigus mokymus, įdarbinimas įmonėje garantuotas“, – tokius pažadus moteris gavo iš darbdavio.

REKLAMA
REKLAMA

Lietuvė šiuo pasiūlymu susidomėjo – paprašė daugiau informacijos, paklausė, kuriame mieste vyks apmokymai ir kuriame mieste siūlomas šis darbas. Jai buvo atsakyta, kad apmokymai vyks internetu, o įmonė neva planuoja greitu metu atidaryti biurą Maidstone mieste, kuriame ji gyvena.

REKLAMA

Praktika ar pinigų plovimas?

Tačiau šie viliojantys pasiūlymai, atrodo, tebuvo gudrus planas pasinaudoti moters sąskaita plaunat pinigus. Toks įtarimas kyla dėl mokymuose, kuriuos moteris turėjo baigti, pateikiamų užduočių – pervedinėti pinigus per perlaidų agentūras.

„Kovo 24 d. paskambino jų vadybininkas Paul ir informavo, kad šiandien prasidės mokymai. Jie perves 30 svarų už mokymus ir sumą, kurią praktikuojantis reikės nuėjus į „Western Union“ pervesti kitam mokiniui. Pagal mokymų aprašymą reikėjo pervesti pinigus per „MoneyGram“, tuomet paskambinti savo vadybininkui, informuoti apie tai, jis paskambins kitam mokiniui, kuris perves pinigus per „Western Union“ man, aš turėsiu nusiimti juos ir tuomet bus kita praktikos diena. Tačiau man vadybininkas iškart pasakė, kad reikės pervesti per „Western Union“, apie „MoneyGram“ nieko neužsiminė“, – praktikos subtilybes aiškino Mažena.

REKLAMA
REKLAMA

Ši mokymų programa panaši į sukčiavimo atvejus, apie kuriuos įspėja organizacija „Financial Fraud Action“, kai žmonės įdarbinami „pinigų mulais“. Nusikaltėliai, apsimetę darbdaviais, skelbimuose siūlo darbus, pavadintus „UK representative“, „Payments Processing Agent“. Įdarbintieji gauna pinigus, kuriuos „darbdaviai“ įgijo nelegaliai, į savo banko sąskaitą ir turi išsiųsti gautas lėšas nurodytam asmeniui per pinigų perlaidų agentūras.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tačiau grįžkime prie Maženos istorijos. Jai užmokestis už mokymus pervestas nebuvo – pasiteiravusi, kodėl, Mažena išgirdo, kad tai įvyko dėl techninių kliūčių, mokymai prasidės kitą dieną ir bus sumokėta 30 £ už sugaištą laiką, tiek pat už mokymo dieną bei suma, kurią ji turės pervesti kitam mokiniui praktikuodamasi.

„Rytojaus dieną viskas kartojosi taip pat, techninės kliūtys ir taip toliau. Dar kitą dieną paskambino ir pasakė, kad mokymai prasidės, pinigai pervesti – 1 699,50 svarų: 90 už mokymus ir 1 609 svarų reikės pervesti praktikuojantis. Patikrinusi sąskaitą, radau 19£, pervestus iš Mr Mark Rowlands. Pasakiau apie tai „vadybininkui“, jis paprašė nueiti į savo banką ir paklausti, kada bus pervesti likę pinigai. Nuėjus į banką, informavo, kad tokią informaciją gali matyti tik tas bankas, iš kurio išsiųsti pinigai“, – pasakojo Mažena.

REKLAMA

Sąskaita – užblokuota

Kitą dieną, tai buvo penktadienis, Mažena turėjo gauti atlyginimą iš kitos įmonės, kurioje dirba. „Visą dieną negavau, nors kiti darbuotojai iš pat ryto jau buvo gavę. Vakare gavusi algą, bandžiau pinigus pervesti į taupomąją sąskaitą, bet ekrane buvo nurodytas banko klientų aptarnavimo numeris, nes ši paslauga buvo negalima. Paskambinus nurodytu numeriu, mane informavo, kad mano sąskaita užblokuota ir turiu vykti į banką su asmens dokumentu. Buvo maždaug apie 19–20 val. penktadienį, tad pirmadienį ryte iškart ėjau į banką“, – sakė pašnekovė.

REKLAMA

Banke Mažena papasakojo, iš kur šie pinigų pervedimai, jos paprašė mokymų sutarties. „Parodžiau. Banko darbuotoja patikrino visus duomenis, galbūt duomenų bazėje, nes keliskart skambino į pagrindinį skyrių tikslintis. Sąskaita buvo užblokuota, kadangi ši įmonė fiktyvi. Banko skyriuje nieko konkrečiau nepaaiškino, tik pasakė, kad internete pilna tokių įmonių, kurios užsiima sukčiavimu“, – pasakojo Mažena ir pridūrė, jog sąskaita buvo uždaryta, jos pinigai pervesti į naują sąskaitą. „Šiuo metu senosios savo sąskaitos interneto bankininkystėje jau nebematau, matyt visiškai panaikino“, – svarstė pašnekovė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Moteris Anglija.lt sakė, kad ši situacija jai kainavo daug nervų. „Materialinės žalos nepatyriau, tačiau atsisakiau eiti į naktinę pamainą įmonėje, kurioje šiuo metu dirbu, nes pirmadienį nuo 9 val. turėjo būti pradėti mokymai. Buvo sugaištas mano laikas tiek laukiant skambučio dėl tolesnių mokymų 4 dienas, tiek einant į banką klausti dėl pavedimo, vėliau dėl sąskaitos blokavimo. Daugiausia nervų kainavo mintis, kad esu įpainiota į kažką nelegalaus ir galiu prarasti savo pusmečio santaupas“, – pasakojo Mažena.

REKLAMA

Susiekti su „įmone“ – sudėtinga

Anglija.lt pasiteiravo, ar moteris, gavusi darbo pasiūlymą, nebandė patikrinti, ar darbdavys – tikra įmonė. „Jų interneto tinklalapyje persiskaičiau informaciją, taip pat „Google“ bandžiau ieškoti „Complain about PTR Corp Processing“, bet nieko nebuvo, dėl to buvau kiek ramesnė“, – tikino Mažena. Pačiame pirmame laiške iš „PTR Processing Corp“ į ją buvo kreiptasi vardu ir pavarde, Mažena dabar svarsto, jog jos duomenis šie žmonės galėjo gauti iš darbo paieškos portalų.

REKLAMA

Tačiau įtartinų atvejų, susijusių su bendravimu su šia įmone, buvo. Vienas iš jų – lengvai pasiekiamų kontaktų nebuvimas. Moteris prisiminė, kad pirmomis dienomis vadybininku prisistatęs Paul jai skambino iš užslaptinto numerio. „Kai pasakiau, kad nematau jų numerio ir negaliu susisiekti, jis pažadėjo atsiųsti SMS. Atsiuntė iš numerio, pavadinto „rrdcorp“, į kurį nebuvo galima nusiųsti SMS atgal, ir paliko savo kontaktinį numerį“, – sakė moteris.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Anglija.lt pabandė susisiekti nurodytu telefonu, tačiau po kelių signalų pasigirdo automatinis pranešimas, kad asmuo yra nepasiekiamas. Tačiau į el. laišką, siųstą [email protected], buvo atsakyta greitai.

Anglija.lt paprašius pakomentuoti, kodėl dėl pavedimo iš jų buvo užblokuota banko sąskaita, ta pati „žmogiškųjų išteklių vadybininkė" Pamela Reynolds atsakė tik tiek, kad „kažkas bando paskleisti blogą informaciją apie mūsų įmonę“ ir reikalavo pasakyti asmens vardą ir pavardę, kuris taip apie juos kalba. Anglija.lt atsisakius išduoti šaltinio tapatybę ir paprašius įmonės vadovų kontaktinių duomenų, šios informacijos gauti nepavyko.

REKLAMA

Praneš apie sukčiavimą

Rasti informacijos apie įmonę ar galimą sukčiavimo atvejį, susijusį su šiais vardais, internete nepavyko. Vienas iš galimų variantų – šie vardai pradėti naudoti labai neseniai. Patikrinus interneto svetainės duomenis, matyti, kad svetainė užregistruota vos prieš mėnesį – kovo 1 dieną, ir ne kokio nors direktoriaus, bet tos pačios Pamelos Reynolds vardu.

Gali būti, kad sukčiai irgi tobulėja – esame mokomi nepasitikėti darbą siūlančiais asmenimis, kurių el. pašto adresai baigiasi yahoo.com, gmail.com ir panašiai. Šiuo atveju Mažena patikėjo darbo pasiūlymu, nes darbdavys iš pirmo žvilgsnio – didelė korporacija, turinti interneto svetainę ir el. paštą.

REKLAMA

Pasiteiravome, ar Mažena pranešė teisėsaugos institucijoms apie šią situaciją. „Kol kas į policiją dar nesikreipiau, bet svarstau, kadangi gali būti, jog ne vienas žmogus buvo taip apgautas“. Anglija.lt moteriai patarė apie galimą sukčiavimo atvejį pranešti užpildžius formą internete. Nukentėjusi moteris žadėjo būtinai tai padaryti.

Apie panašų atvejį Anglija.lt jau rašė straipsnyje „Kvalifikuoto darbo ieškančiųjų ieško interneto sukčiai“. Šiame straipsnyje rasite daugiau informacijos apie „pinigų mulus“ ir kaip atpažinti netikrus darbo skelbimus.

Jolanta Terminaitė, Anglija.lt

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų