Buvo laikas, kai Panevėžio kolegijos Medicinos ir socialinių mokslų fakultetas kasmet į gyvenimą išleisdavo po septynias grupes diplomuotų slaugytojų. Prieš bene devynerius metus jų dar buvo penkios grupės, bet paskui savo rūstų žodį tarė šios profesijos specialistų paklausa, ir pastaraisiais metais į darbo karjeros kelią stoja vos vienos slaugytojų grupės absolventai.
„Pusė iš jų darbo vietas susirado Lietuvoje – Panevėžyje, sostinėje, kituose šalies miestuose“, – apie praėjusiais metais mokslus baigusias dvi dešimtis slaugytojų sako Medicinos ir socialinių mokslų fakulteto prodekanė Laima Užaitė.
Į turtingesnius kraštus išskristi ketinantiems specialistams sparnus pakerta svetimų kalbų nemokėjimas.
Apie šiais metais diplomus gavusių kiek daugiau nei dvidešimties slaugytojų veiklą fakulteto vadovybė dar nežino. Absolventų įsidarbinimu pradedama domėtis pusmečiui nuo mokslų baigimo praėjus.
Darbuotojai nesikeičia
Respublikinėje Panevėžio ligoninėje jaunoms slaugytojoms vargu ar pavyktų dabar įsidarbinti. Laisvų vietų nėra.
Kaip sako ligoninės direktoriaus pavaduotoja slaugai Jolanta Gertienė, darbuotojų kaita labai maža. Iš darbo išeina ir į jų vietą arba naujiems etatams atsiradus priimami vienetai.
Šiuo metu Respublikinėje Panevėžio ligoninėje dirba 900 slaugos specialistų. Iš jų 700 – slaugytojų, likusieji – laborantai, akušeriai ir kiti.
Vidutinis ligoninėje dirbančio slaugytojo atlyginimas siekia 2 200 litų. Gal dėl to, gal dėl nuolat modernėjančioje, atnaujinamoje ligoninėje gerėjančių sąlygų darbo vietas palieka labai nedaug slaugytojų. Kas penkerius metus slaugytojos atnaujina savo licencijas ir dirba toliau.
Net į geresniais atlyginimais viliojančias užsienio šalių ligonines išvažiuoja vos vienas kitas Respublikinės Panevėžio ligoninės darbuotojas. Štai per praėjusius metus iš gausaus būrio darbą užsienyje pasirinko septynios slaugytojos.
Lieka vis mažiau
Statistika skelbia, kad slaugytojų šalyje nuolat mažėja. Teigiama, jog per dešimt metų slaugytojų ir akušerių šalyje sumažėjo maždaug dešimtimi tūkstančių. Tam įtakos, be abejo, turėjo, kad kolegijos išleidžia mažiau specialistų, bet ir augantys emigracijos mastai.
Sveikatos ministerija kasmet išduoda apie 200–300 pažymų norinčioms užsienyje įsidarbinti slaugytojoms.
Kai kurios šalys sudaro palankias sąlygas Lietuvos sveikatos specialistų emigracijai.
Panevėžio darbo biržos Eures biuro konsultantė Jurgita Klingaitė sako, kad slaugytojos neretai ateina pasiteirauti apie galimybę dirbti užsienyje, domisi darbo sąlygomis, atlyginimu, keliamais reikalavimais.
Daugiausia pasiūlymų slaugytojoms, pasak J. Klingaitės, šiuo metu gauta iš Vokietijos bei Jungtinės Karalystės ligoninių. Slaugytojos taip pat gali važiuoti dirbti į Norvegiją, Švediją, kitas šalis.
„Vienas iš svarbiausių darbdavių reikalavimų, be profesijos, yra kalbos mokėjimas. Juk reikės dirbti su žmonėmis, tad slaugytojos privalo mokėti bendrauti tos šalies, į kurią ruošiasi važiuoti, kalba. O tai daugelį specialistų ir sustabdo“, – sako J. Klingaitė.
Šiuo metu užsienio šalyse prasidėjo darbų sezono metas ir labiausiai laukiama nekvalifikuotos darbo jėgos, ir ta jėga iš Lietuvos ten plūsta. Kvalifikuotų, kalbą mokančių specialistų reikia visais metų laikais, tiesa, mažiau.
Minėjo savo šventę
Medicinos ir socialinių mokslų fakulteto prodekanė L. Užaitė sako, kad pastaruoju metu susidomėjimas slaugytojo specialybe, atrodo, po truputį vėl pradės augti. Jau dabar surenkama maždaug 30–40 būsimų slaugytojų grupė. Studijas mielai renkasi ne tik vos vidurines baigusieji, bet ir vyresni, gyvenimo patirties turintys žmonės, mokyklas baigę prieš 10–20 metų. Slaugytojo specialybės tenka mokytis 3,5 metų. Tarp studentų ne tik merginos, yra ir vaikinų.
Praėjusios savaitės pabaigoje Tarptautinę slaugytojų dieną minėdami Panevėžio kolegijos Medicinos ir socialinių mokslų fakulteto studentai bei dėstytojai jau dešimtą kartą ta proga surengė tradicinę akciją: penktadienį Laisvės aikštėje prie Panevėžio kolegijos centrinių rūmų panevėžiečiams nemokamai matuotas arterinis kraujo spaudimas, buvo galima pasisverti, išmokti taisyklingos dantų priežiūros.
O praėjusį trečiadienį, profesinės slaugytojų šventės išvakarėse, Respublikinės Panevėžio ligoninės, kitų apskrities medicinos įstaigų slaugytojos dalyvavo mokslinėje praktinėje konferencijoje, skirtoje slaugos problemoms aptarti. Konferencijos tema – „Mokslinių tyrimų ir praktikos sąveika tiesioginiame slaugos specialistų darbe“.
Į Panevėžį buvo atvykę ir Lietuvos slaugos specialistų organizacijos atstovai. Geriausioms apskrities slaugytojoms, tarp kurių penkios dirba Respublikinėje Panevėžio ligoninėje, šventės proga buvo įteikti apdovanojimai.
Vitalija JALIANIAUSKIENĖ