• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Gediminas Stanišauskas

Piktnaudžiavimu tarnyba įtartas, bet vėliau visiškai išteisintas valstybės tarnautojas nuo Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos nuslėpė savo turto deklaracijas. Žemės ūkio ministerijai pavaldžios Žuvininkystės tarnybos vienas iš vadovų Aidas Adomaitis šiuo metu patarinėja darbo grupei, formuojančiai oficialią Lietuvos poziciją žuvininkystės klausimais, kol šalis pirmininkauja ES Tarybai. Šis valstybės tarnautojas dar neseniai buvo įveltas į skandalingą istoriją, kurioje prokurorai ir Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba aiškinosi, kas gviešėsi ES milijonų.

Neaišku, už ką atsakingas

Nuo Briuselio sprendimų itin priklausomą žuvininkystės politiką mūsų šalyje, atrodo, formuoja pilkieji kardinolai. Vienu jų galima būtų laikyti Aidą Adomaitį, kuris Žemės ūkio ministerijoje (ŽŪM) tarsi eina aukštas pareigas, bet, atrodo, jo atsakomybės ribos pranykę.

REKLAMA
REKLAMA

A.Adomaitis anksčiau ilgą laiką ėjo Žuvininkystės departamento prie ŽŪM direktoriaus pareigas. Tačiau po Žuvininkystės departamento reorganizacijos jis užėmė Žuvininkystės tarnybos prie ŽŪM direktoriaus pavaduotojo postą.

REKLAMA

Įdomu tai, kad A.Adomaitis Žuvininkystės tarnyboje laikinai tarsi nedirba. Liepos 1 d. Lietuvai pradėjus pirmininkauti ES Tarybai, šiuo metu jo darboviete laikoma ŽŪM.

„A.Adomaičio kompetencija ES žuvininkystės ir atstovavimo darbų organizavimo ir koordinavimo srityje nekelia abejonių“, – „Valstiečių laikraščiui“ dar prieš porą mėnesių teigė ŽŪM atstovai. ŽŪM svetainės internete duomenimis, A.Adomaitis dirba ministerijos ES reikalų koordinavimo skyriaus patarėju ir oficialiai tarsi yra pavaldus šio skyriaus vedėjai Ievai Ulčickaitei.

REKLAMA
REKLAMA

Tačiau ŽŪM svetainėje nenurodytas nei jo kontaktinis telefono numeris, nei konkretus kabinetas, kuriame patarėjas dirbtų savo darbo valandas. „Valstiečių laikraščiui“ pradėjus domėtis, kuo ŽŪM užsiima A.Adomaitis, ką veikia darbo grupė, kuriai jis vadovauja, istorija pakvipo tikru detektyvu.

Mįslinga istorija nesutrukdė dirbti

A.Adomaičio pavardė žiniasklaidoje dažnai buvo linksniuojama nuo 2008-ųjų lapkričio iki 2012-ųjų sausio pabaigos. Tada A.Adomaitis vadovavo Žuvininkystės departamentui prie ŽŪM ir buvo įveltas į ne itin švarią istoriją.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba (FNTT) ir Generalinė prokuratūra nustatė, kad A.Adomaitis kartu su vienos privačios žuvininkystės įmonės darbuotojais galimai dalyvavo beveik 8 mln. litų aferoje, kurios tikslas buvo pasisavinti ES skirtas lėšas už žvejybinių laivų supjaustymą. Šiais projektais ES siekė, kad dalis žvejų atsisakytų žvejybos Baltijos jūroje. Už laivų pridavimą į metalo laužą žvejybos bendrovėms Briuselis skirdavo milijoninę paramą.

REKLAMA

FNTT ir prokurorai įtarė, kad laivų žvejybos žurnale buvo klastojami duomenys apie žvejybos veiklą ir žvejojusių kapitonų parašai. Tyrėjai įtarė, kad atsirado neleistinų pataisymų žvejybos žurnale. Neva laivais buvo žvejojama Baltijos jūroje, kai iš tiesų darbuotasi Atlanto vandenyne.

Be šio žurnalo esą nebuvo galima gauti ES paramos. Įtarta, kad A.Adomaitis, piktnaudžiaudamas tarnybine padėtimi, sukūrė ir pasirašė Žuvininkystės departamento raštą Nacionalinei mokėjimo agentūrai (NMA), būtiną norint gauti ES finansinę paramą. Šiuos dokumentus per kratą A. domaičio darbo vietoje ir rado FNTT agentai.

REKLAMA

Tačiau per kelerių metų teismų maratoną A.Adomaitis ir verslininkai buvo išteisinti visiškai. Prokurorams nepavyko įrodyti savo tiesos visų trijų instancijų teismuose. Grupės veiksmuose teisėjai neįžvelgė nusikaltimo tyčios, o buvo suklastoti esą tik dviejų kapitonų parašai.

Papildomo atlyginimo negauna

Prireikė net penkių dienų, kol oficialią poziciją dėl A.Adomaičio veiklos sutiko pateikti žuvininkystės sritį kuruojantis žemės ūkio viceministras Rytis Šatkauskas. „Iš Žuvininkystės departamento į Žemės ūkio ministeriją ponas A.Adomaitis perkeltas laikinai – kol Lietuva baigs pirmininkavimą ES Tarybai“, – geranoriškai paaiškino R.Šatkauskas. Viceministras pripažino, kad A.Adomaitis pirmininkavimo ES Tarybai koordinacinei darbo grupei patarinėja žuvininkystės klausimais.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Man miglotai žinoma ta sena istorija su A.Adomaičiu, todėl negalėčiau plačiau jos komentuoti. Bet abejoju, ar, koordinuodamas darbo grupės veiklą, A.Adomaitis yra pasirašęs bent vieną dokumentą, kuris būtų pasiekęs Seimą arba Briuselį, nes jo atsakomybė yra ribota. Jis tik koordinuoja darbo grupės veiklą“, – tikino R.Šatkauskas.

Šiuo metu veikia keliasdešimt įvairiausių darbo grupių ŽŪM priskirtose sferose, pradedant augalininkyste, pašarais ir baigiant žuvininkyste. R. Šatkauskas pridūrė, kad už darbą jose niekas iš narių negauna papildomo atlyginimo.

REKLAMA

„Kartais gali susidaryti įspūdis, kad tos darbo grupės visiškai nereikalingos, bet, Lietuvai pirmininkaujant ES Tarybai, turime žinoti ką daro kairė, o ką – dešinė. Šiose darbo grupėse koordinuojami įvairiausi veiksmai ir klausimai“, – pasakojo viceministras R.Šatkauskas.

Nepanoro bendrauti

A.Adomaitis nesiryžo atsakyti į „Valstiečių laikraščio“ klausimus, slapstydamasis už viešųjų ryšių specialistų nugarų. Reikalas tas, kad aukštas pareigas einantis valstybės tarnautojas, atrodo, nedeklaravo savo turto, kaip tai nustato Gyventojų turto deklaravimo įstatymas. Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos (VTEK) svetainės internete duomenimis, A.Adomaitis ir jo sutuoktinė turtą deklaravo tik 2005–2010 m., o apie 2011–2012 metus jokių duomenų nepateikė.

REKLAMA

Iš esamų deklaracijų matyti, kad valstybės tarnautojo turtas stipriai išaugo tik 2005 m. Bet tais pačiais metais nurodoma, kad šeima paėmė beveik 400 tūkst. Lt kreditą, todėl turto padidėjimo negalima sieti su kokia nors nelegalia arba šešėline veikla. Pastaruoju metu A.Adomaičio turtas didėjo nedaug, o piniginės lėšos vis mažėjo nuo 192 tūkst. Lt (2005 m.) iki 63 tūkst. Lt (2010 m.).

Tačiau ar situacija nepasikeitė per pastaruosius dvejus metus, kai baigėsi ir visi teismo procesai, neaišku. „Kažkurį mėnesį paprašiau atsakingų tarnybų vadovų pasitikrinti, ar jie deklaravo savo turtą, o jei to nepadarė, padaryti. Teks priminti tai dar kartą“, – pridūrė žemės ūkio viceministras R.Šatkauskas.

 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų