Didžiosios Britanijos premjeras Davidas Cameronas viešai išreiškė nepasitenkinimą Vokietijos bandymais gelbėti eurą, rašo „telegraph.co.uk“.
Anot D. Camerono, „sunku suprasti“, kodėl Europos centrinis bankas (ECB), kuris yra smarkiai priklausomas nuo Vokietijos finansavimo, „nedaro daugiau“, kad padėtų skolų slegiamoms valstybėms.
Sekmadienį Graikijos politikai susitarė suformuoti koalicinę vyriausybę, todėl sustiprėjo viltys, kad tarptautiniai skolintojai išmokės šaliai naują paskolos dalį. Atslūgus nerimui dėl Graikijos euro zonos skolų, krizės centre atsidūrė Italija. Pirmadienį Italijos 10 metų trukmės obligacijų pelningumas pasiekė rekordines aukštumas. Didėjantis pelningumas reiškia, kad Italijai ateityje bus vis sunkiau apmokėti savo skolas.
Manoma, kad D. Cameronas remia planą, pagal kurį ECB Europoje vykdytų pinigų spausdinimo programą, kuri galėtų padėti išgelbėti Italiją ir galimai Ispaniją. ECB smarkiai priklauso nuo Vokietijos finansavimo, tačiau kanclerė Angela Merkel nepritarė tam, kad ECB vaidintų pagrindinį vaidmenį euro zonos gelbėjimo planuose, nes baiminasi išaugsiančios infliacijos.
Tai pirmas kartas, kai D. Cameronas viešai išreiškė nepasitenkinimą Vokietijos sprendimu nepritarti gelbėjimo planui, į kurį būtų įtrauktas ECB.
„Euro zona ir ECB turi remti eurą, o pasaulio veiksmai negali pakeisti konkrečių euro zonos veiksmų“, – pareiškė D. Cameronas ir pridūrė, kad ECB anksčiau jau „kišosi į rinkas“, todėl „sunku suprasti, kodėl ECB nedaro daugiau“.
Dėl savo pasisakymų euro zonos krizės atžvilgiu pats D. Cameronas jau yra susilaukęs kritikos iš Prancūzijos prezidento Nicolas Sarkozy. Pastarasis D. Cameronui pasiūlė „užsičiaupti“.
Taip pat skaitykite: