Jau kelias dienas spaudoje pagrindinė tema – kokius turime sudėtingus mokesčius, ir kad vargšams dirbantiems teks papildomai susimokėti. O seniau…
Bet ar iš tikro yra taip blogai, kad žmogus pats susimoka savo mokesčius? Tik nepulkite šaukti, kad jūs mokate mokesčius. Mokesčius iš jūsų atima, ir daro tai kiekvieną mėnesį. Beje, atėmimo prievolė permesta ant darbdavio pečių. Taigi kokie galimi pliusai, jeigu kiekvienas dirbantysis pats mokėtų visus mokesčius:
- Nebeliktų vokelių, tiesiog tai būtų normali apmokėjimo forma. O patikrinti, ar kas nors neslepia, galima labai paprastai: kai nupirktų vokų kiekis sutaps su paštu siunčiamų vokų kiekiu, žinosime, kad vokeliais jau niekas nemoka.
- Pradėsime domėtis, kodėl taip lengvai manipuliuojama mokesčių pavadinimais ir procentais . Tiksliau, kodėl tai daroma tik į vienus vartus, ir tada gal atsiras masė žmonių, kurie įdės pakankamai pastangų, kad nepasikartotų „mokesčių naktis“.
- Nebeliktų „runkelių“, „šunaujos“ ir t.t. Kodėl „runkelis“ turi mokėti kažkokiam politikui? Kai nebus už ką susimokėti atlyginimo, gal atsiras mintys apie pagarbą Lietuvos piliečiams?
- Mokėtume tik kartą metuose. Valdžiai būtų lengviau planuoti savo biudžetą ir būtų aišku, kad pagrindines pajamas turi sunešti ne dirbantieji, o pelningi verslai. Todėl ir aiškūs prioritetai atsirastų. O tai dabar vyriausybė vienu metu ir graži, ir protinga nori būti?
Galime tęsti sąrašą privalumų, kaip, beje, ir trūkumų. Bet tik vienas aišku: kol neaišku, kas vyksta su mokesčių sistema, kaip galima kalbėti apie kokį nors valstybės valdymo skaidrumą? Nors geriau užbaikime teigiamu niuansu. Kuo daugiau politikai prisidirbs, tuo daugiau klausimų iškils. Kuo daugiau klausimų iškils, tuo daugiau atsiras priežasčių versti valdžią arba emigruoti. Bet kokiu atveju sąmoningėjame.