Ėmė finansų ministrė ir parašė straipsnį įvairiems portalams. Tikslas pasiektas - dauguma internautų norom nenorom perskaitė tą straipsnį: ministrė užsidėjo pliusą ties užduotimi, ką jai buvo prigrąsiusi Prezidentė (daugiau laiko skirti žmonių švietimui ir sprendimų aiškinimui).
Ministrės laiko straipsnio rašymas atėmė nemažai, o štai aiškumo ir šviesos - bent jau aš - gavau nedaug. Nes taip ir nesupratau, ką konkrečiai ministrė norėjo pasakyti - kad viską Vyriausybė darė gerai? Ko gero, čia yra kertinės straipsnio tezės:
„Todėl apsimesti, kad buvo kitas veikimo būdas, nei bandyti kuo labiau sumažinti grėsmingai besiveriantį pajamų ir išlaidų atotrūkį, yra negarbinga – tokiai mažai šaliai pasiskolinti 20 mlrd. litų bet kokia kaina vien tam, kad laikinai pamaitintų bebliūkštantį burbulą, būtų savižudiška, nes tai būtų vien kompreso pridėjimas prie operuotinos vietos - trumpam padeda, bet negydo, o dažniausiai dar ir kenkia. (…)
Todėl teisingausia būtų matyti konkrečiai savo problemas ir bandyti spręsti būtent jas, t.y. gydytis mūsų ligoms gydyti tinkamais vaistais, užuot gėraliojus viską, tikintis, gal padės. Manau, kad mūsų pagrindinę ligą (augančius deficitus, kurie nevaldomi sukeltų skolos vėžį) ir gydome, o santūraus pagrindo tikėtis, kad pirmieji stabilizavimosi ar atsigavimo ženklai pasaulyje netruks pasiekti ir mus, yra."
Taigi „augantys deficitai” yra pagrindinė, pasak I. Šimonytės, Lietuvos liga. Jei jos negydysime, bus „skolos vėžys”.
Galima tik apgailestauti, kad biudžeto subalansavimą mūsų valdžia laiko pagrindiniu savo tikslu. Kol valdžia balansuoja biudžetą, mūsuose sėkmingai mažėja darbo vietų. Ministrė parašė tokį ilgą straipsnį, tačiau jame nerasite nieko apie „bedarbystę”, „darbo vietas”, „užimtumą”. Apie tai šneka visa Europa, bet tik ne mūsų valdžia. Ministre, jei Jūs subalansuosite biudžetą, o bedarbystė bus 30 proc., ar tikslą būsite pasiekusi, ligą pagydžiusi?
Taigi pažiūrėkime, kaip atrodo toji mūsų „pagrindinė liga”:
Atsidarę lentelę, visų pirma, tikiuosi, įvertinsite tą laiką, kurį sugaišau suvesdamas duomenis iš įvairių EUROSTATo šaltinių (pagrindinis čia, dar parankiojau EA16 ir EU27 vidurkius). Duomenys pravers diskutuojant.
Taigi matome, kad ta liga, kuri varo vėžį I. Šimonytei (biudžeto deficitas), vos viršija 3 proc. Mastrichto kriterijų, o jį taip pat viršija vengrai, lenkai, rumunai, britai. Iš Euro zonos šalių šį kriterijų viršija dar 7 valstybės.
Turiu pasiūlymą p. Šimonytei: kai kitą kartą ponas eurokomisaras Almunia atvyks į Lietuvą, paklauskite jo, kodėl jo gimtosios Ispanijos biudžeto deficitas 2008 m. buvo -3.8? Lietuvos, kaip žinia, -3.2.
Kita vėžį varanti mūsų valdžios baimė - valstybės skola. Pagal Mastrichto kriterijus, valstybės skola neturi viršyti 60 proc. bendrojo vidaus produkto (BVP) praėjusiųjų fiskalinių metų pabaigoje. Mes turim 15,6 proc., čekai ir danai po ~30 proc., lenkai 47,1 proc., švedai 38 proc. ir t.t. Euro zonos, į kurią mes taip norime patekti, šalių vidurkis siekia 69,6 proc. !!!
Ką p. Šimonytė nori pralenkti? Ir dėl ko ji lenktyniauja? Žiūrint į visus skaičius man kyla pagrįstas klausimas, ar tikrai „augantys deficitai” sukelia „nevaldomų skolų vėžį”? Jei taip, kaip galėtume pavadinti ligą, kuria serga italai (skola siekia 105.8 proc. BVP) ar graikai (97.6 proc.)?
Kadangi žmogus elgiasi taip, kaip jį matuoji, akivaizdu, kad biudžeto subalansavimas yra pagrindinis kriterijus, lemiantis I. Šimonytės, o prieš tai ir A. Šemetos, elgesį. Pastarasis tarnybą Briuselyje jau gavo, ar tik ne panašus likimas sėkmės atveju yra pažadėtas ir jo įpėdinei?
Bet juk valdžią rinko ir ministrę skyrė ne Briuselis, o lietuviai. Ir mums, dar neemigravusiems, yra įdomus praktiškai tik vienas rodiklis - žmonių užimtumas. Jei turime darbą, reiškiasi, esame laimingi. Mokam mokesčius ir t.t. O jei finansų ministrės darbas būtų matuojamas pagal užimtumą (nedarbo lygis Lietuvoje yra beveik pats didžiausias ES)? Almunija ir kiti briuseliniai dogmatikai neturėtų įrankio, kuriuo galima gerinti europinius vidurkius. Bet užtat Lietuvoje būtų geriau gyventi. Tebūnie sergant suomišku ar švedišku vėžiu.