„Mūsų darbo praktika rodo, kad didelė dalis nelaimių namuose nutinka dėl aplaidumo, nerūpestingumo ar per didelio žmonių atsipalaidavimo. Deja, dažniausiai tik avarija paskatina daugiau dėmesio skirti būsto saugumui“, – teigia draudimo bendrovės „If“ Turto žalų grupės vadovė Giedrė Vitkauskienė.
Pasak ekspertės, atlikta apklausa gyventojus tarsi padalija į dvi stovyklas – vieną sudaro atsakingi, savo būsto saugumu besirūpinantys žmonės, kurie prevenciškai siekia apsaugoti savo namus, o kiti – nerūpestingieji, kurie nesiima net paprasčiausių veiksmų dėl savo namų saugumo.
Tyrimo duomenimis, 30 proc. gyventojų išeidami netikrina, ar elektriniai prietaisai išjungti, tačiau 32 proc. stengiasi visuomet tai padaryti. Ar išjungta viryklė, pažiūri 44 proc. apklausos dalyvių, tačiau 23 proc. pripažįsta to niekada nedarantys. 31 proc. respondentų visada patikrina vandentiekio jungtis prieš išvykdami atostogų, tačiau net 37 proc. to niekuomet nedaro.
„Vasarą namai ilgiausiai būna tušti, todėl labai svarbu skirti daugiau dėmesio jų saugumui. Užtruks vos keletą minučių prieš išvykstant apeiti namus ir patikrinti pagrindinius rizikos veiksnius: viryklę, langus, elektrinius prietaisus, užsukti skalbimo ar indų plovimo mašinų vandentiekio jungtis“, – vardija G. Vitkauskienė.
Dar vienas patarimas, kuriuo dalijasi ekspertė, – palikti raktus gerai pažįstamiems kaimynams arba netoli gyvenantiems artimiesiems, kad nutikus avarijai būtų galima greičiau patekti į būstą ir sumažinti avarijos padarinius.
Šių metų balandį draudimo bendrovės „If“ atlikta internetinė apklausa atskleidė, kad net 25 proc. gyventojų namuose buvo įvykusi vandentiekio avarija, o 7 proc. žmonių būstas buvo užsiliepsnojęs.
Lietuvos draudikų asociacijos duomenimis, šalyje apdrausta 53 proc. privačių namų ir 21 proc. butų, o namuose esančio turto draudimu naudojasi vos 13 proc. gyventojų.
Draudimo bendrovė „If“ per pirmą 2013 m. pusmetį klientams jau išmokėjo apie 2 mln. litų nuostoliams, kilusiems namuose, atlyginti.