• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Artėjant rudeniui nuomos rinka tampa aktyvesnė visuose didžiuosiuose miestuose. Nekilnojamo turto (NT) specialistai Kaune ir Klaipėdoje tikina, kad studentai jau ėmė aktyviai ieškoti būstų nuomai. Tuo metu Vilniuje studentai neskuba nuomotis būstų, tačiau ieškančių butų nuomai netrūksta. 

Artėjant rudeniui nuomos rinka tampa aktyvesnė visuose didžiuosiuose miestuose. Nekilnojamo turto (NT) specialistai Kaune ir Klaipėdoje tikina, kad studentai jau ėmė aktyviai ieškoti būstų nuomai. Tuo metu Vilniuje studentai neskuba nuomotis būstų, tačiau ieškančių butų nuomai netrūksta. 

REKLAMA

Specialistai prognozuoja, kad net pasibaigus studentų bumui nuomos populiarumas augs, nes ne visi įpirks butus, todėl juos nuomosis. Tai gali lemti ir kainų augimą.

Nuomos rinka pilna studentų

Bendrovės „Capital“ biuro Kaune vadovė Rūta Stalioraitienė pasakojo, kad pastaruoju metu nuomos rinka sujudo, ypač dėl studentų, kurie ieško kambarių ar butų nuomai.

„Nuomos rinka šiuo metu tikrai atgijo.

Studentams svarbiausias kriterijus, ieškant būsto nuomai, yra patogus susisiekimas. Ne visi vairuoja, didžioji dalis naudojasi visuomeniniu transportu, todėl studentams svarbu, kad būtų geras susisiekimas“, – sakė NT brokerė.

REKLAMA
REKLAMA

Anot jos, dar vienas svarbus aspektas yra kaina.

„Visada visi nori mokėti kuo mažiau. Šiuo metu kainos palyginti su pernai metais šiek tiek nukrito. Tačiau studentai atėję nuomotis būsto vis tiek derasi. Tiesa, derybų sumos nėra labai didelės, jos siekia iki 50 eurų.

REKLAMA

O nuomos kainos priklauso nuo būsto ir studento finansinės padėties, vieni nuomojasi pigius kambarius dideliuose butuose, kiti ieško atskirų vieno kambario butų. Kambario nuoma siekia 80–100 eurų mėnesiui, o buto nuoma gali siekti jau kelis šimtus eurų“, – kainas komentavo R. Stalioraitienė.

Jos teigimu, bendrabučio tipo, sutvarkyto vieno kambario buto, su atskira virtuve, dušu ir tualetu, nuoma siekia apie 250 eurų.

REKLAMA
REKLAMA

„Dabar nuomos pasiūla gana nemaža. Visi žino, kad artėjant rudeniui studentai aktyviau ieško būsto. Todėl nuomos rinkoje atsiranda močiučių butų, kurie yra nesutvarkyti ir nesuremontuoti, bet vis tiek yra išnuomojami“, – komentavo NT brokerė.

Bendrovės „Capital“ biuro Klaipėdoje vadovė Ivona Berezinskė irgi pastebėjo, kad šiuo metu nuomos paklausa padidėjo.

„Studentai ieško būstų nuomai, ypač graibstomi paprastesni, ekonominės klasės butai. Studentams svarbiausias aspektas renkantis būstą yra kaina. Jie renkasi 1 arba 2 kambarių butus iki 300 eurų. Būsto įrengimo kokybė jiems nėra labai svarbi. Tik nedidelė dalis studentų renkasi naujos statybos butus“, – komentavo NT brokerė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Anot jos, nuomos kainos šiemet nesikeitė, nedidėjo.

„Būstų nuomai pasiūla yra sumažėjusi, prieš porą metų, pasirinkimas buvo tikrai didesnis, kai neturėjome ukrainiečių antplūdžio. Tačiau rinktis tikrai yra iš ko“, – sakė I. Berezinskė.

Nuomosis daugiau žmonių, ne tik studentai

R. Stalioraitienė atkreipė dėmesį, kad šiuo metu išaugus palūkanoms, nuomos rinka tapo aktualesnė didesniam ratui žmonių.

REKLAMA

„Nuomojasi ne tik studentai, bet ir šeimos. Jeigu žmonės negauna paskolos, jie ieško būsto nuomai ir laukia tinkamo momento vėl prašyti paskolos. Todėl šiuo metu žmonių, norinčiųjų nuomotis, tik daugės.

Ateityje gali neženkliai kilti ir nuomos kainos. Tačiau tas kilimas tikrai nesieks 100 eurų“, – prognozavo R. Stalioraitienė.

Tuo metu NT brokeris Vilniuje Paulius Banevičius sakė, kad sujudimo nuomos rinkoje dar nėra.

„Studentai taps aktyvesni gavę stojimų rezultatus, kol kas jie neskuba ieškoti butų nuomai. Jų antplūdžio laukiame prieš pat rugsėjį“, – prognozavo NT brokeris.

REKLAMA

Tačiau, anot jo, būstų nuomai ieško ne tik studentai, bet ir šeimos, jauni specialistai iš užsienio, ukrainiečiai ir t.t.

„Studentai dažniausiai renkasi pačius pigiausius butus, bendrabučio tipo arba nedidelių, pavyzdžiui, 20 kvadratinių metrų ploto, vieno kambario butų. Taip pat studentai dažniau renkasi ir mikrorajonus esančius, arčiau mokymo įstaigų, pavyzdžiui, Žirmūnuose, Antakalnyje, Baltupiuose. Pakilus nuomos kainoms studentai kooperuojasi ir gyvena po du ar tris didesniame bute.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Poros ar jauni specialistai dažnai renkasi vadinamus vidutinio segmento butus, t. y. naujos statybos, dviejų kambarių butus Šnipiškėse, Baltupiuose ir t.t.“ – komentavo P. Banevičius.

NT brokeris skaičiavo, kad pigiausiai būstą Vilniuje galima išsinuomoti už 300–400 eurų, o vidutinės klasės buto nuoma atsieina apie 600 eurų.

„Nuomos kainos palyginti su pernai metais stabilizavosi, netgi šiek tiek pakrito. Pernai buvo didelis kainų šuolis ir matėme atvejų, kai žmonės pasinaudojo situacija ir kainas užkėlė. Dabar rinka susireguliavo. Tačiau pigiausio segmento būstų trūksta, nes jų paklausa visada būna didžiausia“, – sakė NT brokeris.

REKLAMA

Nuomos kainos didžiuosiuose miestuose

Portalas tv3.lt patikrino, už kiek pigiausiai galima išsinuomoti būstą – Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje.

Taigi NT skelbimų portale Aruodas.lt Vilniuje pigiausiai atsieitų ne buto, bet kambario nuoma. Pavyzdžiui, Fabijoniškėse, senos statybos daugiabutyje, trijų kambarių bute kambario nuoma be balkono kainuoja 180 eurų, o su balkonu – 200 eurų. Dar papildomai apie 50 eurų kainuos komunaliniai mokesčiai. Trečiame kambaryje gyvena buto šeimininkė. Nuomojami kambariai yra su baldais.

REKLAMA

Tuo metu pigiausiai vieno kambario butą galima išsinuomoti už 300 eurų, butas Justiniškėse, senos statybos daugiabutyje su baldais. Buto plotas 36 kvadratiniai metrai.

Kaune, Šilainiuose, senos statybos daugiabutyje kambario nuoma 4 kambarių bute atsieitų 120 eurų. Kambariai su baldais.

Tuo metu vieno kambario buto Žaliakalnyje, senos statybos bute nuoma siekia 200 eurų. Butas su baldais, 25 kvadratinių metrų ploto.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Klaipėdoje kambarį pigiausiai galima išsinuomoti už 120 eurų, kambarys palėpėje įrengtas nuosavame name, jo plotas yra 30 kvadratinių metrų, kambarys su baldais.

Tuo metu vieno kambario buto nuoma Klaipėdoje, Kretingos g. atsieitų 240 eurų. Daugiabutis senos statybos, buto plotas yra 36 kvadratiniai metrai.

Nuomos rinka auga

Per pirmąjį 2023 metų pusmetį Lietuvoje būsto nuomos pajamingumas ūgtelėjo. Vidutinė nuomojamų būstų segmentų pajamingumo reikšmė Vilniuje padidėjo nuo 5,2 iki 5,4 proc. Tipinis nuomos pajamingumas skirtinguose segmentuose pasikeitė nuo 4,1–6,5 proc. iki 4,6–6,9 proc.

REKLAMA

„Inreal“ duomenimis, Vilniuje būsto nuomos kainos ne visuose segmentuose keitėsi tolygiai. Vieno kambario butų nuomos kainos per pusmetį beveik nesikeitė.

Mediana išliko ties 400 Eur/mėn., o tipinių kainų rėžis netgi susiaurėjo į mažesnę pusę – nuo 270–580 Eur/mėn iki 270–560 Eur/mėn. „Nepaisant nepasikeitusios medianos pasiūloje esančių būstų kainų struktūra rodo objektų koncentraciją aukštesnėje rėžio dalyje.

REKLAMA

Medianos pokyčiai to neatspindi, nes būsto nuomos rinkoje vyrauja „gražios“ kainos, kurios baigiasi „50“ ar „00“ ir slopina nedidelių pokyčių dinamiką. Kainas šiame segmente augina tiek populiarėjanti „co-living“ būsto pasiūla, tiek ribotos šio segmento nuomininkų galimybės įsigyti nuosavą būstą“, – sakė T.S. Kvainickas.

Aiškesnis kainų padidėjimas yra stebimas dviejų kambarių butų segmente, kurį renkasi tiek labiau mobilūs gyventojai, tiek būsto pradiniam įnašui lėšas renkantys pirkėjai. Šiame segmente mediana padidėjo nuo 600 iki 620 Eur/mėn., o tipinis kainų rėžis – nuo 440–850 Eur/mėn. iki 450–850 Eur/mėn.

REKLAMA
REKLAMA

Anot „Inreal“ grupės investicijų ir analizės vadovas Tomo Sovijaus Kvainicko, kaip ir mažesnių butų atveju, čia pastebimi pasiūlymų struktūros pokyčiai – lyginant su praėjusių metų pabaiga, pasiūloje daugiau brangesnių būstų, nors kainos ir nusileidžia buvusioms karo Ukrainoje pradžioje.

Ryškesniu pokyčiu pasižymėjo trijų kambarių butų nuomos kainos. Per pusmetį mediana padidėjo nuo 750 Eur/mėn iki 800 Eur/mėn., o tipinių kainų rėžis augo nuo 500–1300 Eur/mėn. iki 550–1350 Eur/mėn. „Didelę dalį šio segmento potencialių nuomininkų sudaro šeimos su vaikais, kurios turi daugiau noro ir didesnes galimybes įsigyti nuosavą būstą, todėl įprastai nuomotojai patiria spaudimą palaikyti konkurencingas kainas. Kita vertus, reikšminga suminės potencialaus įsigyjamo būsto kaina ir išaugusios palūkanos verčia dalį šių pirkėjų savo planus atidėti ir suteikia daugiau galios nuomotojams“, – teigė  T.S. Kvainickas.

Panašūs procesai stebimi ir kituose Lietuvos miestuose: Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose bei Panevėžyje. Pagrindiniai skirtumai tarp sostinės bei regionų yra nuomos rinkos dydis bei būsto nuomos pajamingumas, kuris ir toliau išlieka aukštesnis nei metinė būsto paskolų palūkanų norma, todėl, tikėtina, kad Euribor pokyčiai nuomos kainų dinamikai turėjo sąlyginai mažiau įtakos.

Vilija Mačiulskyte, o mokykloje linksniuoti jūsų nemokė ar pamokas "pragarinot", kad tokias lietuvių kalbos spragas demonstruojate?
Straipsnis užsakytas sukalti kainas, bendrabutį vasarą dirbantis studentas Vilniuje išsinuomojo už 130 eurų, mini Virtuvėlė, o tualetas ir dušas dviems, baikt penėti agentūras.
Nuomotis neapsimoka jei 600 į mėn, per metus apie 7000 , per 10 metų 70 000 . Per 30 metų 210 000 eurų ir nieko neturi. Geriau pirkti. Paskui gali parduoti vertė pakils gausi gal 400 000 eurų
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų