• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Turgaus prekeivių spekuliacijos lietuviškos produkcijos vardu kerta vartotojų pasitikėjimą.„Dar prieš Jonines pardavinėjau savo bulves, tačiau pirkėjai netikėjo, kad jos tikrai Lietuvoje išaugintos.

REKLAMA
REKLAMA

Nenuostabu – gausiai turgų užplūdusias užsienietiškas bulves prekiautojai pristatinėjo lietuviškomis. Turbūt ne kartą apgauti pirkėjai prarado pasitikėjimą“, – dėl netvarkos turgavietėse apmaudavo Panevėžio rajono ankstyvųjų bulvių augintojai.



Vartotojai – praradę pasitikėjimą


Anksti bulves išauginti sugebantys ūkininkai nusivylę. Turguje tenka stumdytis su užsienietiškas bulves siūlančiais prekeiviais. Prekybos centruose dominuoja iš Afrikos, Italijos, Graikijos, Ispanijos atvežtos bulvės.

REKLAMA

„Reikia daug pasistengti, kad išauginčiau ankstyvąsias bulves. Sodinau rankomis jau sudygusias bulves, rankomis kelis kartus ravėjau“, – sakė nedidelį plotą bulvių nukasęs ūkininkas.

Tačiau vartotojų ankstyvosiomis bulvėmis nenustebino. Nors šalies pirkėjai vertina lietuvišką produkciją, dažnas nepatikėdavo, kad užderėjusios didelės bulvės yra vietinės. Dėl pavasarinės sausros ankstyvąsias bulves šiemet vėliau teks kasti Panevėžio rajono ūkininkei Audronei Dubulienei. „Buvo labai sausa, todėl bulvės nespėjo užaugti. Kasime po savaitės kitos. Pernai tokiu metu jau turėjome ką parduoti. Tik teko daug įtikinėti, kad bulvės tikrai mūsų išaugintos“, – sakė ūkininkė.



Prekeiviai apgaudinėja pirkėjus

REKLAMA
REKLAMA

Žemdirbiai piktinasi, kad niekas nesutramdo prekeivių, įžūliai meluojančių pirkėjams. „Kad atvežtinės bulvės atrodytų kaip šviežios, jas apvolioja šlapiose durpėse. Ant šalia pastatytos kartoninės kortelės vienoje pusėje parašo lietuviškos, o kitoje – lenkiškos, itališkos ar kitaip. Taip ir manipuliuoja, priklausomai nuo pirkėjų norų ar kitokių aplinkybių“, – pasakoja turgaus užkulisių prisižiūrėję ūkininkai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Neseniai Lenkijoje, Čekijoje patvinusius bulvių ir kitų daržovių laukus mačiusi A.Dubulienė svarstė, kad galbūt kaimynai šiemet turės mažiau šios produkcijos.

„Jeigu dalį ir paskandins, tai priaugs kitoje vietoje – Lenkija nemaža šalis. Ten daug smulkių, nekooperuotų augintojų, kurie savo produkciją parduoda vietiniuose turguose ir mūsų perpardavinėtojams“, – pokyčių rinkoje nesitiki Lietuvos daržovių augintojų asociacijos direktorė Zofi ja Cironkienė.

REKLAMA

Kad į šalį nelegaliai įvežama lenkiška žemės ūkio produkcija, liudija sulaikytos siuntos pasienyje. Štai liepos pradžioje Valstybinės augalų apsaugos tarnybos pareigūnai neleido iš Lenkijos į mūsų šalį įvežti daugiau kaip 21 t neaiškios kilmės bulvių.

Piktina prekybininkų pozicija

Stambius bulvių augintojus, kurie bendradarbiauja su prekybos tinklais, piktina prekybininkų pozicija. Pasak Z.Cironkienės, lietuviškų ankstyvųjų bulvių pakankamai priauginama, tačiau prekybos centruose pilna itališkų, graikiškų bulvių. Šiemet ūkininkams prekybininkai siūlo mažesnę kainą, tačiau prekybos centruose jos nemažėja. „Jeigu lygintume praėjusios savaitės bulvių kainą, ji trečdaliu mažesnė nei buvo pernai. Geros kokybės prekinės bulvės iš ūkininkų buvo superkamos po 0,8 Lt/kg. Birželio pabaigoje iš augintojų prekybininkai pirko po 1,3 Lt/kg, o centruose lietuviškos bulvės kainavo 2,99 Lt/kg. Vartotojams jos tampa per brangios“, – aiškino Z.Cironkienė.

REKLAMA

Atliko tikslinius patikrinimus

Nuo liepos 1 d. įsigaliojo Turgaviečių, prekiaujančių žemės ūkio ir maisto produktais, darbo taisyklės, kuriose numatyti reikalavimai turgaviečių administracijai ir prekiautojams. Ūkininkai tvirtina kol kas pokyčių nepajautę.

Pasak Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) Veterinarijos sanitarijos ir maisto skyriaus vyriausiosios veterinarijos gydytojos Aurelijos Načienės, siekiant apsaugoti Lietuvos rinką nuo vartotojus klaidinančios informacijos apie maisto kilmę, nuo birželio mėnesio VMVT atlieka neplaninius (tikslinius) braškių patikrinimus turgavietėse.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

VMVT tvirtina, kad į Lietuvą įvežamų importinių šviežių vaisių ir daržovių srautas didėja, todėl didėja ir rizika, susijusi su įvežamo maisto kokybe, sauga ir ženklinimu.

Kaip tvirtino A.Načienė, šių metų birželio 1–26 dienomis VMVT inspektoriai atliko 792 patikrinimus turgavietėse dėl braškių saugos ir kokybės, atitikties ir įsigijimo dokumentų atitikimo teisės aktų reikalavimams. Iš viso patikrinta 37007 kg braškių.

REKLAMA

Pusę visų nustatytų pažeidimų sudarė prekyba braškėmis be įsigijimo dokumentų. Ne mažiau pažeidimų nustatyta ir dėl ženklinimo.

Anot A.Načienės, per pirmąjį šių metų pusmetį tikslinių patikrinimų būta ir daugiau. Buvo tikrinama mėsa ir mėsos gaminiai, paukštiena, kiaušiniai.

REKLAMA

Turgavietėse randa daug pažeidimų

Aurelija Načienė, Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Veterinarijos sanitarijos ir maisto skyriaus vyriausioji veterinarijos gydytoja VMVT nuolat tikrina turgavietes pagal tam tikras rizikos grupes. Turgavietės suskirstytos į mažos, vidutinės ir padidintos rizikos grupes pagal tai, kokie pažeidimai ir trūkumai nustatomi kontrolės metu ir kaip operatyviai jie pašalinami. Mažos rizikos turgavietės tikrinamos 1 kartą per 2 metus, vidutinės – 1 kartą per metus, o padidintos rizikos – 2 arba 3 kartus per metus. Esant būtinumui ar gavus vartotojų nusiskundimų, prekybininkai turguose gali būti tikrinami ir dažniau.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Per 2008 metus VMVT turgavietėse atliko beveik 500 patikrinimų. Daugiau nei pusės patikrinimų metu užfi ksuota įvairių pažeidimų. Pernai daugiausia (net ketvirtadalis) pažeidimų buvo susiję su maisto produktų ženklinimu ir bendrų higienos reikalavimų nesilaikymu. Pernykštės problemos kartojasi ir šiemet.

REKLAMA

Per pirmąjį 2009-ųjų pusmetį atlikti 488 patikrinimai turgavietėse, iš jų – 120 planinių ir 368 neplaniniai. Kone pusės (43 proc.) patikrinimų metu buvo nustatyta pažeidimų.

Vykdant turgavietėse valstybinę prekybos maisto produktais kontrolę, ūkio subjektams dėl nustatytų teisės aktų pažeidimų taikytos administracinio poveikio priemonės – iš viso 128 sankcijos. Iš jų 112 atvejų skirtos baudos (9820 Lt), 10 atvejų baudos siekė 1240 Lt ir 6 kartus prekeiviai buvo įspėti.

Vida Tavorienė

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų