Volstritas, toks, kokį pažinojo pasaulis pastaruosius 50 metų, šiandien nustojo egzistavęs, per pusę amžiaus JAV investicinių bankų sukurtas verslo modelis subyrėjo.
Tokią nuomonę pirmadienį pareiškė verslo naujienų agentūra „Bloomberg“.
Tokias išvadas paskelbti agentūrą paskatino faktiška trijų iš penkių stambiausių JAV investicinių bankų griūtis. Naktį iš sekmadienio į pirmadienį nesėkmingai pasibaigė karštligiški JAV federalinio atsargų banko ir JAV finansų ministerijos mėginimai išgelbėti ketvirtą pagal dydį JAV investicinį banką „Lehman Brothers“. Galiausiai bankas neturėjo kitos išeities, kaip pripažinti savo bankroto faktą.
Tuo pat metu paaiškėjo, kad pirmadienį „Bank of America“ už 50 mlrd. JAV dolerių įsigijo JAV investicinį banką „Merril Lynch“. Pastarasis bankas, kaip skelbia šaltiniai, sėkmingai išvengė „Lehman Brothers“ įvykių scenarijaus.
Šių metų pavasarį subankrutavo stambus JAV investicinis bankas „Bear Stearns“.
Taigi dabar Volstrite iš penkių istorinių investicinių milžinų liko tik du bankai - „Goldman Sachs“ ir „Morgan Stanley“. „Volstrite vyksta dramatiniai pokyčiai, nuo šiol bankininkystės pasaulis nebebus toks, kokį mes pažinojome beveik penkis dešimtmečius, pastebi „Bloomberg“.
Pasak specialistų, dabartinė JAV bankų sektoriaus krizė kilo dėl investicinės sistemos, pagrįstos daugybe spekuliatyvinių sudėtingų vertybinių popierių, griūties. Išleisti pagal įvairių rūšių paskolas jie buvo vertinami pagal specialią reitingų agentūrų skalę, nepatikrinus duomenų iš šalies.
Dabar, praėjus septyneriems šių vertybinių popierių emisijų metams, jie tapo nelikvidūs ir prasidėjo jų nuvertinimo procesas. Galiausiai investiciniai bankai, turintys didžiulius tokių popierių kiekius savo sąskaitose, patyrė milžiniškų nuostolių, dėl kurių bankus ir ištiko gili krizė.
Tuo tarpu Europos bankų sektoriuje niekada nebuvo tokių stambių investicinių bankų, išskyrus „Deutsche Bank“.