Bitininkai jau kopinėja pavasarinį medų. Derlius neprastas, tačiau pirkėjai stebisi išaugusiomis šviežio medaus kainomis – už kilogramą medaus prašoma net iki 24 litų – tai beveik dvigubai daugiau negu pernai.
Lietuvos agrarinių ir miškų mokslo centro Žemdirbystės instituto Bitininkystės sektoriaus vedėjas Jonas Balžekas išaugusiomis medaus kainomis nesistebi – kai yra paklausa, normalu, kad produktas brangsta. Pasak J. Balžeko, pasaulyje bitės sparčiai nyksta. Prancūzijoje ir Vokietijoje bitininkai susidūrė su itin rimtomis problemomis, nes bitės baigia išnykti. Pavojaus varpais skambina ir pagrindiniai pasaulio medaus tiekėjai – kinai, meksikiečiai bei argentiniečiai. Taigi apskritai pasaulyje medaus mažėja.
„Lietuvoje šįmet didelių problemų nėra. Mūsų šalyje yra apie 10 tūkstančių bitininkų. Praėjusi žiema nuostolių labiau pridarė Žemaitijos bitininkams. Vidurio Lietuva kentėjo prieš porą metų. Didžiausias bičių kenkėjas pastaruoju metu – erkės. Tačiau su jomis galima kovoti, tik reikia žinoti kaip. Pažangūs bitininkai lanko seminarus, domisi naujienomis ir puikiai kontroliuoja erkių plitimą“, – sako J. Balžekas.
Medaus kainoms įtakos turi ir didmeninė prekyba. Tie, kas medų perka ar parduoda urmu, žino, jog per trejetą pastarųjų metų kaina nuo penkių litų už kilogramą išaugo iki dešimties. Mažesniais kiekiais medų parduodantys bitininkai turi nemažai išlaidų, tad normalu, jog jis brangsta. Juk nemažai kainuoja vien indelių įsigijimas, produkcijos išpilstymas ir jos pardavimas.
Bityne dabar pats darbymetis
„Ypač akyli pirkėjai turėtų būti pirkdami medų ne iš bitininkų, bet prekybos centruose. Pasitaiko atvejų, kad ten parduodamas neva lietuviškas medus, būna maišytas su kinišku ir gerokai prastesnės kokybės. Tad norėdami skanauti tikrai gerą produktą, jį turėtumėte pirkti be jokių tarpininkų iš pačių bitininkų. Mūsų bityne kilogramas šviežio pavasarinio medaus kainuoja penkiolika litų, tai net pigiau negu kitur“, – patikina Bitininkystės sektoriaus vedėjas.
Pavasarinio medaus instituto bitininkai tikisi prisukti maždaug po 15 kilogramų iš kiekvienos šeimos. Per metus J. Balžekas prognozuoja sulaukti iki 100 kg medaus iš šeimos – panašiai kaip ir pernai. „Bitininkauju nuo 1975 metų. Nuo bitininkystės pradžios ilgą laiką 15 kilogramų derlius iš vienos šeimos per visus metus atrodydavo rekordinis. Sovietmečiu medus buvo nemažas deficitas ir jį valgydavo žmonės ne kaip maistą, bet tik kaip vaistą. Dabar situacija pasikeitė: bitininkai gerokai pažengė į priekį, o ir medaus valgymo įpročiai keičiasi“, – sakė J. Balžekas.
Sukamas pavasarinis medus
Pavasarinis šių metų medus labai aromatingas, gražios geltonos spalvos ir vaistingas, mat suneštas iš klevų, blindžių ir kiaulpienių žiedų. Beveik nėra rapsų medaus, mat šią šaltą žiemą žieminiai rapsai daugelyje plotų iššalo bemaž 100 procentų.
Su nerimu bitininkai stebi ir sinoptikų prognozes. Lietaus trūkumas grasina sumažinti medaus derlių. „Kai kaitra nualina augalus, uždžiovina nektarą, tada bitės pradeda skursti ir gerą medaus derlių galima pamiršti. Tad mes, kaip ir visi žemdirbiai, labai laukiame drėgmės“, – aiškina J. Balžekas.
Europos Sąjungoje iš viso priskaičiuojama apie 700 tūkst. bitininkų, o kasmet prisukamo medaus kiekis siekia maždaug 200 tūkst. tonų.
manoukis.lt informacija