Dabartinio kurorto Kurhauzo atnaujinimo darbai atlikti įgyvendinus Ūkio ministerijos administruojamomis Europos Sąjungos (ES) struktūrinių fondų lėšomis finansuojamą projektą „Birštono kurorto kultūros vertybių kompleksinis pritaikymas turizmo paslaugų plėtrai“, kuriam buvo skirta 1,37 mln. eurų ES paramos. Įvykdžius objekto tvarkymo darbus, jis tapo patraukliu traukos centru kurorto svečiams, menininkams ir birštoniečiams. Tai unikali erdvė, kurioje vyksta klasikinės muzikos, džiazo, pučiamųjų instrumentų koncertai, eksponuojami meno kūriniai.
Šurmuliuoja visais laikais
Dar prieškario metais Kurhauzas buvo reprezentacinių kurorto renginių ir svečių priėmimo vieta. Čia veikė restoranas, buvo įrengta lauko terasa su staliukais po skėčiais, taip pat koncertų salė. Tuomečio Birštono kurorto direktoriaus Balio Matulionio nurodymu Kurhauze buvo atidaryta viena pirmųjų dietinio maitinimo įstaigų Lietuvoje.
Antrojo pasaulinio karo metu medinis Kurhauzas nukentėjo nuo gaisro. Sovietmečiu jis buvo rekonstruotas ir įgavo modernesnę išraišką, medinės drožybos elementų. Prie Kurhauzo buvo suformuotas šiltnamis, kuriame augintos ekologiškos daržovės, tęsiamos dietinio maitinimo tradicijos. Tuo laikotarpiu Kurhauze buvo įrengta sanatorinė valgykla.
Pradėjus Birštono Kurhauzo komplekso rekonstravimo darbus, per kelerius metus pavyko visiškai atnaujinti ir turizmo reikmėms pritaikyti Kurhauzą, jo administracinį pastatą ir pastatą – archyvą. Per visą projekto vykdymo laikotarpį vyko intensyvūs statybos darbai, buvo įrengiamos didžiosios salės grindys, vykdomi išorės rekonstrukcijos ir apdailos darbai. Kurhauzo scenos montavimo darbai ir vidaus interjero kūrimas. Taip pat įrengtos šildymo, vandentiekio ir gaisrinės signalizacijos sistemos. Atlikus rekonstrukcijos darbus įrengtos didelė daugiafunkcinė, daugiausia kameriniams renginiams skirta salė bei dvi mažesnės ekspozicinės salės, kuriose organizuojamos menininkų darbų parodos, įvairūs plenerai, muzikos vakarai ir koncertai. Jau antrus metus Lietuvos muzikų sąjunga čia organizuoja Birštono vasaros menų akademijos studijas, vyksta konferencijos, seminarai, įvairūs edukaciniai renginiai.
Rekonstruojant šį nekilnojamojo kultūros paveldo objektą atgaivintos senosios jo funkcijos, atsižvelgiant į sanatorijų klientų poreikius ir tradicinę Kurhauzo paskirtį, šiame stilingame pastate vyksta šokiai vyresnio amžiaus žmonėms, gyvai groja muzika, kviečiami populiarios muzikos atlikėjai, vyksta grožinės literatūros skaitymai.
Interjeras grąžina į senuosius laikus
Vykdant pastato rekonstravimo darbus ypatingas dėmesys buvo skiriamas stilingam interjero atkūrimui. Vidų puošia iš Italijos atvežti barokinio stiliaus šviestuvai, kurie sukuria elegantišką apšvietimą, būdingą reprezentaciniai salei.
Kiekvienas apsilankęs Kurhauze vykstančiuose kameriniuose ir kultūros renginiuose nelieka abejingas čia kuriamai atmosferai. Aktyvių Birštono savivaldybės finansavimo šaltinių paieškų rezultatas – Kurhauze įrengta puiki scenos garso ir šviesos įranga. Kurhauze esanti scenos garso ir apšvietimo aparatūra yra suderinta su Birštono kultūros centre esančia įgarsinimo aparatūra, todėl atsiveria didesnės kokybiškos muzikos ir kūrybos realizavimo, kūrybinių industrijų vystymo galimybės. Aukštos kokybės garso akustinė sistema, stiprintuvai, jaukią atmosferą kuriantys „užliejančios šviesos“ šviestuvai, garso ir šviesų valdymo pultai, įrengti didžiojoje salėje leidžia mėgautis kokybiškais muzikos garsais.
Šalia Kurhauzo naujas turizmo informacijos centras
Šalia Birštono Kurhauzo šviesiame ir jaukiame administraciniame pastate įsikūrė kurorto turizmo informacijos centras. Patogiose patalpose sudarytos geros darbo sąlygos centro darbuotojams, o turistams centras atviras visą savaitę. Rekonstravus pastatą archyvą, turizmo centro darbuotojai išplėtė savo veiklas ir šiame pastate organizuoja ekskursijas bei įvairius edukacinius užsiėmimus mažiesiems centro lankytojams. Turizmo informacijos centro duomenimis, per 2014 metus įvyko 14 edukacinių užsiėmimų, kuriuose dalyvavo virš 500 lankytojų, ir buvo pravestos 56 ekskursijos po Birštono kurortą, kuriose dalyvavo beveik 2000 žmonių. Turizmo informacijos centro vadybininko Karolio Rutkausko teigimu, kiekvienos ekskursijos metu gidai užsuka ir aprodo Birštono Kurhauzą, o savarankiškai su kurortu susipažįstantys svečiai Kurhauzo taip pat neaplenkia ir domisi jo istorija.