Lietuvos darbo birža nusprendė atsisakyti prieš keletą mėnesių bedarbių atmintinėje atsiradusios taisyklės, kad tris kartus per dvi dienas neatsiliepęs telefonu bedarbis braukiamas iš sąrašų ir netenka socialinių garantijų.
Šie pakeitimai įsigaliojo lapkričio pabaigoje. Taip pat nuspręsta, kad bedarbis nesulauks sankcijų, jei į darbo biržą neatvyks sutartu laiku dėl pateisinamos priežasties.
Anksčiau nebuvo taikomos jokios išlygos ir neatvykusysis laiku buvo braukiamas iš sąrašų.
Taip pat nuspręsta pradėti teikti informaciją internete dėl privalomojo sveikatos draudimo, socialinės paramos, profesijos pasirinkimo ar perkvalifikavimo.
Šios pataisos Panevėžio teritorinės darbo biržos direktoriaus pavaduotoja Audronė Biguzienė kol kas nelinkusi komentuoti. Pasak jos, ar naujovė pasiteisins, pasimatys ateityje.
Pavaduotoja sako, kad nuo liepos mėnesio įsigaliojusi sugriežtinta bedarbių registravimo tvarka iki šiol pasiteisino.
Pašnekovės teigimu, ji buvo gana efektyvi – atsisijojo nemaža dalis fiktyvių bedarbių. Pasak specialistės, kontrolė visuomet yra naudinga.
„Aišku, jei žmogus, per dvi dienas triskart neatsiliepęs telefonu, kai skambina darbo biržos darbuotojas, pateikdavo rimtą priežastį, jo niekas ir neišbraukdavo iš sąrašo. Juk pasitaiko visokių atvejų, pavyzdžiui, telefonas gali neveikti“, – sako A.Biguzienė.
Direktoriaus pavaduotoja pastebėjo, kad nemaža dalis bedarbių aktyviai domisi laisvomis darbo vietomis, bet kai kurie gana pasyvūs.
Yra ir trečia žmonių grupė: tokie prisiregistruoja biržoje, kad nereikėtų mokėti privalomojo sveikatos draudimo mokesčio.
Bedarbiais negali tapti tie žmonės, kurie savo žemę yra įregistravę Žemės ūkio ir kaimo verslo registre.
Anksčiau už tam tikrų pareigų nevykdymą asmenims buvo galima trims mėnesiams sustabdyti bedarbio statuso galiojimą.
Nuo liepos statuso sustabdymą pakeitė išbraukimas iš sąrašų pusei metų.
Lietuvos darbo birža griežtesnės bedarbių kontrolės ėmėsi siekdama išvengti piktnaudžiavimo.
Anksčiau ji buvo suskaičiavusi, kad maždaug 100 tūkstančių iš oficialiai registruotų daugiau nei 300 tūkstančių bedarbių yra netikri – turi nedeklaruotų pajamų.
Kai kuriems bedarbiams birža pasiūlo pasirašyti sąžiningumo deklaraciją, kad jie niekur nelegaliai nedirba.
Maždaug 40 proc. visų bedarbių yra ilgalaikiai – nedirba daugiau nei metus.
- Vaida Repovienė