„Suprantu, kad atsitinka įvairių nelaimių, avarijų, egzistuoja force majeure (nenugalima jėga, – red. past.). Tačiau labai norėčiau, kad Energijos skirstymo operatoriaus (ESO) tiksliai pasakytų, kada sutvarkys elektros gedimus, o ne žadėtų, kad kažkada tai padarys.
Iš pradžių dar gaudavau ESO trumpąsias žinutes, su terminais, kada elektros tiekimas bus atstatytas, dabar jau nieko nebegaunu“, – piktinosi prekybos tinklo vadovas.
D. Dundulis juokauja, kad šiuo metu tenka gyventi benamio gyvenimą, nes jokiais buities patogumais naudotis negali.
„Negaliu pasigaminti maisto, nusiprausti, naudotis internetu. Netgi šildymo neturiu. Todėl vakar prausiausi darbe, o šiandien vykau darbo reikalais į Šilalę, tad nusiprausiau pakeliui degalinėje. O telefoną pasikroviau irgi pakeliui automobilyje.
O namuose šiuo metu galiu nebent tik užsidegti žvakę ar įsijungti prožektorių“, – tikino prekybos tinklo vadovas.
Pasak jo, elektros nėra ne tik namuose Vilniuje, bet ir sodyboje Molėtų rajone.
„Dingus elektrai pirma mintis buvo vykti į sodybą, tačiau ten irgi nėra elektros. Dukrai reikia mokytis nuotoliniu būdu, o sąlygų tam nėra, tad pasiprašėme, kad priimtų pažįstami“ – pasakojo D. Dundulis.
Anot jo, problemai išspręsti teks pirkti generatorius.
„Keliaudamas prie Baikalo ežero matydavau prie namų generatorius. Lietuvoje, panašu, kaip Sibire irgi reikia jais apsirūpinti, nes ESO nesuteikia jokių garantijų, kiek dar teks būti be elektros. Ir šis atvejis nėra vienintelis, vien rugsėjo mėnesį namuose ir sodyboje elektros tiekimas buvo nutrauktas 20 kartų. Ir elektros nebūdavo nuo 4 iki 6 valandų.
Užaugau mažame miestelyje, prisimenu vaikystėje būdavo, kad dingdavo elektra, bet tikrai rečiau negu dabar, šiuolaikiniame pasaulyje“, – pasakojo D. Dundulis.
Anot verslininko, šiandien jam teks apsigyventi viešbutyje.
„Tačiau ką daryti likusiems Lietuvos gyventojams, kurie dirba tik iš namų, jų vaikai mokosi nuotoliniu būdu. Jie juk turi sėdėti šaltuose namuose, o galimybių nei dirbti, nei mokytis neturi, nes nėra elektros.
Ne visi turi finansinių galimybių apsigyventi ir viešbučiuose. Be to, juk šiuo metu Lietuvoje karantinas, mums rekomenduojama būti namuose, tačiau dingus elektrai, aš negaliu ten būti, turiu eiti į viešbutį ar dar kur nors kitur“, – piktinosi D. Dundulis.
Anot jo, užtenka palyginti dviejų institucijų darbą ir matome, kuri yra atsakinga ir pasiruošė sniegui, o kuri ne.
„Šiandien važiuodamas į Šilalę pastebėjau, kad visur keliai nuvalyti. Tad kelininkai sugebėjo pasiruošti didesniam sniego kiekiui, o ESO, kaip manome – ne“, – sakė prekybos tinklo vadovas.
ESO prašo elektros vartotojų kantrybės
Naujausiais, sausio 28 d. ESO duomenimis, dėl ant elektros oro linijų nuo gausaus sniego nuvirtusių medžių visoje Lietuvoje be elektros yra apie 17 tūkst. namų ūkių.
Vilniaus regione elektros neturi apie 8,3 tūkst. namų ūkių, Alytaus regione – apie 3,6 tūkst., Utenos regione – apie 3,5 tūkst., Panevėžio regione – apie 800, o Kauno regione – apie 600, o Panevėžio regione – apie 800
Iš viso elektros energijos tiekimas, kuris buvo nutrūkęs ilgiau nei 3 minutes, atnaujintas apie 230 tūkst. klientų (įskaitant pasikartojančius gedimus). Likusi dalis gedimų, apie 40 proc., sutvarkomi automatikos veikimo pagalba.
„Nors pasibaigus intensyviam snygiui gedimų atsiranda mažiau ir jie jau gerokai paspartėjo, kai daugiau kelių nuvalyta, tačiau po atstatymų vis dar formuojasi nauji nutraukimai pakartotinai ant oro linijų užvirtus medžiams. Primename, kad elektros energijos tiekimo sutrikimų priežastis – šlapio sniego apdraba, kuri susikaupė ant medžių. Neatlaikę sniego svorio medžiai ar jų šakos lūžta ir virsta ant skirstomojo elektros tinklo oro linijų.
Gedimai šalinami toliau – didžiausias prioritetas šiandien atstatyti elektrą tiems gyventojams, kurie jos neturi ilgiausiai“, – teigia ESO
ESO specialistai dirba dieną ir naktį, kad elektros tiekimas būtų atkurtas kuo operatyviau. Pajungti beveik visi įmanomi pajėgumai, pasitelktos maksimalios pajėgos. Mobilizuotos tiek operatyvinės brigados, tiek kiti padaliniai, kurie gali vykdyti darbus. ESO toliau nuosekliai bendrauja su savivaldybėmis, vietos seniūnijomis ir miškų urėdijų padaliniais siekiant kuo skubiau atstatyti elektros energijos tiekimą.
Tačiau, nepaisant visų dedamų pastangų, dalis elektros atstatymo darbų užtrunka. ESO atsiprašo visų vartotojų dėl patiriamų nepatogumų ir labai prašo supratingumo ir kantrybės.