• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Bankų ir su laikinais sunkumais susiduriančių klientų dialogas leidžia išvengti turto perėmimo, teigia Lietuvos bankų asociacija (LBA).

REKLAMA
REKLAMA

Šalyje veikiantys komerciniai bankai, pasak LBA, ieško būdų spręsti paskolas paėmusių ir laikinus sunkumus šiuo metu patiriančių gyventojų problemas. Paprastai pasiekiami susitarimai, leidžiantys gyventojams įvykdyti finansinius įsipareigojimus ilgalaikiu laikotarpiu ir išsaugojantys jų būstą. Bankų dialogas su klientais, LBA tikinimu, padeda mažinti socialinę ir psichologinę įtampą.

REKLAMA

Dėl pasaulinės krizės išaugus įmonių bankrotų skaičiui, padidėjus bedarbystei ir sumažėjus žmonių perkamajai galiai, bankai esą ėmėsi aktyvių veiksmų, padedančių klientams, susidūrusiems su laikinais finansiniais sunkumais, rasti bendrą ir abiem pusėms naudingą sprendimą paskolai restruktūrizuoti. Šis darbas, anot LBA pranešimo, duoda apčiuopiamų rezultatų: bankui ir klientui susitarus, gyventojai gali toliau vykdyti savo finansinius įsipareigojimus neprarasdami už suteiktas paskolas įkeisto būsto. Atvejų, kai bankai dėl nemokumo perėmė gyventojų įkeistą turtą, teigiama, yra vienetai, nes toks problemos sprendimo būdas nepalankus nei paskolos gavėjams, nei bankams. Panašios praktikos bankai ketina laikytis ir ateityje.

REKLAMA
REKLAMA

Tačiau bankai informuoja, kad, kuo anksčiau klientas praneša bankui apie kylančius sunkumus, tuo yra daugiau galimybių ieškoti ir rasti alternatyvių sprendimų.

Jei kliento pajamos laikinai sumažėjo, bankai, išsiaiškinę, kokią sumažėjusią įmoką klientas gali mokėti, gali siūlyti keisti paskolos terminą, pakeisti paskolos mokėjimo metodą, keletui mėnesių atidėti paskolos dalių įmokas. Jei gyventojas neteko darbo ir neturi santaupų įmokų mokėjimui, aptariamos jo ateities perspektyvos – jo numatomi veiksmai ieškant darbo ar kitų pajamų šaltinių (turto nuoma, turto pardavimas, brangesnio turto keitimas į paprastesnį ir pigesnį turtą). Netekusiajam darbo bankai, anot LBA pranešimo, dažniausiai gali padėti ir tam tikram periodui atidėdami mėnesinių įmokų mokėjimą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jei žmogus turi keletą paskolų, pavyzdžiui, būsto ir vartojamąją paskolą ar keletą vartojamųjų paskolų, tokių įsipareigojimų apjungimas, jų termino prailginimas taip pat padeda subalansuoti kliento finansinius srautus. Priklausomai nuo individualios situacijos gali būti aptariamos ir kitos paskolos sąlygos.

REKLAMA

Tačiau, pasak LBA pranešimo, labai svarbu, kad nebūtų bandoma naudotis nepalankia ekonomine situacija kaip pretekstu nevykdyti įsipareigojimų. Kylant tokiai grėsmei bankai būna priversti ieškoti kitų išeičių ir įkeistą turtą perduoti antstoliams. Tačiau netgi šis žingsnis kartu dar yra galimybė žmogui pataisyti padėtį savo naudai – paskatintas ieškoti būdų, kaip sumažinti savo įsipareigojimus, klientas dažniausiai susitvarko ir iki iškeldinimo ar varžytinių nebeprieinama.

Bankai, kaip bet kuris ūkio subjektas, teigia dirbantys sunkmečio sąlygomis, ir jų neigiamas poveikis atsispindi 9 mėnesių bankinės sistemos veiklos rezultatuose. Tačiau savo indėlininkams bankai įsipareigoję dirbti efektyviai ir patikimai, kad jiems patikėtos jų lėšos būtų saugios.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų