• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Lietuvoje veikiantys komerciniai bankai antrąjį šių metų ketvirtį nežymiai griežtino skolinimo standartus, truputį prasčiau vertino įmonių ir namų ūkių finansinę būklę ir jos perspektyvas, rodo naujausia apklausa.

Lietuvoje veikiantys komerciniai bankai antrąjį šių metų ketvirtį nežymiai griežtino skolinimo standartus, truputį prasčiau vertino įmonių ir namų ūkių finansinę būklę ir jos perspektyvas, rodo naujausia apklausa.

REKLAMA

Lietuvos banko (LB) atliktos apklausos duomenimis, reikšmingo kredito paklausos susitraukimo ar paskolų teikimo standartų griežtinimo artimiausiu metu nenumatoma.

„Bankai prognozuoja šiek tiek mažėsiančią paskolų paklausą, nors skolinimo standartai iš esmės keistis neturėtų. Jie taip pat ėmė atsargiau vertinti statybos ir nekilnojamojo turto sektorius. Vis dėlto bankai numato, kad būsto kainos ir toliau kils“, – pranešime sakė LB Makroprudencinės analizės skyriaus ekonomistė Viktorija Grybauskaitė.

Pasikeitęs rizikos vertinimas dėl Rusijos karo prieš Ukrainą antrąjį ketvirtį lėmė, kad bankai įmonėms nežymiai griežtino paskolų standartus. Visgi pokytis buvo švelnesnis, nei tikėtasi pirmąjį šių metų ketvirtį. Paskolų įmonėms sąlygos taip pat truputį griežtėjo, o namų ūkiams – nekito.

REKLAMA
REKLAMA

Vertindami artimiausios ateities perspektyvą, keli bankai vis dar numatė tikėtiną skolinimo standartų griežtinimą, tačiau dauguma teigė, kad skolinimo įmonėms ir namų ūkiams standartai iš esmės nesikeis. 

REKLAMA

Paskolų įmonėms paklausa augo dėl didėjančio apyvartinių lėšų poreikio, investicijų finansavimo poreikis buvo šiek tiek sumažėjęs. Namų ūkių paskolų paklausa pastaraisiais ketvirčiais ir toliau buvo stabili.

Kredito paklausos lūkesčiai yra šiek tiek suprastėję – keli bankai prognozavo mažėsiančią paskolų įmonėms ir būstui paklausą, o vienas mano, kad mažės vartojimo ir kitų paskolų paklausa. Kylant bazinėms Europos Centrinio Banko nustatomoms palūkanų normoms, dalis bankų įžvelgė galimą kredito rizikos padidėjimą vartojimo ir būsto paskolų portfeliuose. 

REKLAMA
REKLAMA

Daugumos ekonomikos sektorių finansinė padėtis dažniausiai buvo vertinama vidutiniškai, o raida – stabiliai, tačiau bendrai, palyginti su ankstesniu ketvirčiu, vertinimas tapo prastesnis. Antrąjį ketvirtį bankai palankiausiai vertino prekybos įmonių ir namų ūkių finansinę padėtį.

Nuo pandemijos labiausiai nukentėjusiems viešbučiams ir restoranams bankai vis dar labiausiai ribojo skolinimą, tačiau per ketvirtį šio sektoriaus finansinė padėtis buvo įvertinta geriau. Tuo tarpu statybos ir nekilnojamojo turto sektorių finansinės būklės vertinimas suprastėjo. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Būsto kainoms vis dar sparčiai kylant, o pirkėjų lūkesčiams – neblėstant, visi apklausoje dalyvavę bankai nurodė būsto rinkoje įžvelgiantys disbalansus. Bankų lūkesčiai dėl būsto kainų iš esmės nesikeitė – dauguma jų tikėjosi, kad per artimiausius metus brangs ir naujos (5–10 proc.), ir senos (iki 5 proc.) statybos būstas. Vienas bankas nurodė, kad naujos statybos būsto kainos galėtų trauktis iki 5 proc.

Apklausoje dalyvavo keturi Lietuvoje veikiantys komerciniai bankai ir penki užsienio bankų filialai. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų