Norėdami pasiimti pinigų iš bankomato Lietuvoje, užsienio bankų mokėjimų korteles turintys žmonės gali sugaišti keletą valandų - skambinti į užsienį, bendrauti su finansinių nusikaltimų tyrėjais.
Visa tai - dėl mokėjimo kortelių vagysčių ir apgaulių, kuriomis užsienyje garsėja Lietuva. Tikrinimo priemonių jie priversti imtis, nes Lietuva priklauso ypač didelės rizikos šalims, kuriose klesti mokėjimo kortelių ir jų duomenų vagystės, rašo "Lietuvos rytas".
Tvirtinama, kad Lietuvoje įsigali naujas vagystės būdas, kai nusikaltėliai bankomato išorėje pritaiso mažytę skenavimo sistemą, nuskaitančią magnetinės juostelės informaciją, ir mikroskopinę kamerą, nufilmuojančią kliento renkamą PIN kodą. Esą kai kuriuose Lietuvos bankomatuose kortelės nelegalaus skenavimo sistema yra paslepiama paties bankomato viduje.
Pasak užsienio bankininkų, šias sistemas diegiančių nusikaltėlių reikia ieškoti tarp bankomatus Lietuvoje instaliuojančių ir jų priežiūra užsiimančių firmų darbuotojų.
Populiarių Londono bankų "Barclay's" ir "Lloyds TSB" bankų atstovai savo klientams pataria prieš vykstant į Lietuvą apie numatomą kelionę savo banką perspėti telefono skambučiu ir siūlo naudotis papildomomis mokėjimo kortelių apsaugos priemonėmis, tokiomis kaip "Sentinel" ar "Platinum Account" draudimo polisai.
Jau įprasti tapo Lietuvos vartotojų skundai, kad jų mokėjimo kortelių nepriima kai kurios pasaulyje populiarios internetinės parduotuvės, jau seniai tapusios neatsiejama vakariečio gyvenimo dalimi.
Internetinių rinkos tyrimų kompanijų "Efunds" ir "ClearCommerce" skelbiamais duomenimis, Lietuva yra viena pasaulio šalių, pirmaujančių pagal banko mokėjimo kortelių vagystes. 2002 metais "ClearCommerce" reitinge Lietuva net buvo pakilusi į pavojingiausių šalių dešimtuką.
"Esu labai nustebusi. Lietuva yra viena iš tų Europos šalių, kuriose sukčiavimo lygis kaip tik yra žemas", - kalbėjo SEB Vilniaus banko Mokėjimo kortelių departamento direktorė Audronė Narkauskienė.
J teigė negirdėjusi, kad koks nors Europos bankas butų taip neigiamai nusiteikęs Lietuvos atžvilgiu: "Tokie ribojimai - labai reti. Jie nustatomi tada, kai kas nors rimta įvyksta toje valstybėje ar regione".