Vienas žaliųjų judėjimo Lietuvoje pradininkų, sąjūdietis, matematikas Saulius Lapienis pakvietė šiauliečius į diskusiją apie atominę energetiką. Jo nuomone, atominis projektas Lietuvoje yra „stumiamas“, nepaisant visuomenės nuomonės.
Ekologijos nėra ir nebus
Saulius Lapienis diskusijoje klausė, ar atominei energetikai naudojamas kuras – švarus? „Nieko panašaus. Urano rūdą iš aborigenų atimtose žemėse kasa Australija. Dalis iškasama Kanadoje. Abi šios šalys yra užteršusios šalia esančias upes, pasakojo mokslininkas. – Uzbekistane yra miestas, kuriame kasamas uranas. Jis yra antroje vietoje pagal radiacijos užterštumą po Černobylio.“
S. Lapienis akcentavo, kad jokie atominių elektrinių kaminų filtrai nesulaiko kai kurių radioaktyvių izotopų, kurie nusėda penkių kilometrų spinduliu. Kitas klausimas, kur dėti panaudotą kurą? Jis esąs ideali medžiaga branduolinėms bomboms gaminti.
Laikinai saugoti panaudotą kurą kol kas galima Vokietijoje – penkiasdešimčiai metų. Ilgasis saugojimo periodas gali trukti ir 100 tūkstančių metų. „Suomiai jau vykdo trijų amžių statybą. Ją planuojama baigti kito amžiaus pradžioje. Tai bus šios šalies atominių atliekų ilgalaikė saugykla. O kur atliekas dėti kitoms valstybėms?“ – klausė mokslininkas.
S. Lapienis akcentavo, kad daugiau nei 430 pasaulio branduolinių reaktorių artėja prie uždarymo ribos.
LEO-2
Matematiko žiniomis, Jungtinės Amerikos Valstijos jau 30 metų nestato nė vienos atominės elektrinės ir jų nefinansuoja, todėl Pasaulio banko finansinės paramos tikėtis neverta. ES taip pat neremia atominės energetikos.
Kinija, kuri planavo pasistatyti 80 atominių elektrinių ir aplenkti JAV, sumažino savo užmojus iki 20 elektrinių. Tuo pačiu pajėgumu gamina vėjo jėgaines ir saulės baterijas. Anot S. Lapienio, yra žinoma, kad Kinija jau turi pagaminusi saulės baterijų pusei pasaulio. Globali energetika gali pasisukti kita linkme.
S. Lapienis priminė tarptautinių ekspertų išvadas, jog dabar atominės elektrinės statomos šalyse, kuriose yra įsigalėjusi korupcija: Rumunija, Bulgarija, Rusija, Baltarusija.
S. Lapienio nuomone, visa finansinė našta teks Lietuvai: „Ar „Hitachi“ ir Japonija mus rems finansiškai? Abejoju, nes vien likvidavus Fukušimos padarinius Japonija gali bankrutuoti keletą kartų. Kaimyninės šalys galbūt pirks elektros energiją, tačiau niekas nepriims į savo šalį saugoti atliekų. Kiek mums tai kainuos?“
Mokslininkas naujos atominės elektrinės projektą vadina „LEO-2“: „Pelnus pasidalins labai siauras žmonių ratas, o milžiniškas valstybės skolas turės mokėti ištisos mūsų kartos“.
Saugumas negarantuotas
S. Lapienis pastebi, kad niekas nebekalba, jog Ignalinos AE stovi ant tektoninio lūžio. Baltarusijoje yra išlikę senų laikraščių, kuriuose aprašomas žemės drebėjimas mūsų pasienyje, kai ant kojų neišsilaikė karvės bei kiti gyvūnai.
Atominė elektrinė gali tapti atomine bomba, jei pačiai būtų nutrauktas elektros tiekimas. Papildomas apsauginis aušinimas, kokį planuoja turėti ir būsimoji elektrinė, esąs veiksmingas tik 72 valandas po avarijos. Neatmetama galimybė, jog sugedus kai kuriems palydovams, atsakingiems už pasaulinio laiko skaičiavimą, sutriktų ir atominių elektrinių veikla. Elektroniką gali išvesti iš rikiuotės ir Saulės audros. Tai taip pat gali būti pražūtinga.
S. Lapienis patobulintą „Hitachi“ reaktorių palygino su „zaporožiečiu“, kuriame įtaisyta GPS navigacija. Jo teigimu, tai tik elektronika praturtintas reaktorius.
Baiminamasi atominio sąvartyno
Diskusijos dalyviai pasirašė dėl atominės elektrinės statybos referendumo. Susitikime dalyvavęs šiaulietis pensininkas Juozas pasirašė „už“. Jo nuomone, Lietuva yra maža valstybė ir tokio atominio giganto jai nereikia. Daug pigiau būtų pirkti elektrą iš kaimyninių valstybių, plėsti atsinaujinančių šaltinių energetiką.
„Ta elektrinė tik skolą mums ant pečių užkraus. Jei išrinksime protingą valdžią, gal ir pasikeis jos požiūris, tačiau dabar viskas vyksta nesiklausant visuomenės nuomonės“, – sako Juozas.
Šiaulių universiteto filologė Jūratė Žukauskienė retoriškai klausė, kodėl Europos Sąjunga, prieš priimdama Lietuvą į savo draugiją, primygtinai reikalavo uždaryti atominę elektrinę, o dabar laikosi neutralios pozicijos?
J. Žukauskienė baiminasi, kad šalia naujosios elektrinės bus įrengta panaudoto branduolinio kuro saugykla, kurioje bus kaupiamos ir kitų valstybių atliekos.
Alvydas JANUŠEVIČIUS