Šiame „Balsas.lt savaitė“ numeryje apžvelgiama, kaip asmenybės buvo formuojamos sovietiniais laikais ir kokiu keliu žengia šių dienų ateities lyderius ugdyti siekianti švietimo sistema.
Kiekvienai epochai būdingas savitas vaikų idealų formavimo braižas. Lietuvoje sovietai buvo išstūmę religiją bei tautiškumą, o dabar konkuruoja konservatyvumas ir „postmoderniųjų pilietininkų“ vertybės.
Vaikų auklėjimo ir idealų formavimas, kaip ilgalaikius padarinius sukelianti sritis, visuomet buvo svarbi.
Šiaulių Stasio Šalkauskio gimnazijoje 33 metus dirbanti fizikos mokytoja Alma Vijolita Niauronienė „Balsas.lt savaitei“ pasakojo, kad šiomis dienomis vaikų idealai formuojami per mokymosi programas ir užklasinę veiklą.
„Suvokimą apie gyvenimą, pagrindines vertybes vaikams dažniausiai įskiepija tėvai, visa tai atsinešama iš namų aplinkos. Dabar tokie laikai, kai vaikai labiau orientuoti į gyvenimo tikslą. Iš anksto rūpinasi, kuo taps baigę mokyklą. Jie renkasi mokymosi dalykus itin atsakingai. Labai stengiasi pasiruošti. Iš esmės jaunimas renkasi tą veiklą, kuri būtų naudinga ateityje“, – pabrėžia A. V. Niauronienė.
Tuo tarpu 1918 metais, atkūrus Lietuvos Nepriklausomybę ir įdiegus visuotinį privalomą pradinį švietimą, susirūpinta ir būsimųjų kartų vertybiniais orientyrais. Jau tais pačiais metais atsirado Lietuvos skautų būreliai.
Lietuvoje veikė ir kitos gausios jaunimo organizacijos, pavyzdžiui – ateitininkai, kurių šaknys šalyje dar senesnės ir siekia 1905 metus. Tai krikščioniškos pakraipos judėjimas, kuris dar iki sovietų okupacijos kaip nelojalus buvo uždraustas tautininkų režimo.
1940 ir 1944 metais sovietams okupavus Lietuvą, senosios organizacijos buvo išstumtos iš viešųjų erdvių kaip ir jų vertybės – tėvynė, tautiškumas ar katalikybė.
Sovietų okupacijos laikais Lietuvoje mokyklinė ideologizuotų propagandinių organizacijų piramidė buvo paprasta: spaliukai, pioneriai, vėliau komjaunimas. Plačiau apie šią temą ir kitas aktualijas skaitykite naujame „Balsas.lt savaitės“ numeryje.