Ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė sako, kad Lietuva inovacijų atžvilgiu atsilieka nuo kitų šalių. Anot jos, Europos Komisija rekomendavo sukurti vieną nacionalinę verslo ir inovacijų paramos agentūrą.
„Šiuo metu inovacijų politika per daug fragmentuota. Mes siekiame įmonių produktyvumo, dvigubinti aukštos pridėtinės vertės produktų eksportą. Investuoti į mokslinius tyrimus ir plėtrą“, – sakė ministrė.
Anot jos, pertvarkos metu į vieną agentūrą bus konsoliduotos visos su inovacinės veiklos ir verslo skatinimu susijusios valstybės funkcijos, kurias šiuo metu atlieka kelios įstaigos – Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūra (MITA), „Versli Lietuva“ ir Lietuvos verslo paramos agentūra (LVPA). „Versli Lietuva“ ir LVPA bus sujungtos į vieną naują agentūrą. Tai planuojama atlikti kitų metų pirmojoje pusėje.
„Siekiame turėti vieną agentūrą, į kurią galėtų kreiptis ir gauti finansavimą Lietuvos verslai. Agentūra turės naują vadovybę, ieškome jai naujų darbuotojų. Jeigu senieji agentūrų vadovai jeigu norės pretenduoti į vadovo poziciją turės kandidatuoti, jiems pirmenybės nebus. Naujojo vadovo atlyginimas bus konkurencingas viešajame sektoriuje, sieks apie 4–5 tūkst. į rankas. Dabartinių įstaigų vadovų atlyginimai siekia apie 2 tūkst. eurų.
Įstaigoje norime turėti ir tarptautinių ekspertų ir nematyti interesų konfliktų. Dabar agentūrose, kai kurie darbuotojai gauna tiesioginių naudų“, – teigė A. Armonaitė.
Ekonomikos ir inovacijų ministerija skelbia, kad II ketvirtį pačios ministrės alga su priedais buvo 4381 euras neatskaičius mokesčių. Į rankas tai būtų maždaug 2650 eurų. Taigi, naujos įstaigos vadovas gautų kone dvigubai didesnę algą nei pati ministrė.
Anot A. Armonaitės, įgyvendinus planuojamą reformą tradiciniai ir netradiciniai verslai nebus skirstomi.
„Dėmesys bus skiriamas ne tik naujoms, inovacijas kuriančioms įmonėms, bet ir tradicinei pramonei“, – sakė A. Armonaitė.
Jos teigimu nauja agentūra turėtų būti įsteigta kitų metų pradžioje, dabar vyksta reorganizacija.
Viceministrė Eglė Markevičiūtė teigė, kad naujoji agentūra turės didesnę atsakomybę prieš politikos atstovus.
„Visos šalys eina tuo pačiu keliu. Todėl inovacijų agentūros sukūrimas yra būtinas, jis per metus padės sutaupyti 2 mln. eurų administracinių lėšų“, – sakė viceministrė.
Pasak jos, šiuo metu agentūrose dirba 458 darbuotojai, šiuo metu apie 60 darbuotojų turi terminuotas darbo sutartis, kurios baigsis metų pabaigoje. Tačiau bus siekiame, kad dalis jų irgi įsilietų į naują agentūrą.
Agentūros „Versli Lietuva“ vadovė Daina Kleponė sakė, kad net ir dideliems verslams reikia padėti keisti.
„Todėl agentūros tikslas padėti visiems verslams, nepriklausomai nuo dydžio ar srities. Didelis dėmesys bus skiriamas įmonių plėtrai, jų produkcijos eksportui, įmonių steigimuisi užsienyje. O viešasis sektorius turi sukurti sąlygas padėti verslams.
Anksčiau verslai turėjo lankstyti per kelias agentūras, gaišti laiką, dabar turėtų būti paprasčiau, paslaugos veiks vieno langelio principu“, – komentavo D. Kleponė.