• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Nuo 2018 m. sausio 1 dienos įsigaliosiantys Alkoholio kontrolės įstatymo pakeitimai gali pasunkinti Lietuvos pareigūnų darbą. Mat Lietuvoje legalus alkoholio įsigijimo ir vartojimo amžius bus 20 metų, o kaimyninėse Latvijoje ir Lenkijoje – 18 metų.

Nuo 2018 m. sausio 1 dienos įsigaliosiantys Alkoholio kontrolės įstatymo pakeitimai gali pasunkinti Lietuvos pareigūnų darbą. Mat Lietuvoje legalus alkoholio įsigijimo ir vartojimo amžius bus 20 metų, o kaimyninėse Latvijoje ir Lenkijoje – 18 metų.

REKLAMA

Jau šiais metais dėl padidintų akcizų kilus alkoholio kainoms Lietuvoje, dalis lietuvių patraukė apsipirkinėti į kaimynines šalis. Tačiau, kaip bus kontroliuojama situacija po 2018 m. sausio 1 d., kuomet vairavimo teises turintys 18–19 metų jaunuoliai sumanys alkoholio vykti ir nusipirkti ten, kur legalu?

Tik įvažiavus į šalį, jaunesniems nei 20 metų asmenis – kita tvarka

Įsigaliojus įstatymo pakeitimams, asmenys iki 20 m. negalės ne tik įsigyti ir vartoti alkoholinius gėrimus, bet ir jų turėti.

Sveikatos reikalų komiteto pirmininkė Agnė Širinskienė naujienų portalui tv3.lt teigia, kad nors kitose šalyse jaunuoliams įsigyti alkoholį bus legalu, Lietuvoje taikoma teritorinė teisė – tad kirtus valstybės sieną alkoholis vežamas mašinoje taps nelegaliu.

REKLAMA
REKLAMA

„Tas pats būtų, jeigu klaustumėte, ar kai Olandijoje legaliai nusipirkus narkotikų, gali juos legaliai atvežti į Lietuvą. Greičiausiai atsakymas būtų, kad ne. Šiuo atveju irgi, jei amžius yra, tai Lietuvoje taikoma kita amžiaus riba“, – sako ji.

REKLAMA

Paklausta, kaip turėtų būti elgiamasi, jei sustabdyti jaunuoliai nurodys, kad alkoholis laikomas automobilyje yra tėvų, Seimo narė nurodo, kad tai visų pirma reikės įrodyti.

„Policija turės galimybes apklausti tėvus ir nustatyti aplinkybes. Tai ne tik radimo faktas pas kažką automobilyje, bet ir įrodinėjimo dalykas, kam tas daiktas priklauso. Visos aplinkybės atlikti tyrimus, kaip ir paprastai būna administracinėse bylose, egzistuoja“, – teigia ji.

REKLAMA
REKLAMA

Taip pat A. Širinskienė nemano, kad tokia skirtinga taikoma šalių politika Lietuvos jaunuolius paskatins vykti į kaimynines šalis alkoholio.

„Iš tikrųjų, man, kaip žmogui, kuris gyvena Latvijos pasienyje ir Latvijoje apsipirkinėja keturis metus ar daugiau, juokingai skamba teiginiai, kad masiškai kažkas važiuoja ir perka Latvijoje. Šį savaitgalį buvau Daugpilyje tose pačiose parduotuvėse, ne tik renginiuose, ir aiškiai matosi, kad didesnio lietuvių srauto kavinėse ar parduotuvėse nėra. (...) Ir aplink esančiuose miestuose nematau ir nustebusi seku žinias, kur atsiranda tas pigus alkoholis ir kitos pigios prekės, nes Latvijoje ir maistas, ir alkoholis nėra toks pigus“, – mano A. Širinskienė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tiesa, kad važiavimai apsipirkti į Suvalkus klesti, ji neneigia. Tačiau teigia, kad reikia įvertinti tai, ar žmogus investuos į kelionę vien dėl alkoholio įsigijimo.

Advokatas: situaciją suvaldyti bus sunku

Nuo naujų metų visiems 18–19 metų piliečiams prieš sėdant už automobilio vairo, reikės pasitikrinti, ar tikrai automobilyje nėra alkoholinių gėrimų. Nors šie bus ir ne jų, įrodyti gali būti sunku.

REKLAMA

„Patartina apsižiūrėti variuojamą priemonę. Aišku, reikia skirti du dalykus: nuo esančio alaus butelio ir keturių dėžių alaus. Viskas vertinama pagal faktines aplinkybes, kaip tai atrodo, ar protingas žmogus patikės tuo, ką jaunuolis papasakos ir, kaip paaiškins. Apsižiūrėti visada gerai, ką gabeni, nes maža ką“, – naujienų portalui tv3.lt komentuoja „Veto LT“ advokatų profesinės bendrijos advokatas Tadas Blažys.

REKLAMA

Pasak jo, visuomet įgyvendinant alkoholio kontrolę kyla problemų. Kaip pavyzdį jis pateikia alkoholio vartojimą viešoje vietoje – įstatymas draudžia, bet, jei vartojama iš maišelio, pažeidimo pavyksta išvengti. Tai reiškia, kad ir šiuo atveju ne visi pažeidėjai gali būti pagauti.

„Šiuo atveju, jei aiškiai nesimatys, kad jie laiko alkoholinius gėrimus, tai ir netikrins, bet jei vyks policijos patikrinimas... Ypatingas dėmesys yra kreiptinas į transporto priemones, kurias vairuoja jaunesnio amžiaus vairuotojai. Tokiu atveju bus paprašyta atidaryti bagažinę ir prasidės kita istorija: iš kur alkoholis, kur važiuojate, kaip įsigijote.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tad kai jaunuoliai veš alkoholį neturėdami 20 metų amžiaus Lietuvos teritorijoje, jie jau pažeidinės įstatymą“, – sako T. Blažys.

T. Blažio teigimu, gali būti atvejų, kuomet jaunuoliai tvirtins kad alkoholis ne jų.

„Kai yra 18 ir 16 metų, skirtumas yra pilnametis ar ne, dabar ta amžiaus riba persislinks ir turėsime lygiai tą patį žaidimą. Čia yra mano draugo, čia ne mano.

Su šitais įstatymais taip būna, kad jie pakankamai griežti, bet bus problemų su jų įgyvendinimu. Yra įstatymas bet jo įgyvendinimo būdai, kaip užtikrinti ir sugriežtinti nėra“, – teigia advokatas.

REKLAMA

Be to, advokatas prideda, kad kol kas nėra numatyta, kokia atsakomybė jaunesnių nei 20 metų asmenų laukia už alkoholio vartojimą ar turėjimą.

Pats Policijos departamentas taip pat kol kas tikslių priemonių, kaip vykdys kontrolę, nėra nutaręs.

Draudimas turėti alkoholinių gėrimų bus netaikomas tiems asmenims nuo 18 m., kuriems alkoholinių gėrimų turėjimas būtų darbo veiklos (pobūdžio) dalis darbo vietoje ir darbo metu. Tačiau įmonėms būtų draudžiama alkoholinių gėrimų pardavimo skatinimo veiklai pasitelkti asmenis iki 20 m.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų