Geros verslo praktikos, įvedant eurą, memorandumą pasirašė daugiau nei 3 tūkstančiai Lietuvos įmonių. Kaip sekasi įmonėms laikytis euro įvedimo įstatymo, prižiūri 17 institucijų, o jų veiklą kontroliuoja ir koordinuoja Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba. Tačiau verslininkams, pasirašiusiems memorandumą, iškilo klausimas: ar inspektoriai labiau tikrina prekių ir paslaugų vietas, kurios pažymėtos logotipu „Perskaičiuota sąžiningai“?
Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) yra viena institucijų, kuri prižiūri, kaip verslininkai laikosi euro įvedimo įstatymo. Šios tarnybos balsas.lt teiravosi, kaip planuojami įmonių patikrinimai ir ar iš tiesų daugiau dėmesio skiriama toms įmonėms, kurios savo prekybos ir paslaugų vietas pažymi logotipu „Perskaičiuota sąžiningai“? „Geros verslo praktikos memorandumą dėl sąžiningo kainų perskaičiavimo įmonės pasirašo savo noru. Taip jos prisiima aiškius įsipareigojimus, susijusius su valiutos keitimu. Visų pirma, tai – socialine atsakomybe, geranoriškumu ir pasitikėjimu grįstas veiksmas, tad VMVT nekelia sau tikslo sugriežtinti šį dokumentą pasirašiusių įmonių kontrolę. Visi maisto tvarkymo subjektai tikrinami pagal metų pradžioje sudarytus planus. Be to, yra atliekami neplaniniai patikrinimai pagal skundus, patikrinimai pagal gautą iš kitų institucijų informaciją ar kt. Kiekvieno planinio ir neplaninio patikrinimo metu tikrindami, ar subjektas laikosi maisto tvarkymo reikalavimų, teritorinių VMVT inspektoriai kartu įvertina ir patikrina, ar subjektas laikosi kainų nurodymo litais ir eurais tvarkos“, – pasakojo vyriausioji veterinarijos gydytoja-valstybinė veterinarijos inspektorė Aurelija Načienė.
Be to, A. Načienė pateikė VMVT nuo 2014 m. rugpjūčio 22 d. iki spalio 30 d. atliktų patikrinimų skaičius. VMVT inspektoriai atliko 3 020 patikrinimų, iš jų 408 atlikti subjektuose, kurie pasirašė Geros verslo praktikos, įvedant eurą, memorandumą. „Skaičiai viską pasako – kontrolė nėra tikslingai koncentruojama į subjektų, kurie pasirašę memorandumą, patikrinimą. Atkreipiame dėmesį, kad pakartotinis patikrinimas subjekte dėl kainų nurodymo litais ir eurais atliekamas, jei subjekte buvo nustatyta pažeidimų ir šis per 5 darbo dienas teritorinės VMVT neinformavo, kad trūkumai pašalinti“, – sakė A. Načienė. Tokią pačią informaciją patvirtino ir Valstybinė ne maisto produktų inspekcija. Pasak Paslaugų kontrolės skyriaus vedėjos Rimos Tuganauskaitės, patikrinimų planai sudaromi vadovaujantis ūkio subjektų rizikos metodika. Euro patikrinimų planai sudaromi neatsižvelgiant į tai, ar ūkio subjektai yra pasirašę Geros verslo praktikos, įvedant eurą, memorandumą, ar ne. Mėnesiniai Inspekcijos patikrinimo planai viešai skelbiami inspekcijos interneto svetainėje www.vnmpi.lt. Balsas.lt primena, kad, atlikusi patikrinimą ir nustačiusi pažeidimą dėl dvejopo kainų nurodymo, priežiūros institucija pirmą kartą dažniausiai skiria įspėjimą. Ne vėliau kaip per 5 dienas atliekamas pakartotinis patikrinimas – jei pažeidimas tebėra nepašalintas, iš karto pritaikomos ekonominės sankcijos: fiziniams asmenims – bauda iki 5 000 litų, įmonėms – bauda nuo 1 000 iki 10 000 litų.
Euro.lt duomenimis, priežiūros institucijos 2014 m. spalio mėnesį atliko 3 365 patikrinimus dėl dvejopo kainų litais ir eurais nurodymo. Nustatyta 212 pažeidimų – tai sudaro 6,3 proc. visų atliktų patikrinimų. Už LR euro įvedimo Lietuvos Respublikoje įstatymo pažeidimus spalio mėnesį skirti 209 įspėjimai ir 3 piniginės baudos.