• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Investavimas į vyną laikomas alternatyviu arba netradiciniu būdu, tačiau pasaulyje egzistuoja daugybė investavimu tik į šį taurųjį gėrimą užsiimančių fondų. Geros kokybės vynas investiciniame portfelyje gali tapti pelningu instrumentu. Norintys investuoti į vyną Lietuvoje jį gali įsigyti, tačiau parduoti ir uždirbti pelno mūsų šalyje trukdo įstatymų bazė.

REKLAMA
REKLAMA

Kainą kelia kinai

Šiais metais, palyginti su 2009-aisiais, vyno apyvarta padidėjo 200 proc. Pagal „Bordeaux“ indekso mėnesinę vyno rinkos būklės ataskaitą, baltasis ir raudonasis vynai – geresnė investicija nei auksas ar nafta. Palyginti su praeitais metais, šiemet vyno kaina šoktelėjo 5 proc. ir aplenkė 3 proc. pakilusią naftos kainą bei 2 proc. padidėjusią aukso kainą.

REKLAMA

Panašu, kad vyno kaina ir toliau turės tendenciją kilti. Pastaruoju metu prie to itin prisidėjo išaugęs Kinijos gyventojų susidomėjimas šiuo gėrimu.

Šiemet Honkonge vykusiame aukcione vynas buvo nupirktas už išties rekordinę sumą, pavyzdžiui, kiekvienas iš trijų 1869-ųjų metų „Chateau Lafite“ vyno butelių buvo parduotas už 143 tūkst. svarų (apie 583 883 litus). „Tai parodo neįtikėtiną susidomėjimą vynu regione, – sako „Bordeaux“ indekso įkūrėjas Gary Boomas. – Kinijos pirkėjai išsiugdė ypač gerą skonį vynui, o alternatyvios investicijų rūšys, tokios kaip auksas ir akcijos, metų pabaigoje apvylė. Būtent todėl logiška prognozuoti, kad vyno kaina kils ir ateinančiais metais.“

REKLAMA
REKLAMA

„Vyno klubo“ steigėjas Arūnas Starkus sako, kad neveltui „Mouton Rothschild“ pernai nusprendė savo etiketei sukurti pasamdyti būtent kinų menininką: „Kinijos rinka didžiausia. Europiečiams vyno butelio kaina gali atrodyti labai užkelta, tačiau kinams ji – normali.“

Lietuvoje investuoti sunku

Egzistuoja dvi priežastys, dėl kurių žmonės investuoja į vyną. Pirma, tiesiog investuojama į produktą, kuris ateityje brangs. Jei norite pavaišinti svečius tam tikros brandos vynu, kuo anksčiau jį nusipirksite, tuo jis bus pigesnis. Antra priežastis – griežta finansinė investicija, kuria siekiama gauti pelno perparduodant produktą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Vynas, kaip investavimo instrumentas, domina ir lietuvius. Mūsų šalyje labiau paplitęs pirmo tipo investavimo būdas. „Besidominčių investavimu į vyną yra. Daug žmonių apie tai mąsto, tačiau neaišku, ar jiems pavyks tai įgyvendinti“, – abejoja A. Starkus. Jo teigimu, investavimui tinkančio vyno įsigyti Lietuvoje galima, tačiau parduoti įmanoma būtų nebent „draugui“, t. y. neoficialiai. „Todėl žmonės jį pardavinėja užsienyje“, – pabrėžia pašnekovas.

REKLAMA

Lietuvoje vyną investavimo tikslais perkantys entuziastai dažniausiai namuose turi įsirengę specialius rūsius, kuriuose yra saugomas ir brandinamas vynas. „Tačiau paprastesnis kelias – pirkti užsienyje ir laukti metus ar dvejus, kol bus galima gauti grąžos“, – sako A. Starkus. Tokiais atvejais žmogus vyno portfelį valdo virtualiai, net nematydamas įsigytų butelių.

REKLAMA

Pagrindinis trukdis užsiimti investavimu į vyną Lietuvoje – įstatymų bazės trūkumai. Investuoti į vyną norintis žmogus Lietuvoje privalėtų steigti įmonę, mat jo veikla būtų reglamentuojama kaip alkoholio parduotuvės, kurios prekybai reikalinga licencija.

Pasak „Vyno klubo“ atstovo, kol kas Lietuvoje prabangaus vyno pirkimu labiau domisi kolekcininkai, nesuinteresuoti iš šios veiklos gauti pelno. „Visi, kurie investuoja, yra žinovai, kolekcininkai, kurie mokėsi apie vyną mokyklose“, – sako pašnekovas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Reikia pasiruošti

Investicinio vyno vertė vidutiniškai per metus išauga apie 15 proc., tačiau, anot A. Starkaus, augimas gali siekti ir pusantro, 2 arba 3 kartus, o pelningai parduoti įsigytą vyną galimą ir po mėnesio.

Kaip pasirinkti tokį vyną, kad jo vertė užtikrintai kiltų? „Jeigu tai žinotume, nebūtų verslo. Visada yra rizika, todėl reikia išmanyti tam tikrus dalykus, kad investuotum sėkmingai“, – teigia A. Starkus. Pasak jo, tradicinio vyno portfelio (į kurį įeina „Bordeaux“, „Port“ ir kitų rūšių vynai) vertė per 5 metus išaugo net 200 proc.

REKLAMA

Pašnekovas pažymėjo, jog kad ir kokia patraukli atrodytų investicija į vyną, vis dėl to ji yra labai rizikinga: „Tai nėra „tikra“ investicija. Galite nusipirkti brangaus vyno, tačiau visada yra tikimybė, kad jis sugedęs, saugykloje susprogs radiatorius, butelį pamiršite mašinoje ir jis suges ar panašiai. Tad jei norite investuoti į vyną, reikia ypatingo pasiruošimo.“

REKLAMA

Kita šios investicijos specifika: pasaulinė rinka yra labai maža ir kiekvienas joje dalyvaujantis įtakingesnis žmogus gali daug pakeisti ir į teigiamą, ir į neigiamą pusę.

„Kaip finansinė investicija vynas turėtų būti antrinė arba tretinė, – sako A. Starkus, – Lietuvoje į vyną investuoja labiau jį vertinantys kolekcininkai, kuriems vyno butelis yra kolekcijos dalis, o įprastam investuotojui nesvarbu, ar investuoti į vyną, ar į miežius, ar į kavos pupeles – tad greičiausiai jis „žais“ ne su vynu.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Patarimai investuotojams:

Rinkitės tik geriausias vyno rūšis. Tik pasaulinio garso vynai turi potencialą brangti.

Vyną reikia laikyti taisyklingai, geriausia specialiai tam skirtose saugyklose.

Bendradarbiaukite ir konsultuokitės tik su kvalifikuotais ir gerą reputaciją turinčiais importuotojais ir pardavėjais.

Parengta pagal wine-searcher.com/em>

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų