Jeigu ji įsigaliotų, patys darbuotojai galėtų nuspręsti, kad serga. O tai būtų pateisinama priežastis nesirodyti darbe ir gauti pinigus už nieko neveikimą.
Darbdaviai įspėja, kad tokie pakeitimai atvertų Pandoros skrynią darbuotojų piktnaudžiavimui ir neatsakingam elgesiui.
Turės pasitikėti darbuotojo žodžiu
Dabar už pirmas 2 laikino nedarbingumo dienas ligos išmoką moka darbdavys, o nuo 3-ios – „Sodra“.
Darbdavio išmoka negali būti mažesnė negu 62,06 proc. ir didesnė negu 100 proc. žmogaus darbo užmokesčio. „Sodros“ mokama ligos išmoka yra lygi 62,06 proc. kompensuojamojo uždarbio dydžio.
Kad išmoka – tiek darbdavio, tiek „Sodros“ – būtų išmokėta, gydytojas turi įvertinti tikrąją darbuotojo sveikatos būklę ir pripažinti laikinai nedarbingu. Tačiau tokio reikalavimo siūloma atsisakyti.
Neseniai paklausta, kas, jeigu ne šeimos gydytojas, turėtų išrašyti nedarbingumo pažymėjimą, sveikatos apsaugos ministrė Marija Jakubauskienė sakė:
„Mes siūlome pasitikėjimo kreditą ir pasitikėjimo santykį tarp gydytojo, paciento, žmogaus, mūsų piliečio ir darbdavio. Atsakydama į jūsų klausimą, niekas neišrašys pažymėjimo.“
Kitaip tariant, ministrė siūlo, kad pats žmogus nuspręstų, ar jam darbdavys turėtų mokėti algą už tą laiką, kuomet jis nedirba.
„Tais atvejais, kai peršalimo sezonas, gripo sezono metu pakilo temperatūra, sloga gal karščiuoja, skauda gerklę žmogui, prastai jaučiasi ir negali ateiti į darbą arba būtų grėsmė ir kitam kolektyvui, tai žmogus paskambina savo darbdaviui ir pasako, kad „sergu“, – kalbėjo M. Jakubauskienė.
Anot jos, priėmus naują tvarką, nereikėtų, kad gydytojai pripažintų žmogų sergančiu, laikinai nedarbingu.
„Siūlome, kad tas pirmąsias 2 dienas, kai jau ir taip apmoka jas ne „Sodra“, apmoka darbdavys, tai pasitikėjimo principu pacientui žmogui susirgusiam nereiktų bėgti pas gydytoją šeimos gydytoją gauti tą nedarbingumo pažymėjimą.
Pakaktų paskambinti savo darbdaviui ar elektroniniu paštu, kokia kultūra įstaigoje yra, informuoti ir pasakyti, kad sergu. Ir darbdavys pasitikėtų savo darbuotoju ir nereikalautų pagrįsti jo neatėjimą į darbą medicininiu dokumentu, gydytojo pažymėjimu“, – aiškino ministrė.
Pasak jos, nauja tvarka, kurią esą reikėtų patvirtinti kuo greičiau, sutaupytų laiko gydytojams.
Nedarbingumą traktuos kaip mokamas atostogas?
Lietuvos verslo konfederacijos (LVK) generalinė direktorė Ineta Rizgelė kritiškai vertina Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) ministerijos planus keisti dabartinę tvarką.
„LVK nuomone, siūlymas panaikinti nedarbingumo pažymėjimų išdavimą už pirmas dvi dienas gali atverti Pandoros skrynią piktnaudžiavimui.
Remiantis SAM pasiūlymu, darbuotojas galėtų vienašališkai nuspręsti, kad serga, gauti už tai atlyginimą, o darbdavys kontrolės priemonių neturėtų. Natūralu, kad dalis darbuotojų šias dienas imtų traktuoti kaip papildomas apmokamas atostogas, kurias gali pasiimti bet kada be papildomo derinimo su darbdaviu“, – komentavo I. Rizgelė.
Anot jos, akivaizdu, kad tokia tvarka ne tik sukurtų neproporcingus kaštus darbdaviams. Taip pat išbalansuoti darbo organizavimą gamybos, prekybos ir aptarnavimo sektoriuose.
„Be to, iškyla rizika, kad tai taptų būdu išvengti atsakomybės už pravaikštas, neblaivumą ar kitus darbo drausmės pažeidimus“, – svarstė asociacijos vadovė.
Jos vertinimu, ne darbdaviai turi spręsti, ar darbuotojas tikrai serga. Tai yra gydytojų kompetencija.
„Suprantame norą mažinti darbo krūvius gydytojams ir šį tikslą palaikome, tačiau tai neturi būti daroma didinant kaštus ir administracinę naštą verslui“, – įspėjo I. Rizgelė.
Ji taip pat pažymėjo, kad daug įmonių jau dabar taiko praktiką, kai darbuotojams leidžiama likti namuose ir sveikti be reikalavimo pateikti nedarbingumo pažymėjimą.
Esą tai įmonės daro savo iniciatyva, be papildomos administracinės naštos, kuri SAM siūlymo atveju atsirastų, kadangi įmonėms atsirastų prievolė teikti duomenis „Sodrai“.
Lietuviai pirmauja pagal darbo diena, praleistas dėl ligos
Lietuvos pramonininkų konfederacijos (LPK) Verslo aplinkos ir ekonomikos departamento direktoriaus pavaduotoja Daiva Macijauskė taip pat pabrėžė, kad SAM pakeitimai reikš papildomą administracinę ir organizacinę naštą darbdaviams dėl ligos fakto nustatymo ir duomenų teikimo „Sodrai“.
„Verslas neturėtų būti verčiamas atlikti funkcijų, kurios akivaizdžiai priklauso sveikatos priežiūros įstaigoms, ypač kai nemaža dalis smulkių įmonių turi labai ribotus administracinius resursus“, – įsitikinusi pašnekovė.
Jos teigimu, ši iniciatyva taip pat kelia rimtų abejonių dėl galimo piktnaudžiavimo masto.
„Lietuva jau dabar pirmauja Europoje pagal skaičių dienų, kuriomis darbe nepasirodoma dėl ligos, o siūlomas modelis tik dar labiau paskatins neteisėtus pravaikštų „legalizavimus“.
Darbdavys nėra gydytojas – jis negali objektyviai įvertinti, ar darbuotojas iš tiesų serga, ar tiesiog nenori dirbti“, – aiškino D. Macijauskė.
Anot jos, jeigu tokios „sirgimo“ dienos taps dažnesnės, tai sukels ne tik tiesioginius kaštus, bet ir sutrikdys darbo procesus, ypač gamyboje ar paslaugų sektoriuje, kur svarbi pamainų drausmė ir atsakomybė.
„Dabartinė sistema yra logiška, nusistovėjusi ir pakankamai lanksti. Darbdaviai ir dabar turi galimybę lanksčiai reaguoti į darbuotojo prastą savijautą. Tuo metu SAM siūlymu sveikatos sistemos problemas būtų „sprendžiamos“ (eilės, gydytojų laiko trūkumas) perkeliant atsakomybę verslui.
Vietoje sisteminio sprendimo – pvz., nuotolinių konsultacijų plėtros, nedarbingumo pažymėjimų suteikimo supaprastinimo – siūloma praktika, kuri galimai paskatins dar didesnį piktnaudžiavimą“, – svarstė D. Macijauskė.
Jos atstovaujama LPK siūlo palikti nedarbingumo pažymėjimų išdavimą gydymo įstaigų kompetencijai, o SAM skatinti vidaus kontrolės stiprinimą ir skaidrumo didinimą gydymo įstaigose:
„Nepagrįsti ir lengvai išduodami NP šiuo metu yra viena iš priežasčių, kodėl susiduriame su ilgomis eilėmis ir mažėjančiu pasitikėjimu sistema. Pokyčiai turėtų būti nukreipti ne į papildomos naštos verslui sukūrimą, o į realių, sisteminių problemų sprendimą.“
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!
Piknaudžiavimai biulietienių dabar vyksta masiškai, o jūs dar norite tą spragą didinti?