Studentė Evelina (tikras vardas ir pavardė redakcijai žinomi) iš Vilniaus su tv3.lt skaitytojais nusprendė pasidalinti nemalonia patirtimi.
Ji papasakojo, kad eidama stotelės link per didelę liūtį buvo negailestingai aptaškyta pravažiuojančio automobilio.
„Buvo stiprus vėjas, vos nulaikiau skėtį. Su kita ranka prilaikiau kapišoną. Ėjau palei gatvę, skubėjau į autobusą. Užsidegus žaliai šviesai vienas automobilis už manęs paspaudė gazą ir net nespėjau susigaudyti, kaip jau stovėjau šlapiomis kelnėmis ir paltu.
Nespėjau pamatyti nei numerių, nei nieko. Nulėkė ir tiek. Stovėjau gal kokią minutę, bandydama sugalvoti, kaip čia elgtis. Galvojau, gal kažkur galiu kreiptis, bet kas iš to? Nežinau, nei kas vairavo, nei įrodymų neturiu. Bet ir palikti visko taip nemalonu – o jei ir vėl pasikartos?“ – rašė mergina.
Ji pridūrė, kad drabužiai buvo ne tik šlapi, bet ir purvini, žemėti. Evelina džiaugėsi, kad jie nebuvo šviesūs, nes, jos teigimu, nuostolių būtų buvę dar daugiau.
Tv3.lt redakcija pasidomėjo, ką tokiu atveju daryti ir kur kreiptis.
Toks atvejis taisyklėse nėra aptartas
Lietuvos kelių policijos tarnybos atstovė Jorūnė Liutkienė nurodė, kad Kelių eismo taisyklėse tokia ir panašios situacijos nėra aptartos ar reglamentuotos.
Vis tik ji paminėjo, kad Kelių eismo taisyklėse yra reglamentuotos bendrosios eismo dalyvių pareigos.
Viena iš jų – eismo dalyvių elgesys, kuris turi būti grindžiamas savitarpio pagarba ir atsargumu: „Viešajame eisme visada turime galvoti apie kitus ir elgtis pagarbiai, mandagiai.“
Dėl to J. Liutkienė patikino, kad, jei praeivį aptaško pravažiuojanti transporto priemonė, galima kreiptis į policiją.
Tačiau tokiu atveju reikia nurodyti įvykio (atsitikimo) datą, laiką, vietą, transporto priemonės valstybinį numerį, pateikti aplinkybes ir, jei jos buvo užfiksuotos, pridėti įvykio medžiagą, t. y. nuotraukas ar vaizdo įrašą.
Paklausta, ar be vaizdinių įvykio įrodymų asmens kaltinimai būtų nagrinėjami, kelių policijos atstovė paminėjo tik tai, kad teritorija, vieta ar gatvė, kurioje įvyko incidentas, gali būti stebima vaizdo kamerų:
„Išsiaiškinus, kam ji ar jos priklauso, galima kreiptis vaizdo įrašo.“
Bauda – nedidelė, o dėl žalos atlyginimo neaišku
J. Liutkienės teigimu, jei asmenį aptaško automobilis ir jis kreipiasi į policiją, pareigūnas tą konkretų atvejį vertins individualiai ir aiškinsis aplinkybes.
„Jei bus nustatyta, kad transporto priemonės vairuotojas padarė tam tikrą Kelių eismo taisyklių pažeidimą, už jį ir bus paskirta administracinė atsakomybė“, – aiškino pašnekovė.
Pasak jos, labiausiai tikėtina, kad vairuotojo veiksmai būtų kvalifikuojami pagal Administracinių nusižengimų kodekso 417 straipsnio 7 dalį (kiti Kelių eismo taisyklių pažeidimai).
Pagal jį vairuotojui būtų skirta bauda iki 12 eurų.
Paklausus, ar žmogui, kurio drabužiai ar daiktai buvo apgadinti dėl jį aptaškiusio vairuotojo kaltės, žala būtų atlyginta, J. Liutkienė atsakė, kad viskas priklausytų nuo situacijos.
Ji atkreipė dėmesį, kad dėl žalos atlyginimo būtų sprendžiama atskirai, mat jį reglamentuoja Civilinis kodeksas, o ne Kelių eismo taisyklės.
Atstovė pripažino, kad Lietuvos kelių policijos tarnyba tokių nusiskundimų nėra gavusi.
Jos spėjimu, žmonės dėl tokių ar panašių situacijų galimai kreipiasi į apskričių vyriausiuosius policijos komisariatus.