• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Policija ir finansų specialistai įspėja, kad pastaruoju metu daugėja sukčiavimo atvejų, todėl prašo gyventojus būti atsargius ir saugotis įtartinų žmonių su keistais jų pasiūlymais. Tačiau nepaisant perspėjimų, su sukčiumi neseniai susidūręs vilnietis skundėsi, kad pats nesuprato, kaip nepažįstamam žmogui atidavė beveik 100 eurų.

Policija ir finansų specialistai įspėja, kad pastaruoju metu daugėja sukčiavimo atvejų, todėl prašo gyventojus būti atsargius ir saugotis įtartinų žmonių su keistais jų pasiūlymais. Tačiau nepaisant perspėjimų, su sukčiumi neseniai susidūręs vilnietis skundėsi, kad pats nesuprato, kaip nepažįstamam žmogui atidavė beveik 100 eurų.

REKLAMA

Vyro istorija socialiniame tinkle Facebook“ pasidalijo jo dukra.

„Mano tėtį apgavo taip paprastai, kaip vaiką. Prie jo parduotuvės aikštelėje, Vilniuje privažiavo vyras. Jis prisistatė, kad yra iš Sakartvelo, tada pasiteiravo mano tėčio, kaip nuvykti iki oro uosto.

Tėtis geros širdies, todėl nusprendė žmogui padėti, paaiškino, kaip nuvažiuoti iki oro uosto“, – pasakojo moteris.

REKLAMA
REKLAMA

Anot jos, pamatęs, kad tėtis toks geras, svetimšalis vyras ėmė užkalbinėti jam dantį.

„Jis dėkojo už pagalbą ir pasiūlė tėčiui dovanų. Atidaręs tėčio automobilio dureles, ėmė krauti puodus ir keptuves. Sakė, kad viskas 3 tūkst. eurų kainuoja. Tada dar pasiūlė dovanų ir peilių rinkinį, sakė, kad jis kainuoja 250 eurų. Tačiau vėliau už peilius vyras paprašė susimokėti.

REKLAMA

Tėtis jam pasiūlė 50 eurų. Tačiau jis neturėjo grynųjų. Tad jie abu nuėjo prie bankomato. Viskas baigėsi tuo, kad tėtis už peilius sumokėjo 95 eurus. Visus kitus indus tas vyras susirinko. Viskas įvyko žaibiškai, tėtis net nesuprato, kas vyksta. Patikrinau, kad tie peiliai turbūt nė 10 eurų neverti. Taip pats nesuprasdamas tėtis nusipirko beverčius daiktus už beveik 100 eurų“, – skundėsi moteris.

REKLAMA
REKLAMA

Anot jos, parduotuvės aikštelė, kurioje viskas vyko, yra filmuojama.

„Todėl ieškome žmonių, kurie irgi atsidūrė panašioje situacijoje. Gal pateikę bendrą pareiškimą policijoje surasime sukčių, kuris apgaudinėja žmones“, – rašė moteris.

Šis jos įrašas sulaukė daugelio gyventojų komentarų.

Žmonės dalijosi, kad parduotuvių aikštelėse taip pat teko sutikti įtartinų tiek vyrų, tiek moterų, kurie įkalbinėjo pirkti peilius ar kvepalus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Vieni žmonės tikino, kad iš karto įtarę sukčiavimą, su pardavėjais nesileido į kalbas.

Tačiau buvo ir tokių, kurie įtartiniems pardavėjams už prastas prekes atidavė ir 200 eurų.

Sukčiavimo atvejų daugėja

Policija ragina gyventojus pranešti apie bet kokius nusikaltimus. Taip pat ji skaičiuoja, kad per 2022 m. sausįvasarį registruota 482, o per 2023 m. sausįvasarį 553 nusikalstamos veikos.

REKLAMA

Tuo metu Kauno technologijų universiteto (KTU) Ekonomikos ir verslo fakulteto docentė-praktikė Jurgita Butkevičienė skaičiavo, kad per pirmąjį 2022 m. pusmetį sukčiai iš lietuvių išviliojo daugiau nei 6 mln. eurų.

„Kartu su spartėjančia skaitmenizacija ir tobulėjančiais verslo modeliais auga sukčių skaičius. Remiantis Lietuvos bankų asociacijos (LBA) analizės duomenimis, per 2021 m. sukčiai iš Lietuvos gyventojų ir įmonių išviliojo 10,2 mln. eurų ir daugiau nei du kartus išaugo telefoninio sukčiavimo atvejų skaičius.

REKLAMA

Pinigų plovimo prevencijos centras pateikė duomenis ir apie pirmajį 2022 m. pusmetį, per kurį lietuviai į sukčių rankas atidavė 6,4 mln. eurų. Tokios tendencijos verčia gerokai sunerimti“, – komentavo specialistė.

Sukčiai ir jų sukčiavimo būdai tobulėja

Swedbank“ suskaičiavo, kad pernai dėl finansinio sukčiavimo buvo pradėti 3,8 tūkst. naujų tyrimų. Tai – daugiau nei du kartus didesnis tyrimų skaičius, palyginus su 2021 m.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tuo pačiu metu auga ir banko saugumo specialistų išsaugotų ir grąžintų lėšų suma – gyventojams ir verslo įmonėms išsaugota 2,9 mln. eurų, ir tai yra du kartus didesnė suma nei 2021 m., kai ši suma siekė 1,4 mln. eurų.

„Sparčiai augančiam fiksuotų finansinio sukčiavimo atvejų skaičiui įtakos turi kelios pagrindinės priežastys. Visų pirma, sukčiai nepaliauja intensyviai atakuoti gyventojų ir verslo įmonių, tobulėja sukčiavimo technologijos, sukčiavimas didžiąja dalimi yra tapęs virtualus.

REKLAMA

Kita vertus, stiprėja ir išmanėja banko prevencinės ir stebėsenos sistemos, leidžiančios operatyviai fiksuoti netipinę klientų elgseną bei įtartinus mokėjimus“, sakė „Swedbank“ informacinės saugos vadovė Žygeda Augonė.

 

Be to, ji pastebėjo, kad gyventojų sąmoningumo lygis taip pat auga, todėl žmonės, susidūrę su įtartinomis veikomis, vis dažniau apie tai praneša savo bankui ir policijai.

REKLAMA

Vis tik pasak Ž. Augonės, praėjusiais metais daugėjo kone visų tipų sukčiavimo atvejų, todėl bendra tendencija neramina.

Sparčiausias – sukčiavimo žinutėmis augimas

Praėjusiais metais banko duomenimis 2,6 karto padaugėjo sukčiavimo žinutėmis atvejų – dėl tokio sukčiavimo pradėta daugiau kaip 1,7 tūkst. tyrimų. Banko informacinės saugos specialistė atkreipia dėmesį, kad vis dažniau melagingos žinutės gyventojus pasiekia ne tik SMS pranešimais, bet ir „Viber“, „WhatsApp“ ir kitomis bendravimo programėlėmis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pasak Ž. Augonės, itin dažni sukčiavimo atvejai − kai gyventojai gauna pranešimus su raginimu prisijungti prie savo interneto banko, atnaujinti „Smart-ID“ paskyrą ar patvirtinti mokėjimą, kurio neinicijavo.

„Nors sukčiavimų žinutėmis skaičius pernai smarkiai išaugo, tačiau bendra dėl šio sukčiavimo būdo patirta žala per metus sumažėjo kone 4 kartus ir siekė 108 tūkst. eurų. Tai rodo, kad šį sukčiavimo būdą gyventojai vis dažniau sugeba atpažinti, jis nebėra toks veiksmingas“, – pažymi banko ekspertė.

REKLAMA

Romantiniai sukčiai ir fiktyvios investicijos

Pernai „Swedbank“ pradėjo du kartus daugiau tyrimų, susijusių su romantiniais ryšiais pagrįstu sukčiavimu.

„Nepaisant viešojoje erdvėje plačiai nuskambėjusių istorijų, kai imituojant romantinius ryšius išviliojami pinigai, tokių apgavysčių skaičius toliau auga. Deja, vis dar pasitaiko atvejų, kai banko darbuotojas ar pareigūnas, kuris pataria sukčiavimo aukai neatlikti rizikingų pavedimų „mylimam“ asmeniui į kitą valstybę, būna apkaltinamas kaip kliudantis asmeniniam gyvenimui“, – pasakoja Ž. Augonė.

REKLAMA

Jos teigimu, pasitaiko tokių romantinio sukčiavimo atvejų, kuomet sukčių aukos tokiose schemose netenka kelių dešimčių tūkstančių eurų.

Be to, pernai daugiau nei 90 proc. augo fiktyvaus investavimo sukčiavimo atvejai, kurių metu žadamos itin pelningos investicijos. Dėl tokio tipo sukčiavimo pernai banko saugumo ekspertai pradėjo virš 500 tyrimų.

„Gyventojai, kurie socialiniuose tinkluose ar interneto reklamose mato gundančius pavyzdžius investuoti su 25–100 proc. investicijų grąža per itin trumpą laikotarpį, turėtų prisiminti, kad vidutinė investicijų grąža ilguoju laikotarpiu svyruoja apie 7–9 proc. Realybės neatitinkantys pažadai turėtų sukelti rimtų įtarimų, kad tokie investavimo pasiūlymai yra melagingi“, – pabrėžė informacinės saugos vadovė.

REKLAMA
REKLAMA

Finansų ekspertės teigimu, vienus didžiausių nuostolių 2022 metais gyventojai patyrė dėl sukčiavimo kredito kortelėmis ir apgavysčių, susijusių su išankstiniu mokėjimu už prekes.

„Tokio pobūdžio sukčiavimo atvejų skaičius per metus Lietuvoje išaugo 3 kartus iki beveik 530, o dėl jų patirti nuostoliai viršijo 580 tūkst. eurų. Ši žala buvo patirta dėl išankstinių mokėjimų, kuomet žmonės susigundo pirkti iš nežinomų pardavėjų, tačiau norimos prekės nesulaukia arba gauna menkavertį jos pakaitalą“, – sakė Ž. Augonė.

Jos teigimu, tokio tipo sukčiavimai ypač suintensyvėja prieš didžiąsias metų šventes, kuomet aktyviau pradeda veikti ir sukčiai.

Kaip apsisaugoti nuo sukčių?

Informacinės saugos vadovė primena kelias paprastas saugumo taisykles, kurios gali padėti išvengti sukčių ir nuostolių.

Visų pirma, jokiu būdu negalima tretiesiems asmenims atskleisti savo interneto banko prisijungimo duomenų, „Smart-ID“ kodų, taip pat mokėjimo kortelių informacijos. Bankas nesiunčia SMS, „Viber“ ar „WhatsApp“ pranešimų ir neskambina telefonu, kad tokią informaciją rinktų iš savo klientų. Savo tapatybę klientas turi patvirtinti vienu vieninteliu atveju – kai pats kreipiasi į banką telefonu ir turi būti identifikuotas.

Antra, nepatartina spausti jokių nežinomų nuorodų, kurios atkeliauja elektroniniu paštu, SMS ar pokalbių programėlėmis. Kad ir kaip patraukliai skambėtų gauta žinutė ar laiškas, pavyzdžiui, jūs laimėjote interneto loterijoje arba jums atiteko palikimas, tai gali būti virusas arba sukčių jaukas išvilioti svarbią asmeninę informaciją, o vėliau – ir pinigus.

REKLAMA

Trečia, vertėtų vengti mokėti už pirkinį internete impulsyviai, neįsitikinus pardavėjo patikimumu, nepatikrinus viešų atsiliepimų apie jo veiklą. Atlikti paiešką „Google“ užtrunka vos kelias sekundes, ir tai gali išsaugoti jūsų pinigus. Be abejo, skelbiamos milžiniškos nuolaidos gerai žinomų prekės ženklų produkcijai – dar vienas signalas, kad jus medžioja sukčiai.

Ir romantinių virtualių santykių, ir investavimo atvejais patartina saugoti šaltą protą, o pinigus laikyti toliau nuo verdančių jausmų ir emocijų. Esant bent mažiausiam įtarimui, reikėtų nedelsiant nutraukti vykdomą operaciją ir kreiptis pagalbos į banko specialistą arba policiją.

Kai apgaus kokią komunistų pensinyyykę aušriną mariną, tada gal policija ir sujudės - šitie kelio į aerouosta "ieškotojai" jau mažiausiai metus Vilniuje siaučia.
Kaune prie autobusų stoties toks tipo gruzinas vaikšto,klausė kiek km iki klaipėdos ,pasakiau,tai jis tipo atsidėkodamas davė kvepalų o po to paprašė pinigu tipo bilietui iki klaipėdos.Padėjau tuos kvepalus ant žemės ir sakau varyk iš akių.Nu pzd čiut neapgavo,po to dar kelis kartus mačiau prie stoties trinantis.Fu šlykštynės.
tie diedukai ir bobutes ,dar gyvena tarybiniais laikais ,kai viskas buvo is po skverno ir deficitas.....visko seniai jau pilna parduotuvese !
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų