• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Antradienis Lietuvos ir pasaulio biržose

Žvelgiant į šiandieninę VVPB prekybą, susidaro įspūdis, kad investuotojai pradėjo pardavinėti turimas akcijas tam, kad suspėtų pasipelnyti iš veržliai kylančio AB „Lifosa“ akcijų kurso. Nors investuotojai, kurie ilgą laiką rinkoje buvo užėmę stebėtojų padėtį, tampa aktyvesni, aiškaus proveržio VVPB kol kas nematyti. Šiandien bendra VVPB apyvarta siekė 5,37 mln. litų, sandorių sudaryta 1126, o brangusių ir pigusių pozicijų santykis atitinkamai buvo 6/17. OMXV indeksas sumenko 0,9 proc. iki 429,05 punkto ribos. Pažymėtina, kad pastaruoju metu rinkoje stebimas didelis akcijų kainų svyravimas – dažnai staigiai pabrangusios pozicijos akimirksniu sulaukia pelnus „nusigriebiančių“ spekuliuotojų. Svyravimų amplitudė veikiausiai susiaurės tik tuomet, kai rinkoje aktyviau dalyvaus didieji rinkos investuotojai.

REKLAMA
REKLAMA

Prasti Lietuvos pieno perdirbimo bendrovių I ketvirčio rezultatai jau nebestebina investuotojų, nes anksčiau paskelbę savo finansinius rodiklius „Rokiškio sūris“ ir „Pieno žvaigždės“ taip pat patyrė nemažų nuostolių.

REKLAMA

Jeigu apskaičiuotume ketvirčio neigiamas pelningumo maržas, „Žemaitijos pienas“ atrodo truputėlį geriau, mat jo nuostoliai santykinai mažesni nei prieš tai rezultatus skelbusių pieno produktų gamintojų. Prisiminus 2007 m. I ketvirčio pelningumo maržas, padėtis buvo priešinga, t. y. „Žemaitijos pieno“ grynojo pelno maržos, lyginant su konkurentais, buvo žemiausios. Taip pat reiktų pastebėti, kad „Žemaitijos pienas“ sugebėjo daugiausiai iš visų pieno bendrovių padidinti savo pardavimų pajamas. Tai suponuoja prielaidą, kad šios bendrovės pieno produktų pardavimo rinkos smuko truputėlį mažiau.

REKLAMA
REKLAMA

Kaip ten bebūtų, aukštos žaliavinio pieno supirkimo kainos 2008 m. I ketvirtį, lyginant su 2007 m. atitinkamu periodu, buvo vienas pagrindinių prasto pelningumo veiksnių. Pastaruoju metu jos šiek tiek koreguojasi ir suteikia pieno perdirbėjams vilties tikėtis sėkmingesnių rezultatų. Kita vertus, pieno produktų kainų atsigavimo artimiausiu metu vargu ar galima tikėtis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Lyginant su 2007 m. I ketvirčiu, AB „Sanitas“ grupės pardavimai per I šių metų ketvirtį šoktelėjo 25,6 proc. Tam turėjo įtakos keli veiksniai. Pirma, 2007-ųjų pradžioje „Sanitas“ grupė dar jautė susijungimo su „Jelfa“ padarinius, kai įsigyta bendrovė dar nedirbo pilnu pajėgumu. Pagerėjusiems š.m. pardavimams taip pat turėjo įtakos naujos pardavėjų grupės suformavimas, tai ypač pagerino pardavimus Rusijoje.

REKLAMA

Iš paskelbtų konsoliduotų rezultatų matyti, kad taip pat pagerėjo ir bendrojo pelno marža – nuo 45,4 proc. iki 55,9 proc. Čia vėl svarbus veiksnys buvo geresnis „Jelfos“ pajėgumų išnaudojimas bei nuosavos produkcijos dalies padidėjimas pardavimuose (kontraktinės gamybos pelno maržos yra mažesnės).

Pirmoji šią savaitę prekybos sesija JAV pasibaigė visų biržų indeksų žymiu augimu: Dow Jones pakilo 1,02 proc., Standard & Poor's 500 – 1,10 proc., o Nasdaq – 1,76 proc. Optimizmo JAV akcijų rinkoms suteikė ne tik sustiprėjęs doleris bei atpigusi nafta, bet ir technologijų sektoriaus naujienos, t. y. „Hewlett-Packard“ planai perimti už 13 mlrd. JAV dolerių kompiuterių serviso kompaniją „Electronic Data Systems Corp.” bei kompanijos „Research in Motion Ltd.“ naujo produkto įvedimas į rinką. Gera žinia atėjo ir iš bankų sektoriaus – britų finansinio giganto „HSBC Holdings“ pelnas išaugo nepaisant milžiniškų nuostolių, atsiradusių dėl JAV kreditų krizės.

REKLAMA

Azijos regiono biržose šiandien taip pat vyravo daugiau teigiamos nuotaikos. Biržų indeksai krito tik Kinijoje, Malaizijoje ir Šri Lankoje. Šanchajaus biržoje smarkiausiai žemyn liuoktelėjo kasybos bei naftos gavybos kompanijų akcijų kainos, o tai iš esmės lėmė Kiniją sukrėtęs didžiausias per paskutiniuosius 58 metus žemės drebėjimas. Šiuo metu šalyje uždaryta ir neveikia tiek šachtos, tiek ir naftos gręžiniai. Tuo tarpu didžiausioje regione - Tokijo biržoje - indeksas Nikkei 225 pakilo 1,53 proc. JAV investuotojų optimizmu užsikrėtė ir japonai. Populiariausiomis čia buvo automobilių, laivų, elektronikos bei buitinės technikos gamintojų akcijos. Be to, japoniškos firmos pradėjo skelbti gana geras naujienas apie gautus pelnus bei optimistines prognozes ateičiai. Pavyzdžiui, krovininių automobilių gamintojas „Isuzu Motors Ltd.“ paskelbė apie laukiamą pelno augimą dėl padidėjusio produkcijos eksporto į besivystančias, įskaitant ir Kinijos bei Rusijos, rinkas.

Atsidarius Europos biržoms, indeksai kilo į viršų, tačiau po poros valandų situacija pradėjo keistis ir beveik visose biržose, išskyrus Rusiją, Šveicariją, Austriją ir Vengriją, prasidėjo kritimas. Šiuo metu labiausiai krenta bankų sektoriaus akcijų kainos, tačiau ne ką mažiau atsilieka ir dujų bei naftos kompanijų akcijos. Europos akcijų indeksas Dow Jones Stoxx 600  dienos bėgyje buvo nukritęs 0,56 proc.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų