Gavę statistikų duomenis, analitikai konstatuoja – Lietuvos ekonomika yra sveika, auga stabiliai, viršydama visas oficialiųjų institucijų prognozes. Per pirmąjį pusmetį bendrasis šalies vidaus produktas išaugo daugiau kaip keturiais procentais, kai prognozuotas ne daugiau kaip pusketvirto procento augimas. Tačiau makroekonomiką analizuojantys specialistai perspėja, kad antrąjį metų pusmetį tokių tempų išlaikyti nepavyks – ir dėl prastėjančių išorės sąlygų, ir dėl to, kad jau esame pasiekę savo galimybių ribas.
„Visų pirma stabiliam augimui trūksta vienintelio kertinio veiksnio – investicijų. Pagal kapitalines investicijas Lietuva atrodo itin prastai. Mes matome, kad ir pramonės paskutinių mėnesių rezultatai pradėjo prastėti, eksporto rodikliai irgi nėra labai džiuginantys, Europa stringa, Rusijos variklis irgi pradėjo mažinti apsisukimus, pradėjo judėti gerokai lėčiau. Išorė yra labai nepalanki“, – tikina DNB grupės vyriausioji analitikė Baltijos šalims Jekaterina Rojaka.
Išorės sąlygos mūsų ūkio augimui labai svarbios todėl, kad jau kurį laiką pagrindinis augimo variklis yra eksportas. Nors pastaruoju metu šį veiksnį vejasi atsigaunantis vidaus vartojimas.
„Šių metų antrojo ketvirčio augimą labiausiai lėmė eksportas, kuris išaugio 15 proc. ir 44 proc. yra didesnis nei prieš krizę, bet kita vertus, mes labai aiškai metome, kad ir vidaus rinkos būklė yra geresnė ir tvirtesnė. Tarkime šių metų II ketvirtį vidaus prekybos augimas siekė 5 procentus ir buvo sparčiausiai per paskutinius 5 ketvirčius“, – sako Pramonininkų konfederacijos analitikas Aleksandras Izgorodinas.
Analitikai pastebi ne tik pastaruoju metu augančius vartotojų lūkesčius, bet ir vis daugiau vidaus prekybą skatinančių sąlygų.
„Tam fundamentalios prielaidos jau formuojasi, t. y. pajamų augimas, pakankamai maža infliacija, mažėja nedarbas, tačiau reikia ir pozityvesnių lūkesčių tam, kad vartojimas atsigautų sparčiau, kad būtų labiau investuojama ir kad tas ekonomikos augimas neprarastų pagreičio“, – sako SEB banko vyriausioji analitikė Vilija Tauraitė.
Analitikų nuomone, išlaikyti ekonomikos augimo tempą galėtų padėti geresnės sąlygos verslui ir investicijoms, o tai pirmiausia stabilūs, nesikeičiantys mokesčiai ir didesnis konkurencingumas. Pramonininkai siūlo naujų eksporto rinkų drąsiau ieškoti Azijoje, į kurią dabar eksportuojame labai nedaug lietuviškų prekių.
Aurelija MALAKAUSKAITĖ, LRT televizijos naujienų tarnyba, LRT.lt