• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Dalis būsto paskolas turinčių žmonių stengiasi jas kuo greičiau grąžinti. Todėl moka didesnes paskolos įmokas ar taupo ir bankui perveda visą likusią sumą. Tačiau bankai įspėja, kad kai kuriais atvejais norint anksčiau grąžinti paskolą tenka papildomai už tai susimokėti.

Dalis būsto paskolas turinčių žmonių stengiasi jas kuo greičiau grąžinti. Todėl moka didesnes paskolos įmokas ar taupo ir bankui perveda visą likusią sumą. Tačiau bankai įspėja, kad kai kuriais atvejais norint anksčiau grąžinti paskolą tenka papildomai už tai susimokėti.

REKLAMA

Gyventojai tikina, kad iš paskolos gniaužtų stengiasi kuo greičiau išsilaisvinti. Jie socialiniame tinkle diskutavo apie galimybę mokėti didesnes įmokas.

„Prieš keletą metų su vyru pasiėmėme būsto paskolą. Mokėjome nustatytas įmokas, tačiau dabar mūsų pajamos padidėjo, todėl galime mokėti didesnes įmokas. Ar apsimoka taip daryti, o gal geriau įnešti rečiau, bet didesnes sumas? Norime kuo greičiau grąžinti paskolą ir džiaugtis savo būstu. Juk dabar jis vis tik banko, bet ne mūsų“, – rašė moteris.

Viena komentatorė pasidalijo istorija, kad irgi norėjo kuo greičiau atsikratyti paskolos ir jai tai pavyko.

„Pasiėmiau paskolą, mokėjau paskolos įmokas, tačiau tuo pačiu taupiau pinigus. Kai sumos užteko padengti paskolą taip ir padariau.

REKLAMA
REKLAMA

Ko gero būtų labiau apsimokėję tuos pinigus investuoti ar pirkti dar vieną būstą. Tačiau į nieką nemainyčiau to jausmo, kad pagaliau nesu įsipareigojusi bankui, geras jausmas grąžinti paskolą.

REKLAMA

Vien dėl šio jausmo patariu paskolas grąžinti anksčiau, žinoma, jeigu tik leidžia galimybės. O dabar vėl taupau ir tas santaupas investuosiu“, – savo patirtimi dalijosi komentatorė.

Tuo metu kitas komentatorius patarė verčiau pinigus investuoti.

„Būtina turėti santaupų, tačiau kitus pinigus geriau investuoti, taip turėsite jų dar daugiau. Kas iš to, kad anksčiau grąžinsite paskolą“, – rašė vyras.

REKLAMA
REKLAMA

Paskolą anksčiau grąžinti galima už papildomą mokestį

„Citadele“ banko Lietuvos filialo vadovas Darius Burdaitis aiškino, kad gyventojai gali grąžinti būsto paskolą mokėdami didesnes įmokas.

„Tokiu atveju bankas perskaičiuoja palūkanas ir nustato kitą įmoką pagal likusią paskolos dalį. Reguliarios mėnesio įmokos padidinimas galimas tik trumpinant paskolos terminą, tačiau tam reikalinga keisti kredito sutartį.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Todėl dažniausiai klientams, norintiems sumokėti mažiau palūkanų, patariame sukaupti didesnę sumą ir palūkanų keitimosi dieną jas grąžinti be papildomo mokesčio. Vis dėlto, kiekviena situacija individuali ir svarbu prieš pradedant mokėti didesnes įmokas, pasiskaityti savo būsto paskolos sutartį, o kilus klausimų – pasikonsultuoti su banko darbuotojais“, – patarė banko atstovas.

REKLAMA

„Luminor“ banko mažmeninės bankininkystės vadovas Edvinas Jurevičius siūlė pasitarti su banku ir paskaičiuoti, kiek išankstinis paskolos dalies grąžinimas sumažins mėnesio įmokas.

„Pavyzdžiui, jeigu dar negrąžinta paskola yra pakankamai didelė, o iki jos grąžinimo laikotarpio pabaigos dar gana daug laiko, tai net ir kelių tūkstančių eurų įmokėjimas anksčiau laiko mėnesio įmokas sumažins tik simboliškai.

REKLAMA

Jei būsto paskola yra su kintamomis palūkanomis, išankstinio grąžinimo mokestis banke netaikomas. Bet jeigu klientas turi pasirinkęs terminuotai nekintamas palūkanas laikotarpiui iki 5 metų, bankas turi teisę taikyti išankstinio grąžinimo mokestį, tačiau remiantis „Su nekilnojamuoju turtu susijusio kredito įstatymu“, mokestis negali viršyti 3 proc. anksčiau laiko grąžinamos paskolos sumos. Konkretus jo dydis apskaičiuojamas išankstinio paskolos grąžinimo dieną“, – komentavo banko atstovas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kada būtina keisti paskolos sutartį

„Swedbank“ Vartojimo paskolų ir automobilių finansavimo departamento direktorius Tomas Pulikas irgi sakė, kad priešlaikinio paskolos grąžinimo sąlygos aptariamos individualiai prieš pasirašant būsto finansavimo sutartį.

„Jei būsto paskolai taikoma kintama palūkanų norma, kuri nustatoma ne ilgesniam nei 12 mėn. laikotarpiui, grąžinti paskolą ar jos dalį dažniausiai galima be papildomų mokesčių.

REKLAMA

Jei būsto paskolai taikoma fiksuota palūkanų norma arba ilgalaikė kintama palūkanų norma, grąžinant paskolą ar jos dalį anksčiau laiko gali būti taikomi papildomi mokesčiai“, – komentavo banko atstovas.

Pasak jo, padaryta didesnė įmoka sumažina paskolos likutį ir, atitinkamai, mėnesio įmokos dydį.

„Svarbu pažymėti, kad mokėtinų palūkanų suma apskaičiuojama nuo kredito gavėjo paimtos ir negrąžintos sumos, o dalį jos grąžinus anksčiau laiko, sumažėja ir grąžintina kredito suma, ir nuo jos apskaičiuotos palūkanos

REKLAMA

Būsto paskolos dalies grąžinimas prieš terminą sutartyje numatyto paskolos grąžinimo grafiko nesutrumpina. Norint jį sutrumpinti, reikia esminio būsto paskolos sutarties sąlygų keitimo, kas kainuoja papildomai ir užtrunka daugiau laiko. Todėl didžioji dalis banko klientų renkasi padengti didesnę dalį būsto paskolos nekeisdami jos grafiko“, – sakė banko atstovas.

Santaupų pataria neišleisti

D. Burdaitis pastebėjo, kad Europos Centriniam Bankui padidinus palūkanų normas, skolinimasis stipriai pabrango, gyventojai susidomėjo priešlaikiniu paskolų grąžinimu.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Tačiau ar apsimoka anksčiau grąžinti būsto paskolą, įmokant didesnes sumas, priklauso nuo individualios situacijos. Svarbu įvertinti, ar mėnesio įmokos sumažėjimas dėl grąžintos didesnės dalies bus reikšmingas – jeigu įmoka sumažės vos keliomis dešimtimis eurų, galbūt iš tikrųjų tuos pinigus galima panaudoti kitais, didesnę naudą galinčiais atnešti, tikslais, pavyzdžiui, investuoti ar laikyti lėšas terminuotuosiuose indėliuose.

REKLAMA

Konsultuodami klientus, nerekomenduojame didesnėms būsto įmokoms aukoti „finansinės pagalvės“ – pinigų, sukauptų nenumatytiems gyvenimo atvejams, tokiems kaip liga, darbo netekimas, sukauptų santaupų vaikų mokslams ar net kokybiškesniam poilsiui“, – sakė banko atstovas.

E. Jurevičius irgi sakė, kad prieš priimant sprendimą mokėti papildomas įmokas grąžinant būsto paskolą, reikėtų atidžiai išsinagrinėti savo finansinę situaciją.

REKLAMA

„Savo klientams dažniausiai rekomenduojame atsižvelgti į kelis faktorius – sukauptą finansinį rezervą, paskolos įmokų dydžio įtaką biudžetui ir savo ateities planus.

Visų pirma, išankstiniam paskolos grąžinimui nereikėtų panaudoti visų savo turimų santaupų – kad vėliau patyrus nenumatytų išlaidų, pavyzdžiui, sugedus automobiliui, neprireiktų skolintis iš naujo už didesnes palūkanas. Būsto paskola visuomet yra pigesnė nei vartojamoji paskola, todėl netikėtoje situacijoje pritrūkus pinigų, gali tekti skolintis brangiau“, – pavyzdį pateikė banko atstovas.

REKLAMA
REKLAMA

Tuo metu T. Pulikas pateikė kelis pavyzdžius.

„Galima aptarti kelis bendrus pavyzdžius. Visų pirma, reikėtų atsižvelgti į rekomendaciją, kuri teigia, kad šeimos turimų finansinių įsipareigojimų visoms mėnesio įmokoms būtų skiriama ne daugiau kaip 30–40 proc. mėnesio pajamų. „Swedbank“ būsto paskolas turinčių klientų mėnesio įmokos ir pajamų santykis siekia apie 27 proc.

Tad jei asmens ar šeimos finansinė situacija pablogėjo, o mėnesio įmokoms tenka skirti didesnę dalį nei rekomenduojama, tada turint laisvų lėšų dalį jų galima panaudoti išankstiniam kredito grąžinimui, kas padėtų sumažinti finansinius įsipareigojimus“, – pasakojo banko atstovas.

Tačiau anot jo, jeigu asmens ar šeimos turimos paskolos įmokos yra gerokai mažesnės nei rekomenduojamas dydis, galima apsvarstyti ir kitus laisvų lėšų panaudojimo būdus, kurie taip pat gali užtikrinti ilgalaikę vertę, pavyzdžiui, kaupti senatvei.

tv3.lt

Busto paskola yra investicija jei busta naudoji nuomai, priesingu atveju tai yra pasyvas kuri reikia islaikyt ir taisyt.. parodaksalu bet elementaru
Pasyvas yra pasyvas. Namas, automobilis ir t.t. tai turtas iš kurio negauni pajamų. Elementaru.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų