Norima leisti gaminti, parduoti naminę degtinę ir kitus tradicinius gėrimus, kurių tūrinė etilo alkoholio koncentracija ne didesnė kaip 65 procentai.
Neapgalvoti daugelis svarbių klausimų
Tai numato Alkoholio kontrolės įstatymo pataisos dėl naminės degtinės gaminimo įteisinimo, kurias pradėjo svarstyti Seimas. Seime įregistruotos pataisos numato, kad ūkininkas, užsiregistravęs kaip amatininkas-degtindarys mokės per pus mažesnį akcizą ir galės pagaminti ne daugiau nei tūkstantį litrų „naminukės“.
„Seimo sprendimas pritarti šiam projektui yra nesuprantamas. Dabar akcizų surinkimas ženkliai mažėja, nelegali alkoholio rinka auga, legalaus alkoholio gamyba traukiasi, o vartojimas nekinta. Atsižvelgiant į visa tai, šis sprendimas gali dar padidinti nelegalios alkoholio apyvartos augimą, o biudžeto pajamos iš akcizo ir toliau mažės“, – teigia Alkoholiniais gėrimais prekiaujančių įmonių asociacijos (AGPĮA) prezidentas Laurynas Vilimas.
Jo įsitikinimu, tam, kad būtų užtikrinta gamybos ir realizavimo kontrolė, prireiks papildomų lėšų bei pajėgumų. Taip pat, pasak L. Vilimo, neaišku, kaip bus užtikrintas naktinės prekybos draudimas. „Manome, kad tai dar vienas akivaizdus įrodymas, kad valdžia sąmoningai žlugdo legalią alkoholio pramonę ir tuo sukuria palankias sąlygas klestėti nelegaliai stipraus alkoholio rinkai“, – abejonėmis dalijasi AGPĮA prezidentas.
Nelegalaus alkoholio prekyba neįtikėtinai išaugo
Statistikos departamento duomenimis, per aštuonis šių metų mėnesius Lietuvoje degtinės ir likerio gaminių pagaminta 32 proc. mažiau nei 2008 metais, o putojančio vyno gamyba krito net 2,2 karto lyginant su praėjusiais metais.
Per aštuonis šių metų mėnesius į biudžetą nepateko net 81mln. litų akcizo mokesčių už etilo alkoholį lyginant su tuo pačiu laikotarpiu 2008 metais.
Policijos departamentas pateikia dar įspūdingesnius skaičius: pavyzdžiui, per pirmąjį pusmetį vien nelegalaus alkoholio sulaikyta beveik 400 proc. daugiau nei tuo pačiu laikotarpiu 2008-aisiais.
„Valstybinių institucijų skaičiai patvirtina, kad nelegali alkoholio rinka sparčiai auga, ir jau dabar sudėtinga užtikrinti kontrolę. Jei bus pritarta šiam projektui, prognozuojame, kad nelegali alkoholio rinka toliau sparčiai augs, o biudžeto pajamos iš stipraus alkoholio akcizo toliau drastiškai mažės“, – teigia L. Vilimas.
AGPĮA vykdantysis direktorius Nerijus Raudonis yra sakęs, kad bendras alkoholio suvartojimo kiekis iš tiesų nesikeičia, tik įvyksta rinkos persiskirstymas: legalių produktų pardavimai mažėja, o nelegalios alkoholio rinkos apimtys didėja.
Neabejojama ir dėl to, kad dėl alkoholio falsifikatų klestėjimo padaugėja apsinuodijimų, reikalaujančių papildomų lėšų iš sumažėjusio valstybės biudžeto.